Německá kancléřka Angela Merkelová odmítla podmínku Íránu, že bude jednat se Spojenými státy teprve tehdy, až Washington zruší sankce, které na něj uvalil. Šéfka německé vlády to řekla dnes po svých oddělených schůzkách s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a íránským prezidentem Hasanem Rúháním na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.
"Samozřejmě bych konání rozhovorů mezi Spojenými státy a Íránem uvítala. Ale určitě to nebude fungovat tak, že nejdříve budou zrušeny všechny sankce a pak budou jednání," řekla. Kritizovala zároveň, že všechny strany své podmínky pro spuštění rozhovorů nastavily způsobem, který jejich start v zásadě znemožňuje.
S Trumpem dnes Merkelová mluvila také o řešení krize v Libyi a o obchodní válce mezi Spojenými státy a Evropskou unií.
S íránským prezidentem se bavili o situaci v oblasti Perského zálivu po nedávném útoku dronů na saúdskoarabská ropná zařízení, ke kterým se přihlásili jemenští povstalci a z nichž Rijád a Washington obviňují právě Teherán. Ten odpovědnost odmítá. Německo, Francie a Británie v pondělí zveřejnily prohlášení, podle kterého jsou též přesvědčeny, že Írán za akci nese odpovědnost.
Sérii sankcí Washington spustil poté, co loni vypověděl jadernou dohodu s Íránem, kterou Teherán podle něj nedodržoval a která neřešila další problémy. Ostatní signatáři, včetně evropských zemí, si její udržení přejí, jejich snahy o řešení ale zatím nebyly úspěšné.
Další rozšíření sankcí proti Íránu ohlásil Trump minulý týden právě v souvislosti s útoky na saúdskoarabskou ropnou infrastrukturu.
Související
Angela Merkelová prozradila, o co Trumpovi vlastně jde
Boj o migraci v Německu pokračuje. Merkelová se tvrdě opřela do Merze, spor trvá dekády
Angela Merkelová , Írán , Donald Trump , Hasan Rúhání
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Policie vypátrala muže, který zaútočil na kancelář piráta Bartoše
před 1 hodinou
Vysočina Aréna na nohou. Díky finiši Krčmáře vybojovala smíšená biatlonová štafeta bronz
před 2 hodinami
Potvrzeno. Počasí přinese sníh i ledovku, platí varování
před 3 hodinami
Trump ukázal údajnou zbraň zastřeleného muže. Zmínil krádeže a podvody
před 4 hodinami
Babiš, Trumpovo hodné štěňátko. Česko si vysokou cenu za bezbřehý obdiv nemůže dovolit
před 4 hodinami
Slovensko zvou Američané do Trumpovy Rady míru
před 5 hodinami
Počasí může být problematické. Místy napadne téměř deset centimetrů sněhu
před 6 hodinami
Další tragická střelba v Minnesotě. Walz aktivoval Národní gardu
před 7 hodinami
Výhled počasí na příští víkend. Na zimu má být relativně teplo
včera
Občanští demokraté truchlí. Zemřel bývalý poslanec Krill
včera
Snový snowboardový závod pro Česko. V Simonhöhe vyhrála Ledecká, Maděrová třetí
včera
Motoristé a SPD se nebrání společnému prezidentskému kandidátovi
včera
Překvapivé počasí v závěru týdne. Meteorologové avizují zajímavou situaci
včera
Trump zase vyhrožuje cly. Hrozí Kanadě kvůli paktování s Čínou
včera
Princ Harry v dalším sporu s britským bulvárem. Síly spojil i s Eltonem Johnem
včera
OBRAZEM: ANO pro Babiše či Havlíčka. Nejsilnější politický subjekt si volil vedení
včera
Muži, který vyhrožoval prezidentu Pavlovi, hrozí rok za mřížemi
včera
Američané už teď mají v Grónsku volnou ruku. Trump to nechce přijmout, raději rozbije NATO
včera
Bez překvapení. Babiš obhájil post předsedy ANO, podpora Havlíčka byla ještě větší
včera
Putina ani jednání nezastavila. Ukrajina čelila dalšímu ruskému útoku
Navzdory probíhajícím diplomatickým jednáním mezi Moskvou a Kyjevem čelila Ukrajina v noci na dnešek masivnímu ruskému útoku. Jeden člověk zemřel, dalších nejméně 23 osob utrpělo zranění, informovala britská BBC.
Zdroj: Lucie Podzimková