Itálie dnes oznámila dalších 297 úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 a 24.036 nově nakažených koronavirem. Země se zhruba 60 miliony obyvateli tím překonala hranici tří milionů potvrzených případů od loňského února, kdy se koronavirus poprvé potvrdil u italského pacienta v Codognu na severu poloostrova.
Italský statistický úřad Istat dnes zároveň zveřejnil, že Itálie loni zaznamenala nejvíce úmrtí za rok od konce druhé světové války. Celkový počet zemřelých ze všech příčin včetně covidu-19 za rok 2020 v Itálii přesáhl 746.000.
Italské laboratoře za uplynulý den vyhodnotily 378.463 testů. O den dříve to bylo bezmála 340.000, z čehož bylo 22.865 vzorků pozitivních.
V zemi přibývá hospitalizovaných, a to včetně pacientů na jednotkách intenzivní péče, kam italské nemocnice za uplynulý den přijaly 222 dalších lidí. Agentura Reuters poznamenává, že v druhé polovině loňského listopadu, kdy se Itálie potýkala s druhou vlnou epidemie, to bylo okolo 100 pacientů denně.
V souvislosti s covidem-19 v Itálii zemřelo 99.271 lidí, což je v absolutních číslech druhý nejvyšší počet v Evropě a sedmý nejvyšší na světě. Statistiky Istatu však naznačují, že zemřelých kvůli pandemii bylo daleko víc, než uvádí oficiální data. Za rok 2020 italské úřady připisovaly nákazu koronavirem jako příčinu úmrtí 75.891 lidem.
Přesto ale loňský rok není ani zdaleka tak smrtící jako válečné období - v absolutních číslech tehdy za rok zemřelo podobné množství lidí jako nyní, země ale tehdy měla zhruba o třetinu obyvatel méně.
Za rok 2020 v Itálii zemřelo 746.146 lidí, což je o 100.525 či 15,6 procenta více, než průměr v letech 2015 až 2019. Okolo 76 procent z nich bylo ve věkové skupině nad 80 let, 20 procent mezi 65 a 79 lety, uvádí Istat.
Pokud se vezmou v potaz statistiky pouze od 21. února, kdy v zemi propukla epidemie, do konce prosince, jedná se o 21procentní nárůst vůči průměru za stejné období předchozích pěti let.
Onemocnění covid-19 bylo uvedeno jako příčina úmrtí v 14,5 procenta všech úmrtí v severních regionech Itálie, které pandemie zasáhla z celé země nejhůře. V centrálních oblastech šlo o sedm procent zemřelých a na jihu o pět procent.
Itálie byla loni na jaře kvůli prudkému rozvoji epidemie ostře sledovanou zemí; byla rovněž jednou z prvních zemí v Evropě, kde se koronavirus začal šířit. Tehdy na Evropu v absolutních číslech nevídaně vysoké přírůstky nakažených i mrtvých však překonaly denní bilance z podzimu, kdy v zemi nastoupila druhá vlna epidemie. V listopadu italské úřady zaznamenaly nejvyšší denní přírůstek přes 40.000 nakažených.
Související
Život v izolaci a špatné hygieně. Itálie žije kauzou odebrání dětí rodičům
Italský deník odmítl publikovat rozhovor s Lavrovem. Moskva zuří
Itálie , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
včera
Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen
včera
Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad
včera
V USA padl první trest v případu smrti herce Matthewa Perryho
včera
Nedorozumění vedlo k policejnímu zásahu ve škole v Praze
Aktualizováno včera
Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký
včera
Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých
včera
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
včera
Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci
včera
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
včera
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
včera
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
včera
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
včera
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
včera
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
včera
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
včera
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
včera
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
včera
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
včera
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
včera
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.
Zdroj: Libor Novák