Italská astronautka Samantha Cristoforettiová dnes coby první Evropanka vystoupila z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného vesmírného prostoru. Doprovázel ji ruský kosmonaut Oleg Artěmjev. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jejich mise začala těsně před 17:00 SELČ. Trvala přes sedm hodin. Sledovat ji bylo možné živě na webových stránkách Evropské vesmírné agentury (ESA).
Mezi úkoly dvojice při výstupu patřily mimo jiné práce na robotickém rameni evropské výroby (ERA), které se nedávno ocitlo v centru napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské invazi na Ukrajinu, poznamenala AFP. Začátkem minulého týdne tehdejší šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin nařídil kosmonautům na ISS, aby přestali toto zařízení používat.
Reagoval na rozhodnutí ESA ohledně mise ExoMars, kterou evropská agentura pozastavila po ruské invazi na Ukrajinu. Mise měla na konci roku 2022 vyslat na rudou planetu vozítko, které mělo za úkol pátrat po známkách mimozemského života. Ruský prezident Vladimir Putin v pátek Rogozina z funkce šéfa Roskosmosu odvolal a o něco později Washington a Moskva oznámily, že obnoví společné lety na ISS.
Pětačtyřicetiletá bývalá pilotka stíhačky a současná astronautka ESA Cristoforettiová je na své druhé vesmírné misi, na ISS se podruhé vydala na konci dubna. Italka drží rekord v délce pobytu ženy ve vesmíru - v letech 2014 a 2015 strávila na oběžné dráze 199 dní. Pro Artěmjeva, jenž je současným velitelem ISS, jde o šestý výstup do vesmírného prostoru, poprvé tak ovšem učinil s jiným kolegou než s kosmonautem z Ruska, podotkla AFP.
Mezinárodní vesmírná stanice dlouho symbolizuje užší vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy. V současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem, který na Rusko uvalil sankce kvůli jeho vojenské agresi na Ukrajině.
Navzdory vypjaté situaci na Zemi sedm obyvatel ISS opakovaně tvrdilo, že spolu na orbitě vycházejí dobře, stejně jako řídící týmy v americkém Houstonu a Moskvě, poznamenala agentura AP. Současné osazenstvo stanice tvoří tři Američané, tři Rusové a Cristoforettiová.
Související
První zdravotní evakuace v historii. NASA stahuje astronauty z ISS domů
Rozhodnuto. Posádka ISS se poprvé v historii kvůli zdravotním problémům vrací na Zemi
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) , Samantha Cristoforettiová
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Ukrajinu nepotřebujeme, USA vědí o dronech více než kdo jiný, jsme nejlepší na světě, prohlásil Trump
před 1 hodinou
Tři fáze útoku na Írán. První se spojencům nepodařila, USA a Izrael jsou na prahu třetí
před 2 hodinami
Trump zjišťuje, že z Íránu už nelze vycouvat. Válku skončím, až to ucítím v kostech, prohlašuje nově
před 4 hodinami
Spojené arabské emiráty, Saúdská Arábie a Katar opět sestřelovaly íránské rakety a drony
před 5 hodinami
Počasí o víkendu rozdělí Českou republiku napůl
včera
Hrdinky z paralympiády. Edlingerová se postarala o první zlato pro Česko po 24 letech, Bubeníčková po dvou stříbrech bere i bronz
včera
Příprava invaze na Tchaj-Wan? Podivné formace čínských rybářských člunů nedokáží vysvětlit ani experti
včera
USA pošlou na Blízký východ 2500 mariňáků námořní pěchoty
včera
O nic se nepokoušejte, koupili jsme od Ruska Orešniky, vzkázal Západu Lukašenko
včera
Válku proti Íránu vedou nejbohatší státy. Největší cenu za ni ale platí nejchudší země
včera
„Atomová bomba tržního hospodářství.“ Vláda řeší, co s rostoucími cenami paliv
včera
Francouzský jaderný deštník u expertů narazil. Sloužit má jako pojistka, pokud selže jednotné evropské odstrašení
včera
Macron chce nad Evropou vybudovat jaderný deštník. S Českem se nepočítá
včera
Počet obětí války v Íránu roste. USA ztratily tankovací letoun, zemřeli čtyři vojáci
včera
Na nové ceny si zvykejme, pohonné hmoty jen tak nezlevní, varují analytici
včera
Trump vyzval posádky tankerů, aby projevily odvahu a proplouvaly průlivem i přes íránské útoky
včera
CNN: Pentagon Írán podcenil. Nevěřil, že zablokuje Hormuzský průliv
včera
Počasí se změní, avizují meteorologové. Na horách znovu napadne sníh
12. března 2026 21:58
Novinky z kauzy Macinkových esemesek. Poradce prezidenta naznačil závěry policistů
12. března 2026 21:04
Ombudsman se zastal ženy, které na výdaje zbývalo 2500 korun měsíčně
Česko rozčaroval případ, o kterém informovala kancelář veřejného ochránce práv a ochránce práv dětí. Mladá matka musela po přechodu na superdávku a zaplacení nájmu sama měsíčně hospodařit s pouhými 2500 korunami. Zažádala si sice o mimořádnou dávku, ale byla odmítnuta. Úřad práce uznal chybu až po zásahu ombudsmana.
Zdroj: Jan Hrabě