Italka vystoupila z ISS coby první Evropanka do vesmírného prostoru

Italská astronautka Samantha Cristoforettiová dnes coby první Evropanka vystoupila z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) do volného vesmírného prostoru. Doprovázel ji ruský kosmonaut Oleg Artěmjev. Informovala o tom agentura AFP, podle níž jejich mise začala těsně před 17:00 SELČ. Trvala přes sedm hodin. Sledovat ji bylo možné živě na webových stránkách Evropské vesmírné agentury (ESA).

Mezi úkoly dvojice při výstupu patřily mimo jiné práce na robotickém rameni evropské výroby (ERA), které se nedávno ocitlo v centru napětí mezi Moskvou a Západem kvůli ruské invazi na Ukrajinu, poznamenala AFP. Začátkem minulého týdne tehdejší šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin nařídil kosmonautům na ISS, aby přestali toto zařízení používat.

Reagoval na rozhodnutí ESA ohledně mise ExoMars, kterou evropská agentura pozastavila po ruské invazi na Ukrajinu. Mise měla na konci roku 2022 vyslat na rudou planetu vozítko, které mělo za úkol pátrat po známkách mimozemského života. Ruský prezident Vladimir Putin v pátek Rogozina z funkce šéfa Roskosmosu odvolal a o něco později Washington a Moskva oznámily, že obnoví společné lety na ISS.

Pětačtyřicetiletá bývalá pilotka stíhačky a současná astronautka ESA Cristoforettiová je na své druhé vesmírné misi, na ISS se podruhé vydala na konci dubna. Italka drží rekord v délce pobytu ženy ve vesmíru - v letech 2014 a 2015 strávila na oběžné dráze 199 dní. Pro Artěmjeva, jenž je současným velitelem ISS, jde o šestý výstup do vesmírného prostoru, poprvé tak ovšem učinil s jiným kolegou než s kosmonautem z Ruska, podotkla AFP.

Mezinárodní vesmírná stanice dlouho symbolizuje užší vztahy mezi Ruskem a Spojenými státy. V současné době zůstává jednou z posledních oblastí spolupráce mezi Moskvou a Západem, který na Rusko uvalil sankce kvůli jeho vojenské agresi na Ukrajině.

Navzdory vypjaté situaci na Zemi sedm obyvatel ISS opakovaně tvrdilo, že spolu na orbitě vycházejí dobře, stejně jako řídící týmy v americkém Houstonu a Moskvě, poznamenala agentura AP. Současné osazenstvo stanice tvoří tři Američané, tři Rusové a Cristoforettiová.

Související

Více souvisejících

ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Samantha Cristoforettiová

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 2 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy