Italské nemocnice opět čelí náporu. Tato cunami bude horší než na jaře, říká lékař

Lékař Luca Cabrini si byl jistý, že se v jeho nemocnici v oblasti lombardských jezer naplní kapacita 300 lůžek rezervovaných pro pacienty s nemocí covid-19. Nyní ale v této nemocnici leží už přes 500 pacientů nakažených koronavirem, píše agentura AP.

Itálie, která na jaře šokovala svět i sebe samu, když byla kvůli počtu pacientů s koronavirem v bohatém regionu na severu zcela přeplněna kapacita nemocnic, znovu čelí systémové krizi. Země tento týden překročila symbolickou hranici jednoho milionu nakažených od začátku epidemie.

"Stále více se přibližujeme k okamžiku, kdy situaci přestaneme zvládat. Nevím, kdy se to stane, ale už nezbývá mnoho času," říká Cabrini, který řídí jednotku intenzivní péče v nemocnici Circolo ve městě Varese, nedaleko od švýcarských hranic. Jedná se o největší zdravotnické zařízení v okrese severozápadně od Milána, kde žije zhruba milion obyvatel, informuje AP.

Na jaře nemocnice rozšířila kapacitu své intenzivní péče z 20 na 45 lůžek. Minulý víkend na oddělení leželo 38 pacientů a Cabrini chystá další nová místa, i když, jak říká, "by se toho býval radši vyvaroval".

I když je situace na italských jednotkách intenzivní péče znovu kritická, není to situace těchto oddělení, která v podzimní vlně epidemie lékaře nejvíce znepokojuje. Neklid vzbuzují infekční a další oddělení mimo intenzivní péči, kde se obvykle léčí mladší pacienti, kteří ale někdy vyžadují dlouhou hospitalizaci.

Svaz italských lékařů tento týden vyzval k zavedení celostátní karantény, aby se předešlo kolapsu zdravotnického systému. Vláda čelí ostřejší kritice než na jaře, kdy zdravotnická krize vyvolala vlnu solidarity.

Ve středu bylo 52 procent lůžek v italských nemocnicích obsazeno pacienty s nemocí covid-19, což je nad varovnou hodnotou 40 procent zavedenou ministerstvem zdravotnictví. V Lombardii byla naplněna kapacita pro pacienty s covidem-19 ze 75 procent, v Piemontu z 92 procent a Jižním Tyrolsku dokonce z 99 procent.

Lombardie, která je nejlidnatějším a nejrozvinutějším italským regionem, je znovu ohniskem nákazy. Nemocnice v tomto regionu prochází vnitřní reorganizací, jejímž cílem je vyhnout se přerušení veškeré neakutní péče, jak se stalo při první vlně. Nicméně v Lombardii a sousedícím Piemontu kvůli rozšíření kapacity pro pacienty s covidem zavřela chirurgická, dětská a geriatrická oddělení. A Benátsko se chystá zrušit všechny neakutní zákroky.

"Musíme ale poskytovat alespoň minimální úroveň péče i dalším nemocným," říká Cabrini. "Pokud bychom zavřeli pohotovost, tak by milion lidí zůstalo bez urgentní péče. A to nesmíme dopustit."

Nemocnice se teď snaží najít dostatek vyškolených specialistů, a to hlavně anesteziologů pro jednotky intenzivní péče, a dalších zdravotníků. Jedná se o náhradu za lékaře a zdravotní sestry v karanténě.

Zdravotnické úřady jsou velmi znepokojeny tím, že se nákaza už netýká pouze regionů na severu Itálie ale rozšířila se na jih země. A tam je zdravotnictví méně odolné. Ve čtvrtek italská média zveřejnila šokující video z jedné neapolské nemocnice. Na záběrech je vidět mrtvý muž, který leží na toaletách oddělení pro pacienty s covidem-19.

Na severu Itálie, mezi Milánem a švýcarskými hranicemi, ohnisko epidemie ožilo a oblast tak je po krátké letní pauze znovu zasažena epidemií.

"Představte si vysoké ale úzké cunami, které udeřilo, jako by byla válka, na zdravotnictví v těchto oblastech," říká o březnové a dubnové vlně koronaviru, která smrtelně zasáhla okresy Bergamo, Cremona a Lodi, dr. Massimo Puoti, který vede infekční oddělení v největší milánské nemocnici Niguarda. "Nyní zažíváme další vlnu, která se ale od té první liší. Je o něco nižší a výrazně širší, takže existuje riziko, že počty nakažených budou vyšší než v březnu," dodává.

Aby se tlak na největší nemocnici v Miláně snížil, úřady na konci října znovu otevřely polní nemocnici na milánském výstavišti. Nemocnice Circolo ve Varese nechala převést méně závažné pacienty s covidem-19 do dalších dvou nemocnicích v oblasti, což při první vlně nebylo nutné. Doktor Cabrini vyzval krajské orgány, aby našly další lůžka. Cílem je zaručit péči také pacientům, kteří trpí jinými nemocemi než je covid-19.

"Stále tu jsou lidí, kteří nevěří, že existuje druhá vlna nákazy," říká doktor Cabrini. "Já ale vidím, že na pohotovost přichází zástupy lidí. Pokud se nezmění náš přístup a lidé nebudou dostávat péči nejen ve Varese, ale také v Turíně či Miláně, tak zůstaneme přitlačení zády ke zdi."

Související

Více souvisejících

Itálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy