Italský premiér demisi nepodal, krizi chce řešit v parlamentu

Italský premiér Giuseppe Conte dnes předal demise dvou ministryň ze strany Italia Viva, které ve středu ohlásily odchod z vlády. Sám nerezignoval a prezidentovi republiky Sergiovi Mattarellovi oznámil, že krizi vládní koalice chce řešit v parlamentu, uvedla agentura ANSA. Opozice vyzvala vládu, aby co nejdříve předstoupila před zákonodárce.

O úmyslech premiéra Conteho po faktickém rozpadu vládní koalice není stále zcela jasno. Podle deníku Corriere della Sera by mohl vystoupit v parlamentu až po hlasování o dalším balíčku na podporu italské ekonomiky, jež je na plánu ve středu 20. ledna. Premiér se nechal dočasně pověřit řízením ministerstev zemědělství a rovných příležitostí, jež po demisi ministryň zůstala bez vedení.

"Ať Conte vystoupí zítra (v pátek) v parlamentu a řekne, co se děje," uvedl vůdce opoziční Ligy Matteo Salvini, podle kterého "si Itálie nemůže dovolit neviditelnou vládu". Salvini a celá pravicová opozice žádá návrat k volebním urnám, pokud by kabinet nezískal důvěru.

Kvůli odchodu strany Italia Viva nemá aktuální vládní koalice většinu v senátu. K té jí chybí devět až deset hlasů. Senát má v italském zřízení prakticky stejné kompetence jako poslanecká sněmovna. Bez většiny v horní komoře tak vládě hrozí vyslovení nedůvěry, ale také výrazné potíže při schvalování zákonů.

Podle italského tisku premiér zvažuje, že by hlasy odcházejícího koaličního partnera nahradil skupinou "konstruktivních zákonodárců". Jednalo by se o nezařazené senátory či zákonodárce z menších klubů. Není ani vyloučeno, že by vládu mohli podpořit i někteří opoziční senátoři, nejčastěji se mluví o členech klubu Forza Italia.

Dalšími možnostmi jsou podle agentury AFP uzavření nové koaliční smlouvy se stranou Italia Viva a výměna premiéra či předčasné volby.

Strana Italia Viva, kterou vede expremiér Matteo Renzi, kritizovala Conteho za řízení vlády, které je podle ní málo kolegiální. Renzi se vymezil vůči přístupu vlády k pandemii a podotkl, že Itálie vykazuje jeden z nejvyšších počtů úmrtí v souvislosti s covidem-19. Renzi žádal, aby Itálie čerpala prostředky z Evropského stabilizačního mechanismu. To však odmítá největší vládní uskupení - Hnutí pěti hvězd.

Krok strany bývalého premiéra dnes silně kritizovali představitelé Demokratické strany, která je druhým nejsilnějším vládním uskupením. Její špičky označily Renziho a jeho stranu za nedůvěryhodné a nezodpovědné partnery. Ministr financí Roberto Gualtieri uvedl, že vládní krize zřejmě zvýší úroky italských dluhopisů. Renzi byl v čele Demokratické strany v letech 2013 až 2018, v roce 2019 z ní vystoupil a založil vlastní stranu.

Související

Více souvisejících

Itálie Giuseppe Conte

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Policie na severu Kosova obklíčila nejméně 30 ozbrojenců

Během útoku "zelených mužíčků" zemřeli čtyři lidé. Útočníky podle Kosova podporuje Srbsko

Během ozbrojených střetů v obci Banjska na severu Kosova zemřeli čtyři lidé, včetně jednoho kosovského policisty a tří útočníků. Uvedla to kosovská policie. Úřady později uvedly, že mají pod kontrolou areál kláštera pravoslavné církve, který byl předtím obsazen přibližně 30 ozbrojenci. Kosovští představitelé tvrdí, že útočníci jsou profesionálové podporovaní Srbskem, což však Srbsko popírá.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Fico má strach ze zhoršení vztahů s ČR, kritizoval Pavla za prohlášení v OSN

Předseda slovenské strany SMER-SD Robert Fico kritizoval českého prezidenta Petra Pavla za jeho prohlášení na Valném shromáždění Organizace spojených národů. Český lídr totiž řekl, že by návrat Fica do premiérského křesla mohl znamenat narušení česko-slovenských vztahů kvůli výrazně odlišným názorům na zahraniční politiku. Vztahy mezi oběma zeměmi jsou přitom dlouhodobě nadstandardní, stojí za tím i exkluzivní vztah mezi Pavlem a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Rusko většinu své ropy vyváží bez cenového stropu

Analýza dat o námořní dopravě a pojištění ukazuje, že Rusko dokázalo obejít omezení G7 týkající se vývozu ropy. Tento krok bude mít výrazně kladný dopad na příjmy Kremlu, neboť se předpokládá, že ceny ropy vzrostou na 100 dolarů za barel. O této situaci informuje Financial Times s odkazem na zmíněnou analýzu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ukrajinští uprchlíci v Česku čelí agresi, setkala se s ní více než polovina, píše ukrajinský tisk

Více než polovina ukrajinských uprchlíků zažila v Česku agresi kvůli svému ukrajinskému původu. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na průzkum, který vypracovala agentura PAQ Research.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy