Portugalská vláda vyhlásí v nejbližší době kvůli lesním požárům v části země kalamitní stav. Portugalsko čelí nové vlně veder a také dalším lesním požárů, proti kterým dnes odpoledne zasahovalo na 2000 hasičů, uvedla agentura AFP. Španělská vláda dnes oznámila, že nechá vyhlásit zóny zasažené katastrofou v oblastech, kde byly silné požáry. Oba legislativní stavy mají například ulehčit čerpání peněz na obnovu.
Po setkání se starosty portugalská ministryně Mariana Vieirová da Silva oznámila, že vláda vyhlásí kalamitní stav v pohoří Serra da Estrela, kde lesní požáry tento měsíc poničily na 25.000 hektarů území, včetně části stejnojmenného národního parku. Vyhlášení kalamitního stavbu má především usnadnit obnovu oblasti a čerpání pomoci ze strany místních obcí.
Portugalsko však tento týden čelí nové vlně veder a meteorologové předpokládají, že by teploty ve vnitrozemí mohly vystoupat až ke 40 stupňům. Velký požár se rozhořel u města Vila Real na severu země, kde lehlo popelem už 4500 hektarů. V letošním roce požáry poničily už asi 94.000 hektarů pozemků, což je nejvíce od katastrofálních požárů z roku 2017, kdy zemřelo zhruba 100 lidí.
Zóny zasažené katastrofou se v oblastech po rozsáhlých lesních požárech teď chystá vyhlásit i sousední Španělsko. Podle agentury EFE to premiér Pedro Sánchez řekl na návštěvě regionu Valencie, který zaznamenal velké škody. Také v tomto případě má opatření usnadnit čerpání peněz na pomoc a obnovu zasaženého území.
Sánchez dnes řekl, že požáry zničily ve Španělsku na 223.000 hektarů území, což je čtyřikrát více než za stejné období loňského roku. Kvůli požárům bylo nutné evakuovat na 270.000 lidí.
"Toto je nejteplejší léto, které máme od začátku oficiálních údajů, to znamená od roku 1961, a věda nám bohužel říká, že příští léta budou ještě teplejší," uvedl španělský premiér. Vedle materiálních škod zdůraznil i neblahé dopady na duševní stav obyvatel oblastí, kde lehly popelem lesy, louky a pole.
Aktualizováno před 5 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
Související
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Na Evropu se řítí hurikán. Nebezpečí hrozí zejména v Portugalsku
portugalsko , Španělsko , Požáry
Aktuálně se děje
před 5 hodinami
Zelenskyj pogratuloval Magyarovi k vítězství. Chce posilovat a rozvíjet spolupráci s Maďarskem
Aktualizováno před 5 hodinami
Opoziční strana Tisza Pétera Magyara vyhrála volby v Maďarsku. Orbán přiznal porážku
včera
Nepomohlo překreslování volebních obvodů, ovládnutí médií ani Trumpova podpora. Proč Orbán prohrál?
včera
První povolební projev Magyara: Dnešek by se měl zlatým písmem zapsat do historie maďarské svobody
včera
Demokratická opozice se z pádu Orbána raduje. Česko ztratilo spojence, truchlí Macinka a ANO
včera
„Maďarské srdce dnes bije pro Evropu silněji.“ Evropa slaví konec Orbána
včera
Noc, na kterou Maďarsko nezapomene. Lidé v ulicích Budapešti oslavují pád Orbána
včera
Index: Voliči v Praze stáli hodinové fronty. Příznivci Orbána byli v menšině
včera
Z obdivovatele Orbána politickým dravcem. Kdo je pravděpodobný budoucí premiér Maďarska Péter Magyar?
včera
Sečtena čtvrtina hlasů. Volby v Maďarsku vyhrává opozice
Aktualizováno včera
Volby v Maďarsku skončily. První průzkumy ukazují na drtivé vítězství strany Tisza
včera
Jak funguje volební systém v Maďarsku? Patří k nejsložitějším na světě
včera
Volby v Maďarsku míří do finále. Účast zřejmě bude rekordní
včera
Trump nařídil americkému námořnictvu blokádu Hormuzského průlivu
včera
Orbán je jako Havel, prohlásil Turek a pustil se do Pavla. Pak se přidal i úřad Macinky
včera
Maďarsko hlásí rekordně vysokou volební účast. Podle Trumpova experta nahrává Orbánovi
včera
Zastrašování, výhrůžky, hromadný svoz voličů. U voleb v Maďarsku dochází k řadě incidentů
včera
Žádné mobily ani papír s tužkou, policie do 15 minut. Volby v Maďarsku provází přísná pravidla
včera
Maďarsko hlásí rekordní volební účast. Odvoleno mají Orbán i Magyar
včera
Fidesz, nebo Tisza? Maďaři dnes rozhodnou o budoucnosti své země, pod Orbánem se láme větev
Parlamentní volby v Maďarsku, které jsou naplánovány na dnešní den, představují v pořadí desáté hlasování o složení zákonodárného sboru od pádu komunismu v roce 1990. Občané budou v tomto termínu rozhodovat o obsazení celkem 199 poslaneckých křesel. Současná politická garnitura v čele s premiérem Viktorem Orbánem, jehož strana Fidesz v koalici s KDNP dominuje maďarské scéně nepřetržitě od roku 2010, se pokusí obhájit svůj mandát v atmosféře výrazných společenských změn. Během uplynulého funkčního období došlo mimo jiné k obměně na postu hlavy státu, kdy po rezignaci Katalin Novákové v únoru 2024 nastoupil do úřadu Tamás Sulyok.
Zdroj: Libor Novák