Nový odklad brexitu na dnešních titulních stranách britských deníků zastínila pokračující snaha premiéra Borise Johnsona vyvolat předčasné volby. Podle některých listů předseda vlády po třech nezdarech zahajuje riskantní poslední pokus o podzimní rozpuštění parlamentu. Řada analýz si všímá odporu části jeho stranických kolegů proti zvolené strategii, neboť premiér vzdal prosazování prováděcího zákona ke své dohodě o brexitu.
"Boris Johnson se dnes naposledy pokusí poslat Británii k volebním urnám před vánočními svátky," hlásí deník The Times.
Bulvární Daily Mail očekává "dramatický poslední výpad" ve snaze prosadit prosincové volby. Podle Financial Times (FT) premiér s nejnovějším plánem zvyšuje riziko a usiluje o volby, ačkoli před nimi zůstane otázka odchodu z Evropské unie nevyřešená.
"Volební manévr předsedy vlády přišel v den, kdy EU schválila prodloužení výstupního procesu do 31. ledna a definitivně tak zničila jeho slib zajistit 'stůj co stůj' brexit do Halloweenu," připomíná FT brexitový termín 31. října. Nový odklad je pro premiéra ostudou, dodává list.
Podle FT se Johnson rozhodl pokračovat s plánem uspořádat volby 12. prosince i přes odpor ze strany vlivných stranických kolegů, podle nichž přináší nastolený kurz "šílené" riziko. Tým kolem ministerského předsedy je ale "strojem na kampaně" a hlavní poradce Dominic Cummings má za to, že Johnson bude čím dál zranitelnější, zůstane-li "zašitý" v Downing Street bez většiny v parlamentu.
Sporům ohledně premiérovy strategie se věnují i další komentátoři. Podle hlavní politické zpravodajky BBC Laury Kuenssbergové některé konzervativce frustruje, že se Johnson nechce vrátit k ratifikaci své brexitové dohody skrze prováděcí zákon, o kterém minulý týden Dolní sněmovna začala jednat, ale odmítla ho schvalovat podle představ kabinetu zrychleným způsobem.
"Konzervativní poslanci a ministři se obávají, že by se mohli dostat pod tlak, budou-li se volby konat před uskutečněním brexitu," dodává deník The Guardian. "Downing Street je ale odhodlána dál prosazovat volby, přičemž odvahu jí dodávají interní průzkumy preferencí. Premiérovi poradci se domnívají, že jedině se slušnou většinou bude možné prosadit brexitové návrhy," pokračuje článek.
Levicový a spíše prounijní The Guardian označuje schválení tříměsíčního odkladu brexitu za "formální konec" premiérova opakovaného slibu o brexitu na konci října a dodává: "Vláda konečně uznala, že tato varianta je mimo hru, když pozastavila svou informační kampaň za 100 milionů liber (skoro tři miliardy Kč), která hlásila, že Spojené království opustí EU v tomto termínu."
Probrexitové deníky kritizují opoziční labouristy, kteří v pondělí opět zabránili rozpuštění parlamentu. Podle The Daily Telegraph ze sebe lídr hlavní opoziční strany Jeremy Corbyn "souká změť čím dál tím zoufalejších výmluv" ohledně blokování předčasných voleb. "Vtipné na tom je, že Jeremy Corbyn je nejspíš chce, bohužel je ale nechtějí jeho poslanci," uvádí deník.
Související
Boris Johnson k Evropě: Trump se vás jen snaží šokovat
Mohla válka na Ukrajině skončit po pár měsících? Svět obrací zrak k Johnsonovi, Zelenskyj ho brání
Boris Johnson , Velká Británie , Volby ve Velké Británii , Parlament Velké Británie
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
před 1 hodinou
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
před 1 hodinou
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
před 2 hodinami
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
před 3 hodinami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 5 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 5 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 6 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 6 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 8 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 9 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 9 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 10 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 12 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
Světové trhy s ropou zažily v pondělí dramatický zvrat. Ceny černého zlata se prudce propadly poté, co americký prezident Donald Trump na sociálních sítích oznámil, že mezi Spojenými státy a Íránem probíhají „velmi dobré a produktivní rozhovory“, které by mohly vést k úplnému ukončení válečného stavu. Přestože Teherán existenci jakéhokoli dialogu vzápětí popřel, trhy na naději na smír reagovaly okamžitě.
Zdroj: Libor Novák