Kalábrie kvůli covidu čelí zdravotnické krizi, během dvou týdnů rezignoval už třetí komisař

V jihoitalské Kalábrii, která se potýká s nedostatkem lůžek kvůli nárůstu pacientů s nemocí covid-19, pomůže italská humanitární organizace Emergency. Vláda ji najala, aby tam mimo jiné zorganizovala zřízení polních nemocnic, informovala dnes agentura APA.

Kvůli krizové epidemické situaci v Kalábrii rezignovali za necelé dva týdny už tři zdravotničtí komisaři jmenovaní do regionu vládou. Šéf opoziční strany Liga Matteo Salvini kvůli tomu vyzval k demisi italského ministra zdravotnictví Roberta Speranzu.

"Jsem si jistý, že Gino Strada a jeho (organizace) Emergency významně přispějí k tomu, aby se Kalábrie dostala z této obtížné situace," napsal na facebooku italský ministr zahraničí Luigi Di Maio. Strada založil tuto organizaci před čtvrtstoletím a její členové pomáhají v oblastech válečných konfliktů. Polní nemocnice pomohli postavit mimo jiné v Afghánistánu, Iráku či Súdánu.

Strada podle agentury ANSA odmítl spekulace, že by se měl stát novým komisařem pro zdravotnictví v Kalábrii po odstoupení předchozích tří během listopadu. Dalšího komisaře odmítl i šéf kalábrijské regionální vlády Nino Spirli. "Kalábrie není Afghánistán, je to italský region a jako ostatní regiony máme právo vládnout si sami. Nepotřebujeme žádné misionáře," řekl místním médiím Spirli.

Zdravotnický systém dvoumilionové Kalábrie, podobně jako i v dalších chudších regionech na jihu Itálie, utrpěl v posledních letech kvůli úsporným opatřením i korupci, uvedla APA. Podle ní i proto cestují ti, kteří si to mohou dovolit, kvůli léčení raději na bohatý sever.

Za posledních deset dní rezignovali v Kalábrii z různých důvodů už tři vládní komisaři pro zdravotnictví. Poslední Eugenio Gaudio to v úterý zdůvodnil neochotou manželky se stěhovat. Giuseppe Zuccatelli před ním rezignoval poté, co se na internetu objevilo video, na němž zpochybňoval nošení roušek jako ochrany proti covidu-19.

Už dříve byl podle agentury Reuters Zuccatelli natočen, jak tvrdí, že lidé se nakazí covidem-19 jen při 15minutovém "francouzském polibku".

Začátkem listopadu odstoupil z úřadu kalábrijského zdravotnického komisaře Saverio Cotticelli poté, co se v televizním rozhovoru podivil, že by právě on měl připravit plán proti šíření koronaviru v regionu.

Itálie se v posledních týdnech potýká s vysokým nárůstem nakažených koronavirem SARS-CoV-2. Podle údajů z úterního večera přibylo v této šedesátimilionové zemi za poslední den přes 32.000 nakažených; podobné údaje hlásí tamní vláda už dva týdny. Výrazně roste v Itálii i denní počet úmrtí spojených s covidem-19 - v úterý oznámilo ministerstvo 731 úmrtí, což je nejvíc od začátku dubna, kdy vrcholila první vlna epidemie. Dosud v Itálii zemřelo v souvislosti s covidem-19 na 46.500 lidí a potvrdilo se tam přes 1,2 milionu nákaz.

Od 6. listopadu italská vláda znovu zpřísnila protikoronavirová opatření. Zatím do 3. prosince zavedla noční zákaz vycházení a rozdělila zemi do tří zón podle epidemické situace, přičemž v červené je omezeno vycházení i ve dne a zavřena je tam většina obchodů. Regiony přecházejí do červené, oranžové či žluté zóny podle dvacítky kritérií. To kritizovali někteří šéfové regionálních vlád i sdružení zdravotníků, která vyzývají k zavedení celostátní karantény.

Související

Více souvisejících

Itálie Luigi di Maio (Hnutí pěti hvězd) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel navštívil opomíjené Ležáky. Apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump si už vybral kandidáta na viceprezidenta

Bývalý americký prezident a téměř jistý republikánský prezidentský kandidát Donald Trump si již vybral kandidáta na viceprezidenta pro listopadové volby, ale zatím to nikomu neřekl. Uvedl to server CNN.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

Viktor Orbán, maďarský premiér

Orbán otočil. Německo, které mu "nevoní", označil za součást technologické transformace

Ekonomická spolupráce tvoří pevný základ vztahů mezi Německem a Maďarskem, uvedl maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s německým kancléřem Olafem Scholzem v Berlíně. Oba lídři se dohodli na dalším posilování ekonomických vazeb, uvedla agentura MTI. Při návštěvě Berlína přitom prohlásil, že Německo už "nevoní a nevypadá stejně" jako dříve, a že kvůli migraci se proměnilo v "pestrobarevný, multikulturní svět". 

včera

včera

včera

Zásah záchranářů po ruských útocích na Ukrajině

Rusko poslalo na bytovku plnou civilistů řízenou bombu

Ruská armáda při sobotním útoku na východoukrajinské město Charkov použila řízenou bombu, která zasáhla vícepodlažní obytný dům. Tři lidé přišli o život a dalších téměř 40 bylo zraněno, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

Požár v přírodě, ilustrační fotografie.

Turisté z jachty zapálili celý řecký ostrov

Řečtí hasiči byli v pohotovosti i v sobotu kvůli řadě požárů po celé zemi. Pobouření vyvolalo chování pasažérů jedné jachty u pobřeží ostrova Hydra, kteří v noci na sobotu, navzdory varování před manipulací s ohněm, odpálili ohňostroj. Jiskry z něj zapálily jediný borový les na ostrově. Uvedl to server BBC.

včera

včera

včera

včera

Ostudný povaleč. Farage čelí za své výroky o Ukrajině ostré kritice

Britský populistický politik Nigel Farage čelí kritice za své výroky, že Západ vyprovokoval ruskou invazi na Ukrajinu. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy