Karel Gott má status jako Alžběta II. Česko se loučí s legendou šlágrů, píšou v zahraničí

S národním symbolem, garantem stálosti i nejoblíbenější českou popovou hvězdou se dnes podle německých médií v Praze loučí fanoušci zpěváka Karla Gotta. Podrobně o pietní akci v Žofínském paláci informují také slovenská média a rakouská agentura APA píše o rozloučení s "legendou šlágrů".

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Lidé se přicházejí poklonit Karlu Gottovi na Žofín
doporučujeme

"Země nepřišla jen o desítky let nejoblíbenější hvězdu, ale i o národní symbol, garanta stálosti," poznamenala k dnešní pietní akci německá veřejnoprávní rozhlasová a televizní stanice MDR. Gottův status v české společnosti se podle ní dá srovnat se statusem královny Alžběty II. v Británii. MDR podrobně informuje i o mimořádných opatřeních v dopravě či nasazení policistů a záchranářů.

O posledním rozloučení s českých zpěvákem, který zemřel 1. října ve věku 80 let, informovala také německá tisková agentura DPA. Její zprávu, která hovoří o mnohakilometrové frontě zpěvákových fanoušků, převzala dnes řada německých serverů včetně webu list Die Welt. Zpravodajský server tagesschau.de upozornil, že z kapacitních důvodů se ke Gottově rakvi do paláce dostane jen několik desítek tisíc lidí.

"Miliony lidí znaly a zpívaly jeho Včelku Máju - na Karla Gotta, 'zlatý hlas z Prahy', se nezapomene," napsal bulvární list Bild, který přinesl z pražského Slovanského ostrova a okolí obrazovou reportáž. "Řada slz byla prolita a stovky fanoušků už položily květiny a věnce k jeho rakvi," zní popisek jedné z fotografií z Žofínského paláce. Bild upozornil, že Prahu dnes čeká "mamutí úkol", neboť kromě rozloučení s Gottem se koná také festival světla Signal a do české metropole přijely i tisícovky fanoušků na fotbalový zápas Česka s Anglií o postup na mistrovství Evropy.

S "legendou šlágrů" se přišly do Žofínského paláce v Praze rozloučit tisíce fanoušků, informovala rakouské čtenáře agentura APA. "V hlavním sále paláce zněly pomalejší písně Karla Gotta v češtině, ale i v němčině - konec konců byl zpěvák velmi populární i v německy mluvících zemích," uvedla rakouská agentura.

O veřejném rozloučení s Gottem dnes podrobně informují i média na Slovensku. Portály celostátních deníků a televizí průběžně aktualizují informace o pietní akci, o jejímž průběhu ve svém vysílání informovala i hlavní rozhlasová stanice veřejnoprávního Rozhlasu a televize Slovenska.

Například soukromé televize Markíza i Joj na svých zpravodajských webech přinesly videopřenos z veřejného rozloučení s Gottem. Kromě toho média zveřejnila také fotografie fronty lidí u Žofína, kde byla vystavena rakev s ostatky zpěváka.

Polská agentura PAP dnes informovala, že lidé, kteří se se zesnulým zpěvákem chtějí rozloučit, musejí stát v dlouhé frontě. Popisuje, jak bude dnešní poslední rozloučení s Gottem i sobotní zádušní mše v katedrále sv. Víta vypadat. Gott se podle PAP stal symbolem české písničky a celosvětově známou osobností.

Agentura AP v článku o rozloučení s Gottem uvedla, že byl "vzácným příkladem" zpěváka z východní Evropy, jehož hudba byla populární i v některých západoevropských zemích, obzvlášť v někdejším Západním Německu.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid-19 v Itálii: Nakaženo přes 130 lidí, zvažuje se nasazení armády

23.02.2020 15:08 Aktualizováno Počet lidí nakažených koronavirem v Itálii už překročil 130, nemocní jsou v pěti regionech na…

Nákaza Covid-19 je v devíti evropských zemích, na 11 italských měst…

23.02.2020 14:14 V pevninské Číně se začal nový typ koronaviru šířit začátkem loňského prosince, do Evropy se nemoc…

Slovenský premiér Pellegrini byl hospitalizován, před volbami ruší…

23.02.2020 12:46 Aktualizováno Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali v noci na dnešek kvůli akutní infekci…

Z Vídně odstartovalo letadlo s českou humanitární pomocí Číně

23.02.2020 11:24 Aktualizováno Z Vídně dnes odstartovalo rakouské letadlo s nákladem české humanitární pomoci, které přepraví do…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama