Koronavirus byl v Itálii podle studie už loni v listopadu

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc covid-19, byl v Itálii už v listopadu 2019. Vyplývá to ze studie milánské univerzity, o níž dnes informovala agentura ANSA. Dosud se uvádělo, že první případ covidu-19 se v Itálii potvrdil koncem letošního ledna u dvou čínských turistů. Právě v Číně se tento koronavirus loni prokázal poprvé, a to koncem roku 2019.

Studie univerzity z Milána uvádí, že koronavirus SARS-CoV-2 se potvrdil u čtyřletého chlapce, u něhož se lékaři loni v listopadu domnívali, že má spalničky. První příznaky se u tohoto hocha projevily 21. listopadu 2019, měl kašel a rýmu. Pozdější testy ukázaly, že šlo o koronavirus.

Dosud uváděnými prvními dvěma případy covidu-19 v Itálii byli dva čínští turisté, kteří přijeli do Itálie letos 23. ledna z čínské provincie Chu-pej, jejíž metropole Wu-chan byla prvním ohniskem této nákazy. Koronavirus byl u nich zjištěn v Římě 30. ledna.

Už dříve se objevily v médiích spekulace, že koronavirus se v Itálii objevil dříve, než se uvádí. Minulý měsíc například informovali italští lékaři o výzkumu v milánském ústavu pro léčbu nádorů, z něhož usoudili, že SARS-CoV-2 byl v Itálii už loni v září. Lékaři ale zkoumali přítomnost protilátek u vzorku pacientů, což někteří italští vědci zpochybnili, protože podle nich analýzy protilátek nemusí být přesné.

Za italského pacienta č. 1 s covidem-19 byl dosud považován Mattia Maestri z obce Codogno v severoitalské Lombardii, který do nemocnice přišel s chřipkovými příznaky 17. února. Tehdy ho ještě lékaři poslali domů, ale den nato se jeho stav zhoršil, takže mu provedli test na koronavirus. Posléze se objevily další případy zejména na severu Itálie, kde italská vláda vyhlásila karanténu 8. března a už následující den ji rozšířila na celou zemi jako první vláda v Evropě.

Přes brzkou uzávěru se Itálie v této pandemii stala jednou z nejhůře postižených zemí, dosud se tam potvrdilo 1,77 milionu nakažených, což je šestý nejvyšší počet na světě. V počtu úmrtí s covidem-19 je Itálie na světě také šestá, celkem eviduje k dnešku 61.739 takových úmrtí, z toho 499 ve statistice přibylo za posledních 24 hodin. O den dříve se záznam zvýšilo o úmrtí 634 pacientů s covidem-19.

Za poslední den se v Itálii potvrdilo 12.756 nových případů infekce, o den dříve to bylo 14.842. Za poslední den ale bylo provedeno i méně testů (118.475), o den dříve jich bylo 149.232, oznámilo dnes ministerstvo zdravotnictví. Nejvíce případů denně zaznamenali v Itálii v polovině listopadu (téměř 40.900), od té doby denní nárůsty klesají.

Italská vláda nicméně začátkem měsíce oznámila přísná omezení na vánoční svátky, během nichž nebudou moci lidé až na výjimky cestovat mezi jednotlivými italskými regiony a v platnosti zůstane i zákaz nočního vycházení. Pro osoby přijíždějící ze zahraničí bude od 21. prosince do 6. ledna povinná karanténa a do 7. ledna tam zůstanou zavřené i sjezdovky.

Související

Více souvisejících

Itálie věda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 55 minutami

Oleksandr Syrskyj s ministrem obrany Ukrajiny Rustem Umerovem

Francie pošle instruktory na Ukrajinu. Budou cvičit vojáky

Francie pošle na Ukrajinu instruktory, aby vycvičili ukrajinské vojáky, řekl v pondělí odpoledne Oleksandr Syrskyj, vrchní velitel ukrajinských ozbrojených sil. Vyjádřil také naději, že příklad Paříže budou následovat i další západní země.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

OSN, ilustrační foto

Izrael zaútočil na uprchlický tábor v Rafahu. Mimořádně zasedne RB OSN

Rada bezpečnosti OSN svolala na úterý mimořádné zasedání v souvislosti s izraelským náletem na uprchlický tábor ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy, který si podle tamních úřadů vyžádal nejméně 45 obětí. S odvoláním na nejmenované diplomaty o tom v noci na úterý informovala agentura AFP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Energetika

EK schválila Česku miliardovou podporu na modernizaci tepláren

Evropská komise po intenzivním vyjednávání vydala pro Česko povolení na provozní podporu pro vysokoúčinnou kombinovanou výrobu elektřiny a tepla v maximálním celkovém objemu 3,2 miliardy eur. Bude tak možné aplikovat opatření, které je zásadní pro modernizaci energetiky a teplárenství a přispěje k plnění klimatických cílů. Model bude zároveň využívat nejefektivnější a nejmodernější formu podpory, která se bude odvíjet od situace na trhu.

Aktualizováno včera

včera

Noční klid

RECENZE: Plíživá paranoia a kolaps společnosti. Noční klid zpřítomňuje úzkost

Takřka měsíc před začátkem festivalu v Karlových Varech se do českých kin dostává druhý celovečerní film režiséra Michala Hogenauera, jehož intimní debut Tiché doteky ve Varech odpremiéroval před pěti lety. Jeho novinka Noční klid pokračuje v suverénní režii, komorním pojetí a rozplétání celospolečenských problémů na pozadí individuálních osudů.

včera

Radoslaw Sikorski

Polsko omezí pohyb ruských diplomatů. Moskva mluví o rusofobii

Polsko omezí ruským diplomatům pohyb na svém území, uvedl šéf polské diplomacie Radoslaw Sikorski. Varšava tak podle jeho slov reaguje na zapojení Ruska do hybridní války proti Evropské unii. Moskva reagovala slovy, že jde o další projev rusofobie, která údajně panuje v Polsku. 

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Česko dává miliardy na dostupnější nájemní bydlení. Vláda zahájila program

Osm miliard korun na investice do výstavby, přes dvě stovky státních pozemků, které vláda bezplatně převede na obce a města, i příprava bytových projektů – to jsou konkrétní výsledky vlády vycházející z jejího programového prohlášení. Konkrétní parametry podpory dostupného nájemního bydlení představili premiér Petr Fiala (ODS), vicepremiér Ivan Bartoš (Piráti) a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Cílem investiční části reformy Bydlení pro život je zvýšení podílu dostupných nájemních bytů na trhu.

včera

včera

včera

včera

Michal Koudelka

Koudelka ve Sněmovně ozřejmil, o co šlo proruské platformě Voice of Europe

Jedním z cílů lidí kolem sankcionované platformy Voice of Europe byla špionáž uvnitř EU, řekl ředitel BIS Michal Koudelka v pondělí na konferenci v Poslanecké sněmovně. Koudelka ocenil tvrdou a nekompromisní reakci vlády, která platformu a její představitele zařadila na konci března na národní sankční seznam. 

včera

Robert Fico

Ficův stav se po atentátu nadále zlepšuje, oznámila nemocnice

Lékařské konzilium na základě výsledků vyšetření potvrdilo postupné zlepšování zdravotního stavu slovenského předsedy vlády Roberta Fica (Směr-SD). Agenturu TASR o tom v pondělí informoval tiskový odbor Úřadu vlády (ÚV) SR. Premiér je hospitalizován ve Fakultní nemocnici s poliklinikou FD Roosevelta v Banské Bystrici.

včera

Co čeká hokejisty na Staromáku? Nadšení fanoušci nebudou to jediné

V Česku budou dnes odpoledne oficiálně pokračovat oslavy zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji, který národní tým vybojoval v neděli večer po vítězství nad Švýcarskem. Největší akce se chystá na Staroměstském náměstí v Praze. Na co se lidé mohou těšit? 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy