Lesní požár v portugalském pohoří Serra da Estrela zničil na 10.000 hektarů

Lesní požár, který v sobotu vypukl v portugalském pohoří Serra da Estrela, již zničil na 10.000 hektarů. Na místě dnes zasahovalo až 1500 hasičů, napsala agentura EFE. Podle úřadů je vývoj pozitivní, obavy ale vzbuzují některé oblasti, kde by se plameny mohly šířit kvůli větru a suchu. V Portugalsku letos požáry zničily nadprůměrnou plochu území.

Požár vznikl v oblasti, kde se nachází jeden z nejvýznamnějších portugalských národních parků. Podle biologů již způsobil "obrovské škody" na místní flóře a fauně. Hasiči museli evakuovat jeden kemp a jedno další rekreační zařízení. Opustit své domy musely také tři desítky lidí a 11 lidí se lehce zranilo.

"Navzdory pozitivnímu vývoji je požár stále aktivní," uvedl zástupce šéfa civilní ochrany Miguel Cruz. Podle něj vzbuzují obavy některé oblasti, kde by se oheň mohl dobře šířit kvůli větru a suchu. Ze vzduchu dnes zasahovalo 14 letounů a vrtulníků, a to včetně speciálních hasících letadel Canadair.

Podle agentury AFP ale část obyvatel obcí, u kterých požár vznikl, hasiče kritizovala, že nezabránili rozšíření ohně na tak velkou plochu. Podle starosty jedné z vesnic Flavia Massana byli o víkendu hasiči nasazení v oblasti, kde se uskutečnil cyklistický závod a nikoliv u požáru. Ministerstvo vnitra slíbilo, že zásah prověří.

Portugalsko letos zažívá mimořádné sucho a má za sebou nejteplejší červenec od začátku měření. Podle státního ústavu na ochranu lesů od ledna do konce července ohně poničily na 58.000 hektarů porostů, o 59 procent více než činil desetiletý průměr za stejnou dobu.

Související

Více souvisejících

portugalsko Požáry

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Vladimír Růžička s hokejovým týmem ČR 2010, autor: Jarba

Vladimír Růžička se domluvil na prvním zahraničním angažmá. Bude trénovat na Slovensku

Bývalého reprezentačního trenéra Vladimír Růžička čeká nová výzva v podobě prvního zahraničního angažmá. Mluvilo se totiž o jeho odchodu do Slovanu Bratislava a tyto spekulace zesílily poté, co jej druholigový klub Ústí nad Labem nahradil Jiřím Mertou, jak oznámilo ve čtvrtek vedení Severočechů. Růžička tak měl díky tomu umetenou cestu do Bratislavy, což se nakonec potvrdilo.

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

ČEPS koupila NET4GAS, který provozuje plynovody na českém území

Státní společnost ČEPS v pátek podepsala kupní smlouvu na nákup společnosti NET4GAS Holdings, která je výlučným držitelem licence pro přepravu plynu přes české území. Nákup ve středu schválila vláda, dokončení transakce podléhá souhlasu regulačních orgánů.

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Karviná sáhla po osvědčeném jméně. Po dvou a půl letech se do klubu vrací kouč Jarábek

Poté, co se v Karviné nedávno rozloučili s dosavadním trenérem Tomášem Hejduškem, se dočasným trenérem na jeden zápas 9. kola stal Lubomír Luhový. Ani on ale zatím náladu v karvinské kabině nikterak nezlepšil, když se Slováckem o posledním víkendu prohrál slezský celek 0:2. Nyní by měl zlepšit tuto náladu zkušený šedesátiletý slovenský stratég Juraj Jarábek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové provedli raketový útok na Mykolajiv, tempo útočných akcí na frontě se snižuje

Ruští útočníci podnikli dnes ráno raketový útok na Mykolajiv a zasáhli infrastrukturu na okraji města. Odborníci z Institutu pro studium války (ISW) si ale všimli, že Rusové v poslední době snížili tempo útočných akcí na linii Kupjansk-Svatove-Kreminna.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy