Letadlo s Čechy evakuovanými z Číny přistálo v jižní Francii

Na vojenském letišti v jižní Francii dnes přistál francouzský speciál, který z čínského města Wu-chan přepravil do Evropy asi 250 lidí. V letadle se vrátilo i pět Čechů, kteří kvůli epidemii nového typu koronaviru požádali o evakuaci z Číny. Na palubě letadla jsou lidé z 30 zemí, stroj následně zamíří do Bruselu, odkud budou další pasažéři přepraveni každý do své vlasti. Pro Čechy se už z Prahy vydal do Bruselu vládní speciál.

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

Francouzské letadlo dnes odstartovalo z Wu-chanu, který je epicentrem nákazy novým koronavirem. Podle agentury Reuters je na palubě přibližně 65 občanů Francie a také například dva Slováci. Své občany z Číny evakuovala nebo se chystá evakuovat řada dalších zemí.

"Armádní speciál Jak-40 krátce před půl třetí odletěl z kbelského letiště do Bruselu. Dnes večer odtud do Prahy přiveze pětici Čechů a dva Slováky evakuované z Číny," uvedl na twitteru český ministr obrany Lubomír Metnar.

Virus si v Číně vyžádal už nejméně 304 obětí na životech a nakazilo se jím více než 14.000 lidí. Epidemie infekce se mezitím rozšířila do dalších nejméně 25 zemí, které podnikají vlastní opatření proti dalšímu šíření nákazy. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila kvůli koronaviru globální stav zdravotní nouze.

"Po dohodě se slovenskou vládou jsme nabídli v českém speciálu z Bruselu také dvě místa pro slovenské občany," uvedl už dříve ministr zahraničí Tomáš Petříček. Po příletu do Prahy si české občany vyzvedne pražská záchranná služba a odveze je do Nemocnice na Bulovce. Pro slovenské občany si přijedou lékaři ze Slovenska.

V Česku se nákaza novým typem koronaviru dosud nepotvrdila. Ministerstvo zahraničí kvůli koronaviru pozastavilo vydávání víz pro čínské občany a nepřijímá v Číně ani nové žádosti o víza. Čeští občané by podle diplomatů měli cestovat do Číny jen v nezbytně nutných případech. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch by měl na pondělním jednání vlády předložit návrh na zastavení všech přímých letů mezi Českem a Čínou.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Rakousku zastavili autobus s Čechy, koronavirus Covid-19 se nepotvrdil

25.02.2020 10:42 Na několik hodin zastavili rakouští policisté v pondělí večer autobus s Čechy, Slováky a Maďary na…

Řekové se kvůli migračním střediskům střetli s policií

25.02.2020 10:35 Kvůli nesouhlasu s výstavbou nových zadržovacích středisek se dnes brzy ráno na řeckých ostrovech…

Itálie má první případ koronaviru na jihu země, nakažených je 231

25.02.2020 09:55 Itálie hlásí první případ nákazy koronavirem na jihu země, v Palermu potvrdily testy nemoc COVID-19…

Babiš do karantény? Lídři států mohou mít koronavirus, píše španělský deník

25.02.2020 09:13 Slovenského premiéra Petera Pellegriniho hospitalizovali o víkendu kvůli akutní infekci dýchacích…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama