Litva hlásí příchod dalších migrantů, Frontex poslal posily

Litevští pohraničníci během uplynulých 24 hodin zadrželi dalších 137 migrantů, kteří nelegálně překročili bělorusko-litevské hranice. Oznámil to dnes server Delfi.lt s odvoláním na komuniké pohraniční stráže. Agentura Evropské unie pro ochranu hranic (Frontex) dnes oznámila, že v rámci evropské solidarity vyslala do Litvy dalších 60 policistů k ostraze hranic.

Většina ze zadržených migrantů, 106, pochází podle serveru z Iráku. Všichni se museli podrobit testům na covid-19. Pohraniční stráž rovněž oznámila, že ve čtvrtek přepravila 380 migrantů do nového tábora ve vojenského prostoru Rudninkai u Vilniusu, který vznikl navzdory protestům místních obyvatel.

Litevské bezpečnostní složky letos zadržely již více než 3200 běženců, zatímco za celý loňský rok jich bylo jen jedenaosmdesát. Nelegální migrace do Litvy z Běloruska začala dramaticky narůstat po uvalení nových sankcí Západu na běloruský režim. Litva, která poskytla útočiště mnohým běloruským opozičním politikům, viní autoritářský režim v Minsku z toho, že umožňuje migrantům z Blízkého východu a Afriky přecházet přes společnou hranici, která je současně vnější hranicí Evropské unie i schengenského prostoru. Vilnius se domnívá, že většina lidí, kteří se v poslední době snaží dostat do pobaltské země, cestovala letecky z Iráku do Běloruska.

O narůstajícím počtu iráckých občanů, kteří se přes Bělorusko nelegálně dostávají do Litvy, mluvil ve čtvrtek šéf unijní diplomacie Josep Borrell s iráckým ministrem zahraničních věcí Fuádem Husajnem. "Není to problém pouze jednoho členského státu, ale celé Evropské unie. Počítáme s podporou Iráku," napsal Borrell po rozhovoru s iráckým ministrem zahraničí na twitteru.

Po Husajnovi unijní diplomat požadoval vysvětlení, jakým způsobem je k přepravě migrantů používáno letiště v hlavním iráckém městě Bagdádu. V rozhovoru pro španělský list El País Borrell vysvětlil, že migranti se dostávají letecky z Bagdádu do Minsku a posléze autobusem k litevské hranici, kterou poté nezákonně překonávají. "Je to odpověď Běloruska na sankce (...) Migranti jsou bohužel opět používáni jako zbraň," řekl Borrell.

K poskytnutí pomoci Litvě s posílením kontroly na jejích hranicích vyzvala členské státy evropská komisařka pro vnitřní záležitosti Ylva Johanssonová. "Naší prioritou musí být pomoc Litvě v zajištění bezpečnosti její hranice s Běloruskem," apelovala komisařka v dopise na sedmadvacet členských států.

Frontex dnes oznámil, že v rámci evropské solidarity vyslal do Litvy dalších 60 policistů, kteří mají pobaltské zemi pomoci zvládnout rostoucí příliv migrantů. Celkem je na žádost litevských úřadů v zemi stovka policistů s 30 hlídkovými vozy a dvěma vrtulníky. Příští týden Vilnius navštíví unijní experti, aby jednali o koordinaci a případné podpoře Frontexu při vracení migrantů do vlasti. V jejich řadách jsou po Iráčanech nejčastěji zastoupeni migranti z Konga (Brazzaville) a Kamerunu.

Související

Více souvisejících

Litva migrace Frontex

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 45 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová

Pekarová Adamová vyrazila do Pobaltí. Lotyšsko dá čtvrt miliardy na munici pro Ukrajinu

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) navštívila v rámci baltské cesty Lotyšsko. V Rize jednala s předsedkyní parlamentu Daigou Mieriņou o dalších způsobech podpory Ukrajiny a s premiérkou Evikou Siliņou o bezpečnostní i ekonomické spolupráci. Na místní vojenské základně navštívila také české vojáky pomáhající chránit východní křídlo NATO.

včera

včera

Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

včera

Princ William se svou rodinou

Princ William obstál v těžké zkoušce. Spekulace jeho ženě na zdraví nepřidaly

Britskou monarchií v prvních měsících letošního roku otřásly diagnózy, které si vyslechli král Karel III. a princezna Kate. U obou členů královské rodiny byla odhalena rakovina. Oporou jim samozřejmě jsou nejbližší, důležitá je zejména role prince Williama. Následník trůnu se ale s atmosférou v Británii vyrovnával dost těžce. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Pellegrini: Fico si útok pamatuje a po atentátu byl při vědomí. Ve hře je převoz do Bratislavy

Lékařské konzilium by mělo v pondělí rozhodnout o další léčbě postřeleného slovenského premiéra Roberta Fica, který po středečním atentátu podstoupil ve fakultní nemocnici v Banské Bystrici pětihodinovou operaci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy