Loni přišlo při výkonu svého povolání násilnou smrtí o život 65 novinářů nebo pracovníků médií v šestnácti různých zemích. To je o 17 zabitých žurnalistů více než v roce 2019, přičemž loňská statistika je zhruba na úrovni 90. let minulého století, uvedla dnes při zveřejnění své každoroční zprávy Mezinárodní federace novinářů (IFJ).
Novináři loni umírali při cílených útocích, bombových atentátech nebo střelných incidentech, přiblížila agentura AP, která na zprávu IFJ upozornila. "K pokračujícímu krveprolití v médiích přispěla bezcitná vláda kriminálních baronů v Mexiku, násilí extremistů v Pákistánu, Afghánistánu či Somálsku, a netolerance zastánců tvrdé linie v Indii a na Filipínách," uvedl generální ředitel IFJ Anthony Bellanger.
Počtvrté v pěti letech bylo zabito nejvíce novinářů v Mexiku, o život jich tam přišlo násilnou smrtí čtrnáct. Deset žurnalistů bylo zabito v Afghánistánu, devět v Pákistánu, osm v Indii, po čtyřech v Sýrii a na Filipínách. V Nigérii někdo zabil tři novináře, stejný počet pak v Jemenu. O život přišli kvůli násilí rovněž novináři v Iráku, Somálsku, Bangladéši, Kamerunu, Hondurasu, Paraguayi, Rusku a Švédsku, píše AP.
Nejméně 229 novinářů se k březnu letošního roku kvůli své práci podle IFJ nacházelo ve vězení, z toho nejvíce v Turecku. V tureckých věznicích je nejméně 67 pracovníků médií, v čínských pak 23 a v egyptských 20.
Od doby, kdy Mezinárodní federace novinářů začala v roce 1990 počet zabitých novinářů monitorovat, zemřelo podle ní ve světě 2680 mediálních pracovníků.
Související
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
Kauza, jakou fotbal nepamatuje. Spor mezi novináři a trojicí klubů je u konce
Aktuálně se děje
před 51 minutami
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
před 1 hodinou
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
před 2 hodinami
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
před 3 hodinami
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
před 4 hodinami
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
včera
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
včera
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
včera
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
včera
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
včera
Konec nadvlády republikánů? Americkou politiku čekají příští rok významné změny, predikuje Pelosiová
včera
Nejvýznamnější vědecké objevy uplynulého roku: Prosakování zlata a bujarý život na místě, kam Slunce nedosáhne
včera
Pátrání po zmizelém letu Malaysia Airlines MH370 se po jedenácti letech obnovuje
včera
Zelenského vystřídá Netanjahu. Míří za Trumpem na Floridu
včera
Konec čekání na řidičák, zelená autonomním vozidlům. Jaké změny přinese rok 2026 v dopravě?
včera
Neobvyklý průzkum: Co si Evropané skutečně myslí o Trumpovi?
včera
Čínská armáda zahájila rozsáhlé vojenské cvičení s ostrou střelbou v těsné blízkosti Tchaj-wanu
včera
Mírová dohoda je blíž než kdykoli předtím, prohlásil Trump po jednání se Zelenským
včera
Předpověď počasí na závěr roku 2025. Meteorologové upozorňují na pocitovou teplotu
28. prosince 2025 21:50
V Česku se potvrdilo další ohnisko ptačí chřipky
28. prosince 2025 20:28
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Začalo další jednání mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským. Trump uspořádal setkání ve své soukromé rezidenci Mar-a-Lago na Floridě. Před začátkem rozhovoru si volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
Zdroj: Lucie Podzimková