Loňský rok se podle škod způsobených přírodními katastrofami stal pro světové pojišťovny druhým nejnákladnějším. Přispěly k tomu devastující hurikány a mrazivé bouře v USA a záplavy v Evropě. Pojištěné ztráty z přírodních katastrof loni činily 120 miliard USD (2,6 bilionu Kč), což je druhý nejvyšší údaj za rekordem z roku 2017, kdy škody činily 146 miliard USD. Uvedla to dnes největší světová zajišťovna Munich Re.
Celkové ztráty, tedy včetně těch nepojištěných, z katastrof dosáhly 280 miliard USD. To je čtvrtý nejvyšší údaj.
Škody vypočtené Munich Re jsou větší, než odhad škod, který minulý měsíc poskytla konkurenční Swiss Re. Ta odhadla pojištěné škody na 105 miliard USD a celkové škody na 250 miliard USD.
Neobvykle velký podíl na této částce měly podle Munich Re Spojené státy. Ty v prosinci pustošily desítky tornád a předtím hurikán Ida a mrazy v Texasu.
"Obrázky přírodních katastrof v roce 2021 jsou znepokojivé. Výzkum klimatu stále více potvrzuje, že extrémní počasí se stává pravděpodobnější," uvedl člen vedení Munich Re Torsten Jeworrek.
Pojištěné škody z hurikánu Ida činily 36 miliard USD. Zimní bouře, které zasáhly převážně Texas, způsobily škody za zhruba 15 miliard USD. Za záplavy v západním Německu, Belgii a Nizozemsku vyplatily pojišťovny 13 miliard USD.
Hlavní klimatolog Munich Re Ernst Rauch upozornil, že některé z extrémních povětrnostních jevů z roku 2021 patří k těm, které v důsledku změny klimatu budou pravděpodobně častější a závažnější. Mnoho vědců souhlasí s tím, že katastrofy v roce 2021 zhoršila změna klimatu a přijde více a horších katastrof, protože zemská atmosféra se bude nejméně v příštím desetiletí dále oteplovat.
Pojišťovny v některých případech kvůli rostoucí pravděpodobnosti katastrof zvyšují pojistné. Na některých místech dokonce přestaly poskytovat pojistné krytí, upozornila agentura Reuters.
Související
Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa
Extrémní počasí si za 50 let vyžádalo dva miliony mrtvých, způsobilo škody za biliony dolarů
Aktuálně se děje
včera
Obchody už budou otevřené až do Silvestra. Zákon je ovlivní zase za několik dní
včera
Fotbalová liga hlásí první zimní přestupy. Posily vítají Plzeň, Olomouc i Pardubice
včera
Zelenského a Trumpa čeká další jednání. Nejspíš ho stihnou do konce týdne
včera
Hřib bude mít jednoho vyzyvatele. Piráti si zvolí i místopředsedy
včera
Babiš odhalil, že mu volal americký prezident Trump
včera
Počasí jako v létě. Na Islandu zažili velmi neobvyklé Vánoce
včera
Za smrt Perryho nese vinu i druhý lékař. Za mříže ale nemusí
včera
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
včera
Zeman se opřel do Fialy, jeho vlády i prezidenta. Pavla ale zároveň i ocenil
včera
Vražda na Štědrý den. Muž ve Vratimově připravil o život známého
včera
Pohonné hmoty jsou nejlevnější za čtyři roky. A může být ještě lépe
včera
Odveta za vraždění křesťanů. Trump nařídil útok proti teroristům v Nigérii
včera
Praha hlásí velké problémy v železniční dopravě. Vlaky nabírají zpoždění
včera
Rusové při útoku na Oděsu poškodili loď pod vlajkou Slovenska
včera
Ukrajina jedná neustále. Zelenského čeká další setkání s Trumpem
včera
Dívka z Olomoucka zastřelila matku. Hrozí jí až výjimečný trest
včera
Počasí přinese o víkendu silné noční mrazy, během dne se oteplí
25. prosince 2025 21:05
Lidé si přejí, aby původce zla zemřel, vzkázal Zelenskyj ve vánočním projevu Putinovi
25. prosince 2025 19:48
Nejvlivnější osobou v Evropě je Trump, ukazuje prestižní žebříček
25. prosince 2025 18:35
Ukrajinská armáda provedla raketami Storm Shadow masivní úder na ruskou energetickou infrastrukturu
Ukrajinská armáda během čtvrtka podnikla masivní úder na energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Podle oficiálních informací ukrajinského generálního štábu zasáhly britské střely Storm Shadow ropnou rafinerii v Novošahtinsku v Rostovské oblasti.
Zdroj: Libor Novák