Extrémní počasí si za 50 let vyžádalo dva miliony mrtvých, způsobilo škody za biliony dolarů

Extrémní povětrnostní, klimatické a vodní podmínky způsobily v letech 1970 až 2021 celkem 11 178 hlášených katastrof. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) způsobily škody za 4,3 bilionu dolarů a připravily o život dva miliony lidí.

Ekonomické ztráty prudce vzrostly. Lepší včasná varování a koordinované zvládání katastrof za posledních padesát ale let snížily počet lidských obětí. Více než 90 % hlášených úmrtí na celém světě se vyskytlo v rozvojových zemích.

V USA si škody vyžádaly celkem 1,7 bilionu dolarů, což představuje 39 % ekonomických ztrát na celém světě za uplynulých 51 let. Nejméně rozvinuté země a malé ostrovní rozvojové státy však musely vynaložit na katastrofy nepřiměřeně vysoké náklady v poměru k velikosti svých ekonomik.

WMO nová zjištění představila na Světovém meteorologickém kongresu, jehož cílem má být zajistit, aby se systém včasného varování před katastrofami dostal ke všem lidem na Zemi do konce roku 2027.

Iniciativa OSN "Včasná varování pro všechny" je jednou z hlavních strategických priorit, kterou má kongres schválit. Zasedání na zahájí švýcarský prezident Alain Berset a sjedou se na něm vrcholní představitelé agentur OSN, rozvojových bank, vlád a národních meteorologických a hydrologických služeb odpovědných za vydávání včasných varování.

"Nejzranitelnější komunity bohužel nesou hlavní nápor povětrnostních, klimatických a vodních rizik," řekl generální tajemník WMO Petteri Taalas. Jako příklad uvedl extrémně silnou cyklonální bouři Mocha, která způsobila rozsáhlou devastaci v Myanmaru a Bangladéši a postihla "nejchudší z chudých".

V minulosti evidovaly Myanmar i Bangladéš při katastrofách až stovky tisíc obětí. "Díky včasným varováním a systému zvládání katastrof jsou tyto míry úmrtnosti nyní naštěstí minulostí. Včasná varování zachraňují životy," dodal.

Zaznamenaná úmrtí v letech 2020 a 2021 (celkem 22 608) naznačují další pokles úmrtnosti oproti ročnímu průměru předchozího desetiletí. Ekonomické ztráty se ale zvýšily, a většina z nich je způsobena bouřkami.

Související

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.
Ledovec, Antarktida

WMO: Lidstvo prohrálo. Ledovce roztají, už je nelze zachránit

Lidstvo prohrálo boj proti tání ledovců, protože koncentrace CO2 v ovzduší jsou příliš vysoké na to, aby je ještě šlo zachránit, tvrdí šéf Světové meteorologické organizáce (WMO) Petteri Taalas. Posledních osm let bylo podle něj nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, a koncentrace skleníkových plynů dosahují maximálních hodnot.

Více souvisejících

WMO (Světová meteorologická organizace) katastrofy Bouřky

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

včera

Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35

Do davu lidí na trzích v Magdeburgu najelo auto

Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera

V německém Magdeburgu, hlavním městě spolkové země Sasko-Anhaltsko, došlo k tragické události, když auto najelo do davu lidí na vánočním trhu. Podle serveru CNN si incident vyžádal minimálně 2 oběti (původní informace hovořily o 11) a desítky dalších osob utrpěly zranění. Server Bild s odvoláním na úřady uvedl, že šlo o záměrný teroristický útok.

20. prosince 2024 22:32

20. prosince 2024 21:43

20. prosince 2024 20:03

20. prosince 2024 18:39

Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru

Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy