WMO: Lidstvo prohrálo. Ledovce roztají, už je nelze zachránit

Lidstvo prohrálo boj proti tání ledovců, protože koncentrace CO2 v ovzduší jsou příliš vysoké na to, aby je ještě šlo zachránit, tvrdí šéf Světové meteorologické organizáce (WMO) Petteri Taalas. Posledních osm let bylo podle něj nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, a koncentrace skleníkových plynů dosahují maximálních hodnot.

Světové ledovce v loňském roce tály dramatickou rychlostí a jejich záchrana je v podstatě ztracená věc, oznámila podle serveru Business Standard Organizace spojených národů s tím, že ukazatele změny klimatu opět dosáhly rekordních hodnot.

Podle WMO bylo posledních osm let nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, zatímco koncentrace skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý, dosáhly nových rekordů. Antarktický mořský led klesl na nejnižší zaznamenanou míru, zatímco hladina moří je podle zprávy WMO rekordně vysoká.

"Rok 2022 byl pro planetu rokem extrémů, jde ale o pokračování trendu z předchozích let," uvedl pro CNN Omar Baddour, vedoucí oddělení pro sledování klimatu a politiku WMO.

Zpráva publikovaná den před Dne země podotáký, že tyto obecné ukazatele klimatu jsou důležitým odrazem stavu planety, lidstvo ale bezprostřední účinky nejvíce pocítí především extrémními povětrnostními jevy.

Svět už dopady klimatických změn pociťuje

Extrémní počasí způsobené změnou klimatu v loňském roce "zasáhlo desítky milionů lidí, způsobilo nedostatek potravin, podpořilo masovou migraci a stálo miliardy dolarů," podotkl Taalas.

Dopady klimatických změn už nyní pozoruje řada zemí světa. V roce 2022 zažila Čína největší a nejdéle trvající sucho v historii. Vlna veder ale zasáhla i východní Afriku, kde od ledna letošního roku čelilo akutnímu nedostatku potravin více než 20 milionů lidí. I Spojené státy bojují s extrmním suchem a odhaduje se, že vlna veder v Evropě vedla k více než 15 000 úmrtím.

Klimatickými změnami jsou přitom nejvíce zasaženy ty nejzranitelnější země, které se na nich prakticky nepodílejí. "Státy, které ke změně klimatu přispěly nejméně, zažívají neúměrné utrpení," podotkl Baddour.

Důvod k optimismu stále existuje

V pařížské klimatické dohodě z roku 2015 se země zavázaly, že omezí nárůst průměrné globální teploty na méně než 2 nebo 1,5 stupně Celsia v porovnání s předindustriálním obdobím. V roce 2022 byla ale teplota o 1,15 stupně Celsia  vyšší, než kolik činil průměr v letech 1850 až 1900.

Navzdory novým zjištěním ale je podle Taalase důvod k optimismu. Prostředky pro boj proti klimatickým změnám se podle něj staly finančně dostupnější a zelená energie se ukázala jako levnější než fosilní paliva. Dodal, že svět vyvíjí účinnější metody ke zmírnění následků klimatické krize.

Díky tomu už Země nesměřuje k tomu, aby se oteplila o 3 až 5 stupňů Celsia, čehož se obávali vědci v roce 2014. I přesto je ale oteplování nad únosnou míru. Šéf WMO očekává nárůst o 2,5 až 3 stupně Celsia.

Související

Více souvisejících

Ledovec WMO (Světová meteorologická organizace)

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 12 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

Extrémní počasí spaluje Asii. Kvůli vedrům umírají desítky lidí

Thajské úřady varovaly ve čtvrtek před novou vlnou veder, v důsledku kterých v této zemi přišlo od začátku roku o život už nejméně 30 lidí. Podle agentury AP se extrémní vedra očekávají v metropoli Bangkok, ale také na severu a severovýchodě země. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy