WMO: Lidstvo prohrálo. Ledovce roztají, už je nelze zachránit

Lidstvo prohrálo boj proti tání ledovců, protože koncentrace CO2 v ovzduší jsou příliš vysoké na to, aby je ještě šlo zachránit, tvrdí šéf Světové meteorologické organizáce (WMO) Petteri Taalas. Posledních osm let bylo podle něj nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, a koncentrace skleníkových plynů dosahují maximálních hodnot.

Světové ledovce v loňském roce tály dramatickou rychlostí a jejich záchrana je v podstatě ztracená věc, oznámila podle serveru Business Standard Organizace spojených národů s tím, že ukazatele změny klimatu opět dosáhly rekordních hodnot.

Podle WMO bylo posledních osm let nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, zatímco koncentrace skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý, dosáhly nových rekordů. Antarktický mořský led klesl na nejnižší zaznamenanou míru, zatímco hladina moří je podle zprávy WMO rekordně vysoká.

"Rok 2022 byl pro planetu rokem extrémů, jde ale o pokračování trendu z předchozích let," uvedl pro CNN Omar Baddour, vedoucí oddělení pro sledování klimatu a politiku WMO.

Zpráva publikovaná den před Dne země podotáký, že tyto obecné ukazatele klimatu jsou důležitým odrazem stavu planety, lidstvo ale bezprostřední účinky nejvíce pocítí především extrémními povětrnostními jevy.

Svět už dopady klimatických změn pociťuje

Extrémní počasí způsobené změnou klimatu v loňském roce "zasáhlo desítky milionů lidí, způsobilo nedostatek potravin, podpořilo masovou migraci a stálo miliardy dolarů," podotkl Taalas.

Dopady klimatických změn už nyní pozoruje řada zemí světa. V roce 2022 zažila Čína největší a nejdéle trvající sucho v historii. Vlna veder ale zasáhla i východní Afriku, kde od ledna letošního roku čelilo akutnímu nedostatku potravin více než 20 milionů lidí. I Spojené státy bojují s extrmním suchem a odhaduje se, že vlna veder v Evropě vedla k více než 15 000 úmrtím.

Klimatickými změnami jsou přitom nejvíce zasaženy ty nejzranitelnější země, které se na nich prakticky nepodílejí. "Státy, které ke změně klimatu přispěly nejméně, zažívají neúměrné utrpení," podotkl Baddour.

Důvod k optimismu stále existuje

V pařížské klimatické dohodě z roku 2015 se země zavázaly, že omezí nárůst průměrné globální teploty na méně než 2 nebo 1,5 stupně Celsia v porovnání s předindustriálním obdobím. V roce 2022 byla ale teplota o 1,15 stupně Celsia  vyšší, než kolik činil průměr v letech 1850 až 1900.

Navzdory novým zjištěním ale je podle Taalase důvod k optimismu. Prostředky pro boj proti klimatickým změnám se podle něj staly finančně dostupnější a zelená energie se ukázala jako levnější než fosilní paliva. Dodal, že svět vyvíjí účinnější metody ke zmírnění následků klimatické krize.

Díky tomu už Země nesměřuje k tomu, aby se oteplila o 3 až 5 stupňů Celsia, čehož se obávali vědci v roce 2014. I přesto je ale oteplování nad únosnou míru. Šéf WMO očekává nárůst o 2,5 až 3 stupně Celsia.

Související

Více souvisejících

Ledovec WMO (Světová meteorologická organizace)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy