Lidstvo prohrálo boj proti tání ledovců, protože koncentrace CO2 v ovzduší jsou příliš vysoké na to, aby je ještě šlo zachránit, tvrdí šéf Světové meteorologické organizáce (WMO) Petteri Taalas. Posledních osm let bylo podle něj nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, a koncentrace skleníkových plynů dosahují maximálních hodnot.
Světové ledovce v loňském roce tály dramatickou rychlostí a jejich záchrana je v podstatě ztracená věc, oznámila podle serveru Business Standard Organizace spojených národů s tím, že ukazatele změny klimatu opět dosáhly rekordních hodnot.
Podle WMO bylo posledních osm let nejteplejších, jaké kdy byly zaznamenány, zatímco koncentrace skleníkových plynů, jako je oxid uhličitý, dosáhly nových rekordů. Antarktický mořský led klesl na nejnižší zaznamenanou míru, zatímco hladina moří je podle zprávy WMO rekordně vysoká.
"Rok 2022 byl pro planetu rokem extrémů, jde ale o pokračování trendu z předchozích let," uvedl pro CNN Omar Baddour, vedoucí oddělení pro sledování klimatu a politiku WMO.
Zpráva publikovaná den před Dne země podotáký, že tyto obecné ukazatele klimatu jsou důležitým odrazem stavu planety, lidstvo ale bezprostřední účinky nejvíce pocítí především extrémními povětrnostními jevy.
Svět už dopady klimatických změn pociťuje
Extrémní počasí způsobené změnou klimatu v loňském roce "zasáhlo desítky milionů lidí, způsobilo nedostatek potravin, podpořilo masovou migraci a stálo miliardy dolarů," podotkl Taalas.
Dopady klimatických změn už nyní pozoruje řada zemí světa. V roce 2022 zažila Čína největší a nejdéle trvající sucho v historii. Vlna veder ale zasáhla i východní Afriku, kde od ledna letošního roku čelilo akutnímu nedostatku potravin více než 20 milionů lidí. I Spojené státy bojují s extrmním suchem a odhaduje se, že vlna veder v Evropě vedla k více než 15 000 úmrtím.
Klimatickými změnami jsou přitom nejvíce zasaženy ty nejzranitelnější země, které se na nich prakticky nepodílejí. "Státy, které ke změně klimatu přispěly nejméně, zažívají neúměrné utrpení," podotkl Baddour.
Důvod k optimismu stále existuje
V pařížské klimatické dohodě z roku 2015 se země zavázaly, že omezí nárůst průměrné globální teploty na méně než 2 nebo 1,5 stupně Celsia v porovnání s předindustriálním obdobím. V roce 2022 byla ale teplota o 1,15 stupně Celsia vyšší, než kolik činil průměr v letech 1850 až 1900.
Navzdory novým zjištěním ale je podle Taalase důvod k optimismu. Prostředky pro boj proti klimatickým změnám se podle něj staly finančně dostupnější a zelená energie se ukázala jako levnější než fosilní paliva. Dodal, že svět vyvíjí účinnější metody ke zmírnění následků klimatické krize.
Díky tomu už Země nesměřuje k tomu, aby se oteplila o 3 až 5 stupňů Celsia, čehož se obávali vědci v roce 2014. I přesto je ale oteplování nad únosnou míru. Šéf WMO očekává nárůst o 2,5 až 3 stupně Celsia.
Související
Jak rychle se mění počasí? Za tři roky zmizelo v jediné zemi tisíc ledovců
COP29: Změny počasí ničí mořský život. Ledovce budou brzy minulostí
Ledovec , WMO (Světová meteorologická organizace)
Aktuálně se děje
před 2 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 4 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 12 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
Prezident Petr Pavel uskutečnil telefonický hovor s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským, během kterého se zaměřili na klíčová témata spojená s vojenskou podporou Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák