Vědci odhalují tajemství vzniku života. Vděčíme za něj objektům, které změnou počasí devastujeme

Před více než půl miliardou let, během období, kdy byla Země pokryta silnou vrstvou ledu, sehrály ledovce klíčovou roli při utváření podmínek pro vznik složitějších forem života. Nová studie naznačuje, že ledovce nejenže modelovaly povrch planety, ale také přispěly ke změně chemického složení oceánů, čímž poskytly základní živiny pro rozvoj života.

Během období známého jako Neoproterozoikum, které trvalo přibližně od 1 miliardy do 543 milionů let zpět, se kontinentální masy spojily do superkontinentu Rodinia, který se později opět rozpadl. V oceánech tehdy žily jednoduché organismy, jako mikroby, sinice a houbovci, avšak v průběhu času došlo k prudkému evolučnímu rozmachu složitějších forem života.

Vědci nyní zjistili, že se ledovce během této doby pohybovaly po pevnině a doslova „buldozerovaly“ horniny, které pak při jejich tání uvolnily do oceánu množství chemických látek a minerálů. Tento proces změnil chemické složení mořské vody a obohatil ji o živiny nezbytné pro podporu složitějšího života.

Doposud panovala nejistota, zda byly ledovce Neoproterozoika skutečně aktivní – tedy zda se pohybovaly a erodovaly podloží, nebo zda byly víceméně statické. Tým vedený Dr. Chrisem Kirklandem z australské Curtin University však studiem sedimentů ve Skotsku a Severním Irsku potvrdil, že tehdejší ledovce opravdu byly v pohybu a výrazně ovlivňovaly povrch Země.

Vědci zkoumali minerály z doby Neoproterozoika, přičemž se zaměřili na zirkony – extrémně odolné minerály, které odolávají geologickým změnám a obsahují uran. Pomocí analýzy rozpadu uranu v těchto minerálech mohli geologové určit stáří jednotlivých sedimentů a zjistit, jakým způsobem se v průběhu času měnila jejich struktura.

Získaná data ukázala, že ledovce se pohybovaly a přenášely staré minerály do oceánu, kde přispěly ke změně chemického složení vody. Když došlo ke konci doby ledové, došlo k prudkému nárůstu kyslíku v atmosféře i v oceánech, což pravděpodobně podpořilo evoluci složitějších organismů.

Podle Kirklanda a jeho kolegů se během Neoproterozoika odehrály alespoň dvě hlavní doby ledové, mezi 720 miliony a 635 miliony let zpět. Tání těchto ledovců přineslo výrazné změny v atmosféře i oceánech.

Již dříve se vědci domnívali, že nárůst kyslíku byl důsledkem fotosyntézy primitivních mikroorganismů. Nová studie však naznačuje, že důležitým faktorem bylo i uvolňování živin z pevniny do oceánů díky pohybu ledovců. Tyto živiny zřejmě podpořily biologickou produkci a mohly urychlit vznik prvních složitějších organismů s ochrannými schránkami a ostny.

I když nové poznatky podporují teorii o aktivní roli ledovců ve vzniku složitého života, někteří odborníci varují před příliš jednoznačnými závěry. Dr. Graham Shields z University College London uvedl, že zatím nelze s jistotou tvrdit, že právě ledovcová eroze vedla k evoluční explozi komplexního života.

Podobně Dr. Andrew Knoll z Harvard University upozorňuje, že zatím není jasné, zda byly uvolněné minerály dostatečné k tomu, aby měly trvalý vliv na evoluci, nebo zda šlo jen o krátkodobý nárůst živin, který nemusel mít zásadní dopad.

Kirkland a jeho tým zdůrazňují, že studium dávných klimatických změn pomáhá pochopit současnou klimatickou krizi. Zatímco v minulosti docházelo ke globálním změnám klimatu v průběhu milionů let, dnes se planeta otepluje extrémně rychle – v horizontu několika desetiletí.

Právě rychlost současných změn představuje podle vědců obrovský problém, protože ekosystémy nemají čas se přizpůsobit. Tento výzkum tedy přináší nejen poznatky o historii Země, ale také důležitá varování pro budoucnost.

Vědecká komunita se nyní zaměřuje na další výzkumy, které by mohly potvrdit či vyvrátit hypotézu o klíčové roli ledovců při vzniku složitějšího života. Jak zdůraznil Knoll: „Je to zajímavý příspěvek k diskusi, ale debata pokračuje.“ 

Související

Vědci, ilustrační foto

Čína opět vyrazila světu dech. Neznámá společnost vyrobila lék, který porazil nejprodávanější přípravek na světě

Čínská biotechnologická společnost Akeso způsobila vlnu překvapení v globálním farmaceutickém průmyslu poté, co její nový lék na rakovinu plic ivonescimab překonal v klinických testech v Číně dosavadního lídra trhu, americký Keytruda od společnosti Merck. Tento průlom potvrzuje, že čínský biotechnologický sektor začíná být vážným konkurentem zavedeným západním farmaceutickým gigantům.

Více souvisejících

Vědci Ledovec

Aktuálně se děje

před 20 minutami

Změna času na letní

Dnešní noc bude kratší kvůli změně času. Jak se s letním časem vyrovnat?

Každé jaro a podzim se musíme přizpůsobit změně času – jednou posouváme hodiny vpřed, podruhé zpět. Letní čas, který začíná právě dnes v noci, nám sice přináší delší světlé večery, ale zároveň ubírá hodinu spánku. Jaké důvody stojí za touto změnou? Jak ovlivňuje naše zdraví a který čas by nám prospíval nejvíce?

před 38 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aleš Michal

Populismus v Česku. Politolog pro EZ hodnotí nové kampaně ANO, SPD či Motoristů

Politolog Aleš Michal z Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz komentuje aktuální dění na české politické scéně v době, kdy naplno startují kampaně před podzimními parlamentními volbami. Věnuje se proměně rétoriky hnutí ANO, stabilní pozici SPD, rostoucí roli sociálních sítí v mobilizaci mladých voličů i proměnám tradičního pravolevého dělení. Vysvětluje také, proč čelit populismu neznamená kopírovat jeho jazyk.

před 1 hodinou

Deník shopaholičky, natáčení v oblacích Prohlédněte si galerii

Toulová dostala Langmajera na vrchol

Natáčení nového filmu Deník shopaholičky režisérky Evy Toulové se vyšplhalo doslova do nebeských výšin. Štáb se usadil v restauraci Oblaca na Žižkovské věži, 66 metrů nad zemí. Když si Bára Seidlová užívala filmové rande s Lukášem Langmajerem, režisérka čelila nečekanému problému – Langmajerovo tříchodové menu mizelo tak rychle, že filmaři sotva stihli spustit kameru.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Jakub Menšík

Skvělý Menšík si v Miami poradil s Fritzem a zahraje si první finále turnaje Masters

Na prestižním turnaji Masters v Miami si finále zahraje český tenista Jakub Menšík, pro kterého to bude první finálová účast v kariéře v rámci tohoto turnaje. To proto, že se teprve devatenáctiletému reprezentantovi podařilo v semifinále porazit nasazenou trojku domácího tenistu Taylora Fritze ve třech setech 7:6, 4:6 a 7:6. Ve finále Menšíka čeká asi největší tenisová hvězda současnosti Srb Novak Djokovič.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Donald Trump

Ukrajina a Rusko si přehazují vinu za problémy v mírových jednáních. Trump mlčí, Kyjev se bojí nejhoršího

V ukrajinsko-ruském konfliktu probíhá nelítostná bitva o to, kdo přesvědčí amerického prezidenta Donalda Trumpa, že vina za problémy v mírových jednáních leží na druhé straně. Obě země se vzájemně obviňují z porušování částečného příměří, které zahrnuje klíčovou energetickou infrastrukturu a oblast Černého moře. Cílem je nasměrovat Trumpův hněv proti nepříteli a získat jeho podporu, uvádí server Politico.

Aktualizováno včera

Následky zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva Myanmar a Thajsko zasáhla mohutná zemětřesení, vyhlášen nouzový stav. Počet uvězněných a mrtvých roste

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.

včera

včera

Donald Trump

Zemětřesení zasáhlo 1,5 milionu lidí. Myanmaru pomůžeme, prohlásil Trump

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Myanmaru stále zjišťuje rozsah škod po pátečním ničivém zemětřesení, které zasáhlo centrální část země. Podle mluvčího organizace Dioga Alcantary je UNHCR připraveno poskytnout přístřeší a základní potřeby, jakmile bude možné bezpečně dorazit do Mandalaje, druhého největšího města Myanmaru.

včera

Návrat vojáků ze zahraničních misí Prohlédněte si galerii

Na Vítkově se sešli vojáci operující v zahraničí. Černochová jim měla předat ocenění, vůbec nepřišla

Na pražském Vítkově se dnes uskutečnil slavnostní nástup vojáků, kteří se vrátili ze zahraničních operací. Příslušníci Armády České republiky plnili úkoly v Litvě, Lotyšsku, Německu, Kosovu a Itálii. Slavnostního setkání se zúčastnili představitelé Ministerstva obrany a Generálního štábu AČR, ministryně obrany Jana Černochová, která jim měla předat ocenění, mezi vojáky ale nedorazila.

včera

včera

včera

Česká republika zpřísňuje opatření proti šíření slintavky a kulhavky

Státní veterinární správa (SVS) oznámila nová mimořádná veterinární opatření, která mají zabránit zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Opatření reagují na rostoucí počet ohnisek v sousedních zemích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy