Před více než půl miliardou let, během období, kdy byla Země pokryta silnou vrstvou ledu, sehrály ledovce klíčovou roli při utváření podmínek pro vznik složitějších forem života. Nová studie naznačuje, že ledovce nejenže modelovaly povrch planety, ale také přispěly ke změně chemického složení oceánů, čímž poskytly základní živiny pro rozvoj života.
Během období známého jako Neoproterozoikum, které trvalo přibližně od 1 miliardy do 543 milionů let zpět, se kontinentální masy spojily do superkontinentu Rodinia, který se později opět rozpadl. V oceánech tehdy žily jednoduché organismy, jako mikroby, sinice a houbovci, avšak v průběhu času došlo k prudkému evolučnímu rozmachu složitějších forem života.
Vědci nyní zjistili, že se ledovce během této doby pohybovaly po pevnině a doslova „buldozerovaly“ horniny, které pak při jejich tání uvolnily do oceánu množství chemických látek a minerálů. Tento proces změnil chemické složení mořské vody a obohatil ji o živiny nezbytné pro podporu složitějšího života.
Doposud panovala nejistota, zda byly ledovce Neoproterozoika skutečně aktivní – tedy zda se pohybovaly a erodovaly podloží, nebo zda byly víceméně statické. Tým vedený Dr. Chrisem Kirklandem z australské Curtin University však studiem sedimentů ve Skotsku a Severním Irsku potvrdil, že tehdejší ledovce opravdu byly v pohybu a výrazně ovlivňovaly povrch Země.
Vědci zkoumali minerály z doby Neoproterozoika, přičemž se zaměřili na zirkony – extrémně odolné minerály, které odolávají geologickým změnám a obsahují uran. Pomocí analýzy rozpadu uranu v těchto minerálech mohli geologové určit stáří jednotlivých sedimentů a zjistit, jakým způsobem se v průběhu času měnila jejich struktura.
Získaná data ukázala, že ledovce se pohybovaly a přenášely staré minerály do oceánu, kde přispěly ke změně chemického složení vody. Když došlo ke konci doby ledové, došlo k prudkému nárůstu kyslíku v atmosféře i v oceánech, což pravděpodobně podpořilo evoluci složitějších organismů.
Podle Kirklanda a jeho kolegů se během Neoproterozoika odehrály alespoň dvě hlavní doby ledové, mezi 720 miliony a 635 miliony let zpět. Tání těchto ledovců přineslo výrazné změny v atmosféře i oceánech.
Již dříve se vědci domnívali, že nárůst kyslíku byl důsledkem fotosyntézy primitivních mikroorganismů. Nová studie však naznačuje, že důležitým faktorem bylo i uvolňování živin z pevniny do oceánů díky pohybu ledovců. Tyto živiny zřejmě podpořily biologickou produkci a mohly urychlit vznik prvních složitějších organismů s ochrannými schránkami a ostny.
I když nové poznatky podporují teorii o aktivní roli ledovců ve vzniku složitého života, někteří odborníci varují před příliš jednoznačnými závěry. Dr. Graham Shields z University College London uvedl, že zatím nelze s jistotou tvrdit, že právě ledovcová eroze vedla k evoluční explozi komplexního života.
Podobně Dr. Andrew Knoll z Harvard University upozorňuje, že zatím není jasné, zda byly uvolněné minerály dostatečné k tomu, aby měly trvalý vliv na evoluci, nebo zda šlo jen o krátkodobý nárůst živin, který nemusel mít zásadní dopad.
Kirkland a jeho tým zdůrazňují, že studium dávných klimatických změn pomáhá pochopit současnou klimatickou krizi. Zatímco v minulosti docházelo ke globálním změnám klimatu v průběhu milionů let, dnes se planeta otepluje extrémně rychle – v horizontu několika desetiletí.
Právě rychlost současných změn představuje podle vědců obrovský problém, protože ekosystémy nemají čas se přizpůsobit. Tento výzkum tedy přináší nejen poznatky o historii Země, ale také důležitá varování pro budoucnost.
Vědecká komunita se nyní zaměřuje na další výzkumy, které by mohly potvrdit či vyvrátit hypotézu o klíčové roli ledovců při vzniku složitějšího života. Jak zdůraznil Knoll: „Je to zajímavý příspěvek k diskusi, ale debata pokračuje.“
Související

Věci objevili způsob, jak zachránit desetitisíce dětí před téměř jistou smrtí

Historický objev se nekoná. Vědci krotí nadšení, údaje se pletly, na exoplanetě K2-18b život není
Aktuálně se děje
před 49 minutami

Lékař falšoval certifikáty o očkování proti covidu-19. Sedět nepůjde, rozhodla ministryně
před 1 hodinou

Fotbalová Chance liga hlásí návrat ztraceného syna. Do Hradce přichází exslávista Van Buren
před 2 hodinami

Není to výjimka. Otce olympijského šampiona odsoudili za týraní potomků
před 3 hodinami

Novinky o případu tragédie na Trojském mostě. Mladík byl ještě nezletilý
před 3 hodinami

Tragédie v Gaze. Útok dronu nepřežilo i několik dětí, Izraelci přiznali chybu
před 4 hodinami

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži
před 5 hodinami

Fiala píše Ficovi. Slováky v dopise žádá o podporu protiruských sankcí
před 6 hodinami

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga
před 6 hodinami

Nedělní bouřky budou spíše ojedinělé. Meteorologové vysvětlili, proč platí výstraha
před 7 hodinami

Dánové v čele Evropy. Nejvyšší prioritu má "zelená" a bezpečnost
před 8 hodinami

Mladík se v Praze tragicky zřítil z mostní konstrukce. Případ řeší policie
před 8 hodinami

Miliardáři by mohli zastavit hlad i chudobu. Nechtějí, a nikdo to po nich ani nemůže chtít
před 9 hodinami

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD
před 10 hodinami

Bouřlivé počasí je zpět. Meteorologové varují před kroupami a přívaly deště
před 10 hodinami

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém
před 11 hodinami

Češi jsou jediní z ciziny. Hasiči posílají experty do Texasu, aby hledali pohřešované
před 12 hodinami

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA
před 12 hodinami

Brusel na nohou: Úředníci přišli o víkend, scházejí se diplomaté. Kvůli Trumpovi
před 13 hodinami

Kimova KLDR přislíbila bezpodmínečnou podporu Ruska ve válce na Ukrajině
před 14 hodinami
První předpověď počasí na příští víkend. Česko bude pod vlivem útvaru nad Alpami
První polovina probíhajícího víkendu byla na řadě míst propršená. Třetí červencový víkend by snad mohl přinést lepší počasí. Naznačuje to předběžná předpověď Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě