Ledovec

Povodně, ilustrační fotografie

V Indii se zřítil ledovec a vyvolal záplavy. Pohřešovány jsou desítky lidí

Na severu Indie se dnes odlomil kus himálajského ledovce a zřítil se do místní přehrady, což způsobilo záplavy. Přinejmenším sedm lidí zemřelo a dalších 125 osob se pohřešuje, ale jejich počet ještě může růst, informovala agentura Reuters s odvoláním na představitele severoindického státu Uttarákhand. Agentura AP hovoří o nejméně devíti mrtvých a 140 pohřešovaných.
Obří kra nazvaná A68a se od antarktického ledovce Larsen-C odtrhla už v roce 2017 a od té doby se pohybuje na volném moři. Během té doby se z původního ledovce odlomily dvě menší části - A68b a A68c. Nyní ledovec přišel i o svou špičku a ta dostala jméno A68d.

Obří kra plující v Atlantiku se rozlomila, blíží se svému zániku

Kdysi obří ledová kra A68a unášená proudy jižního Atlantiku, se rozlomila nejméně na dva kusy. Podle satelitních snímků se nyní obě její části pohybují vedle sebe ve vzdálenosti asi 135 kilometrů jihovýchodně od neobydleného ostrova Jižní Georgie, ale brzy se bezpochyby od sebe vzdálí.
Ledovec, Antarktida

Úbytek ledu na Zemi se podle vědců překvapivě zrychlil

Tání ledu se kvůli klimatickým změnám urychluje. Podle nové vědecké studie ho nyní ročně na celém světě ubývá o 57 procent více než v polovině 90. let. Podle autorů výzkumu, jehož výsledek dnes vychází v časopisu The Cryosphere, je tak velké zrychlování překvapením.
Švýcarsko

Překvapivá studie: Alpy před 6000 lety měly zřejmě méně ledovců než dnes

Alpy měly před 6000 lety pravděpodobně výrazně méně ledovců než dnes. Uvádí to studie vědců z benátské univerzity Ca´Foscari, univerzity v Bernu a rakouské akademie věd, napsala agentura ANSA. Podle autorů studie ledovce pokrývaly během celého holocénu pouze alpské vrcholy v nadmořské výšce 4000 metrů a více.
Obří kra nazvaná A68a se od antarktického ledovce Larsen-C odtrhla už v roce 2017 a od té doby se pohybuje na volném moři. Během té doby se z původního ledovce odlomily dvě menší části - A68b a A68c. Nyní ledovec přišel i o svou špičku a ta dostala jméno A68d.

Z obřího ledovce v jižním Atlantiku se odlomil další kus

Z obřího ledovce v jižním Atlantiku, jehož pouť v poslední době vědci bedlivě sledují kvůli možnému ohrožení fauny na neobydleném ostrově Jižní Georgie, se odlomil další kus. Masa ledu se kvůli podmořským proudům navíc otočila o 180 stupňů, což ale neznamená, že nakonec pevninu mine, uvedla Evropská kosmická agentura (ESA), která ledovec sleduje pomocí svých satelitů.
Ledovec

Tání ledovců může ohrozit světová velkoměsta

Tání ledovců v Antarktidě může ohrozit města, jako je New York, Tokio či Londýn. Simulace vědců z německé Postupimi potvrzují, že pokračuje velmi pomalý, ale neúprosný proces: v případě růstu teplot o čtyři stupně Celsia ve srovnání s předindustriální dobou se úroveň moře zvedne o šest a půl metru, píše italský deník La Repubblica.
Ilustrační foto

Ledovce tají podle nejhoršího scénáře, odhalila nejnovější studie

Tání ledových příkrovů v Grónsku a na Antarktidě odpovídá nejhoršímu možnému scénáři Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC) ohledně zvyšování hladiny oceánů. Vyplývá to z nové studie publikované v magazínu Nature Climate Change, podle níž ledovce z Grónska a Antarktidy zvedly hladinu oceánů od roku 1992 o takřka 1,8 centimetru.
Ilustrační foto

Vědci varují lidi žijící na pobřeží. Tání v Grónsku může vyplavit pobřeží i města

Grónsko je největší ostrov na světě a nachází se na rozhraní Atlantiku a Severního ledového oceánu. Je autonomní součástí Dánského království a zhruba 20 % jeho území není trvale zaledněno. Ledovec, který pokrývá značnou část ostrova, je po Antarktickém ledovci druhý největší na světě. Nová studie uvedla, že taje rychleji než kdykoliv předtím, což to je znepokojivá zpráva převážně pro pobřežní města, protože by se hladina moře mohla zvednout až o několik metrů.
Ilustrační foto

V Grónsku loni odtálo rekordních 600 miliard tun ledu, ukazuje nová studie

Za loňského mimořádně teplého léta roztálo v Grónsku rekordních 600 miliard tun ledu. To je dost na to, aby se globální hladina moří a oceánů zvedla během dvou měsíců o 2,2 milimetru. Uvádí to nová odborná zpráva vypracovaná vědci amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) a Kalifornské univerzity v Irvinu.

Aktuálně se děje

před 48 minutami

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí v sobotu varoval, že Izrael a Spojené státy obdrží "zničující odpověď" za své útoky namířené proti Íránu a jeho spojencům v regionu. Chameneí tak reagoval na zvýšené napětí v oblasti, které eskalovalo od vypuknutí války mezi Izraelem a Hamásem v Pásmu Gazy v říjnu loňského roku. Uvedl to server Times of Israel.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy