Rok 1958 se může opakovat. Tající ledovce na Aljašce mohou způsobit megatsunami

Kolaps svahu v Zátoce Prince Wiliama může způsobit největší mega-tsunami moderní doby. Jeho energie může až jedenáctkrát překonat doposud nejvyšší zdokumentovaná mega-tsunami z roku 1958, která měla výšku 524 m a odehrála ve fjordu Lituya Bay, jež se rovněž nachází v Aljašském zálivu.

Horké léto na Aljašce potvrdilo obavy vědců, kteří počátkem roku varovali před možným kolapsem svahu v Zátoce Prince Williama. Kritický svah se nachází ve fjordu Barry Arm, do něhož ústí stejnojmenný ledovec. Odtávání ledové masy spojené s ústupem ledovce hlouběji do vnitrozemí destabilizuje okolní svahy, na čemž se významnou měrou podepisuje také prohřívání půdy během letního období.

Na jihovýchodních svazích fjordu při ústí Barryho ledovce jsou již patrné dva sesuvy, které se zatím pomalu sesouvají dolů. Pozvolný sesuv není nebezpečný, ale pokud by došlo k zemětřesení nebo k silným přívalovým dešťům, mohl by se celý svah utrhnout a sesunout se do vod Barry Arm fjordu. Ke kolapsu však může dojít také z jiných příčin, jejichž spouštěcí mechanismus dosud vědci nerozluštili.

Na kritickou oblast upozornil ke konci minulého roku Bretwood Higman, geolog, jenž se zabývá několik dekád studiem sesuvů a následných tsunami. Na správnou stoupu jej však přivedla sestra, Valisa Higman, která se v červnu loňského roku plavila fjordem na kajaku a zaujal ji podivný reliéf svahu. Valisa pořídila několik fotografií, které mu poslal.

Bretwood na jejich základě začal, studovat terén pomocí Google Maps. Na maximální možné zvětšení, na které se můžete rovněž podívat, nalezl stopy sesuvu a také několik trhlin. Nenaleznul však nic, co by svědčilo o velkém sesuvu, který Valisa zmiňovala. Ale jak sám přiznává, udělal školáckou geologickou chybu. „Neoddálil jsem si dostatečně snímek, takže mi unikl celkový obraz.“

Posun svahu je však zřetelně vidět při pohledu na větší oblast, s níž pracují například snímky ve zprávě Earth Observatory (NASA). V květnu letošního roku vztyčilo výstražný prst čtrnáct geologů, kteří se domnívají, že ke kolapsu úbočí velmi pravděpodobně dojde do dvaceti let. Zároveň však nevylučují, že se tak může stát již během roku.

„Na základě umístění sesuvu vysoko nad hladinou vody, objemu pohybující se hmoty a sklonu svahu, jsme spočítali, že kolaps svahu bude šestnáctkrát větší než ten z Aljašského fjordu Lituya Bay z roku 1958 a bude mít jedenáctkrát více energie,“ uvedla Chunli Dai, geofyzička Státní univerzity v Ohiu.

Takto masivní sesuv může způsobit výrazné vzedmutí hladiny, které může ohrozit zejména obydlenou oblast Passage Canal, jež je od místa potenciálního sesuvu vzdálena zhruba padesát kilometrů. Podle modelu, jež vědci vypracovali, by Passage Canal zasáhly vlny o výšce až devíti metrů.

Opatrnost je tedy na místě. Otevřený dopis čtrnácti vědců urychlil rozvoj nového monitorovacího projektu, jehož cílem sledovat pohyb svahu. Další tým rozmístil bóje, které budou detekovat případnou přívalovou vlnu. Jiní výzkumníci mají v plánu zmapovat dno fjordu, aby bylo možné vytvořit přesnější model případné katastrofy.

Ústup Aljašských ledovců včetně Barryho ledovce je jasně patrný ze snímků aplikace Google Earth Engine. Přestože je aktuálně v hledáčku vědců tato kritická oblast, obecně přiznávají, že se musejí více zaměřit na sledování okolí ustupujících ledovců, protože riziko mohutných sesuvů roste s jejich ústupem. Jedná se o poměrně nový a neobvyklý fenomén, o němž neexistuje mnoho informací.

Související

Ohňostroj v novém roce

Mix jedů a karcinogenních látek, škodí zdraví i přírodě. Vědci vyrazili do boje proti ohňostrojům

Ohňostroje vypouštějí do ovzduší řadu vysoce toxických látek, které představují nebezpečí pro člověka i pro životní prostředí. Lidé přitom o této skutečnosti nejsou dostatečně informováni nebo ji podceňují, uvedli v tiskové zprávě vědci z Akademie věd České republiky (AV ČR). Doporučují proto zábavnou pyrotechniku omezit či zcela zakázat, důležitá je podle nich také osvěta.
Vosy, ilustrační fotografie

Svět zažívá "globální hmyzí apokalypsu". Příroda se rozpadá, hmyz vymírá neuvěřitelně rychle

Jako malý chlapec pobíhal David Wagner v 60. letech po rodinné farmě ve státě Missouri se sklenicí v ruce a sbíral z oblohy zářící světlušky. "Mohli jsme jimi sklenici naplnit a položit ji v noci vedle postele," uvedl Wagner, který se pak stal entomologem. To už je dávno minulostí, pozemek, na kterém stála rodinná farma, je dnes zastavěn novými domy a upravenými trávníky. A Wagnerovy světlušky - stejně jako mnoho dalších druhů hmyzu po celém světě - z velké části zmizely při vymírání druhů, které vědci označují za globální hmyzí apokalypsu, uvedla agentura Reuters.

Více souvisejících

Příroda Ekologie globální oteplování Ledovec USA (Spojené státy americké) Oceán Tsunami Vlny / tsunami katastrofy

Aktuálně se děje

před 59 minutami

Počasí, ilustrační fotografie.

Mrazivé počasí v Česku. Meteorologové varují, teploty klesnou pod -12 °C

Meteorologové varují před silným mrazem, který v noci na pondělí zasáhne hlavně Českomoravskou vrchovinu, severovýchod, sever a východ Česka. Teploty klesnou pod minus 12 stupňů. Mrazy potrvají minimálně do středečního dopoledne. Informoval dnes ve výstraze Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí nebezpečí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM

Nejvyšší pokutu za porušení pravidel během loňských senátních voleb dostalo hnutí ANO a komunisté. Obě strany musely shodně zaplatit 35.000 korun, informuje server iROZHLAS.cz. Komunisté nezveřejnili všechny informace o dárcích a bezúplatném plnění, hnutí ANO zase správně neoznačilo předvolební inzerát.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí

Při stálých kontrolách, které na česko-slovenských hranicích skončily v noci na dnešek, policie od jejich zavedení loni v září zajistila 9660 nelegálních migrantů, vstup do země neumožnila 2636 migrantům. Zadržela 142 lidí podezřelých z převaděčství. Vyplývá to z upřesněných údajů, které dnes policie zveřejnila na twitteru. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Charkov po raketovém ostřelování, ilustrační fotografie.

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města

Ruské síly podnikly raketový útok na centrum Charkova na východě Ukrajiny a zasáhly tam bytový dům, uvedl na sociálních sítích starosta města Ihor Terechov. Podle hlavy oblastní správy Oleha Syněhubova při tomto útoku tři lidé utrpěli zranění. Ruskému ostřelování čelí také Doněcká oblast, kde kvůli němu podle oblastního šéfa Pavla Kyrylenka za uplynulých 24 hodin zemřeli čtyři lidé a 11 dalších utrpělo zranění.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak

Způsob zvyšování důchodů by se mohl od příštího roku změnit. Upravit by se měla pravidla pro běžnou i mimořádnou valorizaci. ČTK a České televizi to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh nového nastavení by chtěl představit do několika týdnů. Zmínil návrat k dřívějšímu mírnějšímu navyšování. Změny by měly předcházet důchodovou reformu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou

Vojenská přehlídka podle budoucí hradní kancléřky Jany Vohralíkové nebude součástí inaugurace zvoleného prezidenta Petra Pavla, který byl představitelem české armády a NATO. Pozváni na inauguraci budou oba Pavlovi předchůdci, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus i s manželkami, stejně jako vdova po prvním českém prezidentovi Dagmar Havlová. Vohralíková to uvedla na dotazy ČTK.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie.

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent

Inflace v ČR letos v lednu proti prosinci 2022 zrychlila, a to zejména kvůli cenám energií a tradičním úpravám ceníků na počátku roku. Shodují se na tom analytici oslovení ČTK. Odhady lednové inflace se ale rozcházejí. Podle některých odborníků byl lednový meziroční růst cen 16,2 procenta, jiní odhadují až 19 procent. Prognóza České národní banky (ČNB) počítá s hodnotou nad 17 procent. V prosinci činila meziroční inflace 15,8 procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejní údaje o lednové inflaci v pátek.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?

Představte si houbu, která své oběti promění v zombie. Její spory proniknou do těla. Jak houba roste, začne se zmocňovat mysli svého hostitele, dokud ten neztratí kontrolu a není přinucen vyhledat vyvýšené místo. Parazitická houba požírá svou oběť zevnitř, získává z ní živiny a připravuje se na velké finále, popisuje server BBC.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

BMW jedná s Londýnem o financování, jež by zaručilo výrobu elektrických Mini

Německá automobilka BMW jedná s britskou vládou o financování ve výši 75 milionů liber (dvě miliardy Kč), jež by zaručilo výrobu elektrických vozů Mini v závodě v Oxfordu. Informovala o tom dnes televize Sky News. Obě zúčastněné strany se k věci odmítly vyjádřit.

Zdroj: ČTK

Další zprávy