Louvre se částečně otevře 6. července, zaměstnanci muzea řešili hlavolam

Modré etikety jsou už nalepeny, aby ukazovaly trasu, tu a tam se ještě naposledy uklízí. Muzeum Louvre se připravuje na částečné znovuotevření, které plánuje na 6. července. Slibuje přitom, že v případě problémů se přizpůsobí. Píše o tom agentura AFP.

Pracovníci velkého pařížského muzea měli co do činění s hlavolamy a vzestupem adrenalinu, aby vyhověli specifickým omezujícím opatřením, která plynou z velikosti největšího muzea na světě. Přístupno bude 70 procent budovy, což je 45.000 metrů čtverečních.

Návštěvnost bude skromná, přinejmenším ze začátku. Budou tam chybět Číňané, Američané, Jihokorejci či Brazilci. Žádné fronty před Monou Lisou se nepředpokládají.

Pár dní před otevřením tam vládne ticho jako v kostele. Bezpečnostní agenti s maskami procházejí sály. Je třeba si všechno opakovat, předvídat a ověřovat.

Ve středu byl zkušební den, kdy personál představoval turisty, vysvětluje zástupkyně ředitele pro bezpečnost Leila Cherifová-Hadriaová.

Znovuotevření je plánováno na pondělí proto, aby v úterý, kdy se ob týden muzeum zavírá, mohlo být upraveno všechno, co by nefungovalo.

U hlavního vchodu do muzea, takzvané Pyramidy, jsou umístěny distributory s dezinfekčním gelem. Každý návštěvník musí mít vlastní roušku.

V rozsáhlém prostoru pod Pyramidou, který je jindy zcela zaplněn, dezinfikují dva bezpečnostní agenti jednu přepážku hadicí. Distributory vstupenek nebudou k dispozici a všechny dotekové obrazovky nebudou v provozu. Naopak knihovna, kterou spravuje Svaz národních muzeí, se otevře.

Návštěvníci nebudou přicházet s přilbou na motorku, v kabátě ani se zavazadlem: šatny budou zavřené. Naopak bude možné si vypůjčit kočárek a kolečkové křeslo, které budou po každém použití vydezinfikovány.

V sále s Monou Lisou jsou na podlaze vyznačena oranžová kolečka, podobně jako v metru. Rozestupy však nebudou platit, jestliže přijde rodina. Na pořádek budou dohlížet bezpečnostní agenti.

Pravidla trasy jsou přísná: nelze se vrátit zpět. To by se mohlo stát závazným pravidlem i později, v případě velkého počtu návštěvníků. Každý východ bude definitivní.

"Rozhodli jsme se zatím otevřít nejnavštěvovanější sektory, jako je staré umění, zvláště to egyptské, které si oblíbili Pařížané a obyvatelé pařížského regionu. Naopak místa, kde je velmi obtížné dodržovat předpisy, si počkají," vysvětluje Cherifová-Hadriaová.

Vedení muzea soudí, že se přizpůsobí. Například v případě velkého návalu bude muset jít návštěvník pořád dopředu, bude-li málo lidí, lze očekávat větší pružnost. Další sály by se mohly otevřít později, po létě.

Budou tam tři fronty: jedna pro bezprostřední vstup, druhá pro osoby, které přišly předem, a třetí pro ty, kdo nemají rezervované vstupenky. A protože většina návštěvníků přichází mezi devátou a jedenáctou hodinou, ředitel muzea Jean-Luc Martinez předpokládá, že v těchto hodinách bude méně intervalů mezi jednotlivými skupinami, naopak odpoledne více.

"Musíte říci přátelům, že teď je vhodná chvíle objevovat muzeum tak, jak ho nikdy předtím neviděli," tvrdí činitelé muzea, kteří doufají, že bez ohledu na krizi bude návštěvnost slibná.

Související

Mona Lisa

Muzeum Louvre nabízí v dražbě i zážitky, můžete zkontrolovat obraz Mony Lisy

Pařížské muzeum Louvre přišlo kvůli pandemii covidu-19 o řadu návštěvníků a tedy i velkou část příjmu ze vstupného. Díru v rozpočtu chce zalepit i pomocí dražby, v níž nabízí zájemcům třeba blízké setkání s asi nejznámějším exponátem ze svých sbírek: obrazem Mony Lisy italského renesančního malíře Leonarda da Vinciho. Informovala o tom agentura Reuters.
Muzeum Louvre

V Paříži pro veřejnost znovu otevřeli slavný Louvre

V Paříži dnes pro veřejnost znovu otevřeli slavné muzeum Louvre, které bylo čtyři měsíce zavřené kvůli opatřením v souvislosti s šířením koronaviru. Návštěvníci známých sbírek, mezi nimiž je také jedinečný obraz Mony Lisy, ale musejí mít na obličeji roušku a jejich počet je omezen, poznamenala agentura AP.

Více souvisejících

Muzeum Louvre Paříž muzea Francie

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Harry a Meghan v novém dokumentu z produkce Netflix.

Harry a Meghan budí zájem Američanů, ukázaly to hry Invictus Games

Harry a Meghan se po odchodu z britské královské rodiny usadili v rodné zemi bývalé herečky, tedy ve Spojených státech amerických. Jak se ukazuje, mnozí Američané, včetně těch nejmladších, je přijali za své. Potvrdilo to i setkání amerických školáků s hvězdným párem během nedávných Invictus Games. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Dvouletý Martínek trpí AADC syndromem.

Češi vybrali 150 milionů na pomoc Martínkovi. Sbírka se danit nebude

Téměř 150 milionů se vybralo na nákladnou léčbu dvouletého Martínka, jemuž byl diagnostikován vzácný AADC syndrom. Pomoci by měla genová terapie, kterou však zdravotní pojišťovna odmítla zaplatit. Rodina bude mít získané prostředky k dispozici v celé výši, příjem ze sbírky totiž nepodléhá zdanění. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

Američané chtějí Varšavě pomoci s modernizací armády. Nabízí miliardovou půjčku

Spojené státy americké nabídly Polsku, které pracuje na nahrazení zbraní sovětské výroby předaných do rukou ukrajinských ozbrojených sil moderní technikou, půjčku ve výši dvou miliard dolarů. Varšava by měla peníze využít na modernizaci polské armády. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy