Macron chce na sociálních sítích vyvracet falešné informace o očkování

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes na instagramu vyzval uživatele sociálních sítí, aby se ho ptali na očkování proti covidu-19. Odpovědět chce v sérii samostatných příspěvků, před sedmou hodinou večer už zveřejnil dvě reakce.

Prezident chce osobně čelit dezinformacím o proticovidových vakcínách po sobotních demonstracích proti zdravotnickým pasům, kterých se zúčastnilo přes 200.000 lidí, napsala agentura AFP.

Francouzský státník, který je nyní na dovolené v prezidentské přímořské rezidenci Brégançon, zveřejnil video, v němž slíbil, že se pokusí objasnit jakékoli dotazy o očkování proti koronaviru. "Vím, že mnoho z vás o tom stále přemýšlí, bojí se, slýchá falešné informace a zvěsti," uvedl Macron. "Rozhodl jsem se na vaše otázky osobně reagovat. Napište mi je a já se je pokusím zodpovědět co nejjednodušeji a nejsrozumitelněji," dodal.

Podle prezidenta je očkování "jedinou zbraní" proti čtvrté vlně koronavirových nákaz. Uvedl, že první dávku očkování obdrželo 42 milionů Francouzů, z nichž je více než 35 milionů plně naočkovaných.

Prezident reagoval v první zveřejněné odpovědi na dotaz "mladého, zdravého muže", kterému není jasné, proč by se měl nechat očkovat. Macron uvedl, že nikdo nemá jistotu lehkého průběhu onemocnění covid-19 a upozornil na zdravotní rizika tzv. dlouhého covidu. Hlava státu dodala, že dobrým důvodem může být i ochrana blízkých.

V dalším příspěvku se dotkl pochybností ohledně bezpečnosti a účinnosti očkovacích preparátů. Vakcíny schválila řada nezávislých institucí po celém světě, řekl Macron a dodal, že i když před nákazou nemusí chránit stoprocentně, významně snižují riziko hospitalizace.

Iniciativa přichází po třetím víkendu protestů proti zavedení zdravotnických pasů, jimiž se bude od 9. srpna nutné prokázat před vstupem na většinu veřejných míst. Sobotních demonstrací se zúčastnilo přes 200.000 lidí. O víkend dříve do ulic vyšlo přes 160.000 osob, prvního podobného protestu se účastnilo okolo 110.000 lidí.

Šéf francouzské očkovací strategie Alain Fischer dnes uvedl, že je "možné" dosáhnout kolektivní imunity - stavu, kdy bude naočkováno přes 90 procent osob starších 12 let - do začátku podzimu.

Podle pravidelného dotazování agentury Morning Consult ve Francii minulý týden odmítalo očkování 12 procent respondentů a dalších sedm procent projevilo nejistotu.

Související

Více souvisejících

Emmanuel Macron dezinformace Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování

Aktuálně se děje

před 52 minutami

Sergej Lavrov

Západ je říší lží, hřímal Lavrov v OSN. Odmítl mírový plán Ukrajiny i obnovení obilné dohody

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil ukrajinský mírový plán a nejnovější návrhy OSN ohledně obnovení černomořské obilné dohody za "nerealistické". Na tiskové konferenci, která následovala po týdnu intenzivní diplomacie během zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku, Lavrov obvinil Západ, že vede na Ukrajině válku proti Rusku a nazval ho "říší lží".

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zuzana Čaputová

Fico: Směr-SD po volbách navrhne obžalobu prezidentky Čaputové

Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky Zuzany Čaputové po nadcházejících předčasných parlamentních volbách a ustavující schůzi nového parlamentu. Podle serveru pravda.sk to řekl předseda Směru-SD a bývalý premiér Robert Fico. 

před 6 hodinami

Bill Gates

Změnám počasí už nezabráníme? Udržet oteplování pod 1,5 stupně se nepovede, je přesvědčen Bill Gates

V roce 2015 se státy na pařížském klimatickém summitu dohodly, že budou usilovat o udržení růstu teplot v 21. století pod dvěma stupni Celsia, s cílem co nejvíce se přiblížit úrovni 1,5 stupně. Stále více lidí je ale přesvědčeno, že takový závazek je nesplnitelný. Aktuální tempo snižování emisí podle zprávy OSN k naplnění patřičného snížení oteplování nestačí, o čemž je přesvědčen i filantrop a miliardář Bill Gates.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Policie ČR

Muž, který v Brně pobodal školačku, zůstane ve vazbě

Brněnská policie v případu středečního napadení školačky obvinila zadrženého útočníka z pokusu o vraždu dítěte mladšího patnácti let. Soud dnes rozhodl o tom, že zůstane ve vazbě. Pachateli hrozí v případě odsouzení trest odnětí svobody až 20 let, případně až výjimečný trest. 

Aktualizováno před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno před 10 hodinami

před 14 hodinami

těžba ropy, ilustrační fotografie

Ruský zákaz vývozu nafty nebude trvat dlouho. Rusko nemá, kde ji skladovat a vypnutí rafinérií by se mu vymstilo

Světové trhy zatím na čtvrteční ruský zákaz vývozu motorové nafty reagují bez výraznějšího vzrušení. Cena velkoobchodně prodávané nafty na komoditní burze v Rotterdamu, určující i pro ceny v Česku, včera oproti včerejšku poklesla. Před zhruba týdnem přesahovala její cena úroveň 1030 dolarů za tunu, včera činila přibližně 986 dolarů za tunu. Sdělil ekonom Lukáš Kovanda.

před 14 hodinami

před 15 hodinami

před 15 hodinami

před 16 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

Zemřel bývalý italský prezident Napolitano, bylo mu 98 let

Ve věku 98 let zemřel někdejší italský prezident Giorgio Napolitano, který bývá řazen mezi nejrespektovanější politické osobnosti v zemi. Napolitano naposledy vydechl na jedné z římských klinik, jeho zdravotní stav byl už nějaký čas kritický. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy