Macron odmítl podmínit prodej zbraní Egyptu lidskými právy

Francie nepodmíní budoucí prodeje zbraní Egyptu zlepšením tamní situace v otázce lidských práv, neboť by to africkou zemi oslabilo v boji proti terorismu. Podle agentury Reuters to uvedl francouzský prezident Emmanuel Macron při příležitosti státní návštěvy svého egyptského protějšku Abdala Fattáha Sísího v Paříži. Macron zároveň sdělil, že téma lidských práv se Sísím probral při osobním jednání.

Emmanuel Macron
doporučujeme

Macron na tiskové konferenci po jednání se Sísím řekl, že o lidských právech v severoafrické zemi vedli "upřímný rozhovor". Označil se také za obhájce demokratické otevřenosti a aktivní občanské společnosti.

Vpředvečer Sísího návštěvy vyzvalo francouzského prezidenta 17 francouzských lidskoprávních organizací, aby nezavíral oči před porušováním lidských práv v Egyptě a podmínil spolupráci s touto zemí propuštěním opozičních představitelů a aktivistů.

V listopadu Paříž spolu s dalšími zeměmi kritizovala zatčení pracovníků egyptské lidskoprávní iniciativy EIPR. Ti byli nedlouho před dnešní návštěvou propuštěni, což Macronova kancelář označila za "pozitivní signál".

"Nepodmiňoval bych spolupráci v oblasti bezpečnosti a hospodářství těmito neshodami," řekl Macron podle agentury AFP novinářům po jednání se Sísím. Dodal, že považuje za účinnější vést "politiku dialogu spíše než bojkotu, který byl omezil efektivitu jednoho z našich partnerů v boji proti terorismu".

Macron přivítal Sísího v Elysejském paláci poté, co egyptský prezident za doprovodu jezdectva a bubnů republikánské gardy slavnostně projel centrem francouzského hlavního města.

Francie podle Reuters vnímá Egypt a Sísího osobně za hráz proti radikálním islamistům v regionu působícím na poloostrově Sinaj a ve válkou rozvrácené Libyi. Obě země rovněž sdílejí obavy z nestability v subsaharské Africe.

V letech 2013 až 2017 byla Francie hlavním hlavním dodavatelem zbraní Egyptu. Zbrojní zakázky, včetně dodávek stíhaček Rafale a válečných lodí, nicméně poté ustaly. Podle diplomatů mělo utlumení spolupráce co do činění s finančními problémy Egypta i s francouzskou kritikou stav lidských práv v severoafrické zemi.

Na začátku prosince organizace Amnesty International vydala zprávu, podle které v říjnu a listopadu v Egyptě prudce vzrostl počet vykonaných poprav. Část popravených byla podle organizace odsouzena "hromadnými soudy", při kterých nebyla zaručena práva obžalovaných.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko přitvrdilo. Do práce, na poštu, do banky či na procházku jen s…

27.01.2021 22:04 Aktualizováno Na Slovensku ode dneška platí v souvislosti s koronavirovou krizí přísnější zákaz vycházení.…

Česko nejspíš čeká zpřísnění opatření, na Slovensku už se bez testu nesmí…

27.01.2021 22:02 Aktualizováno Na Slovensku dnes začnou platit přísnější pravidla omezení pohybu pro osoby, které nemají negativní…

Spor EU a AstraZeneca o vakcíny trvá, unie chce ty z Británie

27.01.2021 21:44 Aktualizováno Spor Evropské unie s farmaceutickou firmou AstraZeneca o dodávky vakcín se oběma stranám ani dnes…

EU i Británie souhlasí s obnovením provozu letadel Boeing 737 MAX

27.01.2021 18:58 Aktualizováno Agentura Evropské unie pro bezpečnost letectví (EASA) dnes povolila obnovit komerční provoz letadel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama