Macron se domnívá, že válka skončí mírem za podmínek určených Ukrajinci

Válka na Ukrajině nemůže mít čistě vojenské řešení, a musí skončit u jednacího stolu, domnívá se francouzský prezident Emanuel Macron. Za jakých podmínek se tak stane, záleží podle něj na Ukrajincích. Řekl to v rozhovoru pro zpravodajský server Hospodářských novin, slovenský deník Sme a polské noviny Dziennik Gazeta Prawna. Macron v něm také vyzval Evropu k vzájemné solidaritě a posílení společné evropské obrany.

V Evropě nemůže být mír, pokud nebude respektována státní suverenita a nedotknutelnost hranic, domnívá se Macron. Vzhledem k síle Ruska a jeho geografickému rozsahu, je podle něj jasné, že válka na Ukrajině nemůže mít čistě vojenský konec. "Tato válka musí skončit u jednacího stolu, v okamžiku a za podmínek, které si zvolí Ukrajinci, protože oni jsou oběťmi agrese," uvedl francouzský prezident.

Zdůraznil, že nikdo nemůže Ukrajincům diktovat, za jakých podmínek a kdy mají diskuse o míru začít. "Jestli si myslím, že takový čas nastal už teď? Ne. Teď ještě žijeme uprostřed války," řekl Macron novinářům.

V souvislosti s ruským útokem na Ukrajinu vyzývá hlava Francie, aby se Evropané při vlastní obraně přestali spoléhat jen na Američany a začali více spolupracovat uvnitř Evropské unie. Společná evropská obrana podle Macrona rozhodně nemá být náhražkou Severoatlantické aliance. "NATO je nepostradatelné, ale Evropané musí být v jeho rámci silnější," uvedl Macron. Dodal, že Evropa by také měla mít vlastní kapacity pro výrobu obranných systémů.

Bylo by zásadní strategickou chybou Evropanů, pokud by urychleně nedosáhli schopnosti bránit se sami, domnívá se francouzský prezident. O tom, jak na tom Evropa v příštích letech bude, rozhodne podle něj schopnost zajistit si energetickou bezpečnost, úspěch v boji se změnami klimatu, technologická nezávislost a schopnost ubránit se.

Současná energetická krize podle Macrona ukazuje fakt, že závislost na dovozu fosilních paliv je zneužitelná. "Stav planety a geopolitické napětí teď ukazují, že bylo chybou, když jsme si mysleli, že nám tyto zdroje nikdy nebudou chybět," uvedl Macron.

Aby Evropa dokázali čelit přímým i nepřímým důsledkům války na Ukrajině, musí být podle Macrona všichni vzájemně solidární. Je také třeba posílit evropskou vojenskou, energetickou, potravinovou i průmyslovou suverenitu. "Jsme jeden kontinent, a pokud to nebude fungovat v jedné z jeho částí, nebude to fungovat nikde. Takže naše vzájemná finanční solidarita musí být větší," uvedl. Je podle něj ale příliš brzy na debaty, jak toho konkrétně dosáhnout.

Související

Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj si z Berlína a Paříže odveze nové dohody o pomoci Ukrajině

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek zahájil svou cestu po Evropě, když navštívil Německo a Francii. S oběma státy podepsal bilaterální bezpečnostní dohody, které Kyjevu zajistí vojenskou i civilní pomoc ve válce se sousedním Ruskem. Zítra by se měl Zelenskyj setkat s českým protějškem Petrem Pavlem. 

Více souvisejících

Emmanuel Macron válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 2 hodinami

včera

včera

Alexej Navalnyj

Moskva vydala Navalného tělo. Není však jasné, jak bude vypadat pohřeb

Ruský stát v sobotu předal tělo zesnulého opozičního politika Alexeje Navalného jeho matce Ljudmile, oznámila to mluvčí Kira Jarmyšová. Vdova Julija Navalná předtím vyzvala Moskvu, aby rodině vydala tělo za účelem uspořádání pohřbu. Obvinila také prezidenta Vladimira Putina z toho, že mučí Navalného mrtvolu. Označila to za pohanství a satanismus. 

včera

Aktualizováno včera

včera

Petr Fiala

Fialova vláda získala štempl od agentury Fitch. Ke zlepšení výhledu stačilo jen málo

Agentura Fitch Ratings včera večer zlepšila ratingový výhled České republiky; z „negativního“ na „stabilní“. Rating ponechala na úrovni „AA-“. Chválí Českou národní banku, resp. měnovou politiku Česka za podporu výrazného snížení inflace a rovněž Fialovu vládu za stabilizaci veřejného zadlužení, a to na stále podprůměrné úrovni v porovnání se střední hodnotou zadlužení zemí, jimž přisuzuje srovnatelný rating jako právě Česku. 

Aktualizováno včera

včera

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta postoupila do osmifinále Evropské ligy. Galatasaray porazila i díky přesilovce jasně 4:1

O velkém úspěchu může mluvit český klubový fotbal poté, co ve čtvrtek Sparta doma na Letné nakonec celkem jasně porazila turecký Galatasaray Istanbul 4:1 a v součtu s předešlým venkovním výsledkem (3:2 pro Galatasaray) tak postoupila do osmifinále Evropské ligy. V osmifinále dvou evropských soutěží (Evropská liga a Konferenční liga) se tak nacházejí hned tři čeští zástupci. Kromě Sparty se v osmifinále EL představí také Slavia, v osmifinále EKL pak Plzeň.

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Dva roky války na Ukrajině: Putinovy lži, brutální bitvy a konec v nedohlednu

Před dvěma lety ruské jednotky překročily hranice suverénní Ukrajiny. Hned brzy ráno první šrámy války utrpěla řada měst v čele s Kyjevem, Charkovem či Oděsou. Ruské rakety začaly nevybíravě brát životy mužů, žen a dětí. Dne 24. února 2022 se rozhořel největší konflikt v Evropě od konce druhé světové války.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Španělská chřipka

Španělská chřipka si nedala pokoj, před 105 lety opět udeřila. Komu se stala osudnou?

V prvních měsících roku 1919, tedy před 105 lety, začala po krátké pauze ve světě znovu řádit španělská chřipka. Obávaná nemoc tehdy udeřila již ve třetí vlně, a ačkoliv se už neprojevila v plné síle, znovu zabíjela. V některých zemích se nemocnice rychle plnily nakaženými, nestíhaly se vyrábět rakve pro oběti epidemie, umírali významní státníci nebo třeba umělci.

včera

Policie ČR

Muž z Plzeňska vyhrožoval střelbou. Doma měl granátomet

Policie po tragickém prosincovém útoku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy poměrně často zasahuje proti lidem, kteří vyhrožují tím, že se stane něco podobného. Strážci zákona v tomto týdnu zadrželi muže, který hrozil střelbou a zároveň měl doma protitankový granátomet.

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

František Straka se vrací k trenérskému kormidlu. Míří na Slovensko zachraňovat další klub

Bývalý trenér Sparty, Slavie i české fotbalové reprezentace František Straka byl po čase opět povolán do služby a opět na Slovensko. Tam se vrací po roce, kdy ho povolal Trenčín nacházející se tehdy na předposledním místě tabulky slovenské ligy, aby ho zachránil. To se povedlo, když Trenčín nakonec skončil devátý a to poté, co Straka se svými svěřenci dokázal uhrát 14 bodů během osmi duelů. Nyní ho čeká podobná záchranářská mise, přičemž bude pro změnu trénovat Michalovce.

včera

Dva roky války na Ukrajině. Von der Leyenová je v Kyjevě, přijeli i další lídři

Na sobotu připadá druhé výročí ruské invaze na Ukrajinu. Do Kyjeva při té příležitosti dorazila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová společně s předsedy vlád dvou členských zemí Evropské unie a kanadským premiérem. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy