Maďarsko chce znemožnit gayům adopci. Orbán tak odvrací pozornost od problémů s covidem

Maďarská vláda přišla s návrhem zákona, který by v podstatě znemožnil stejnopohlavním párům adopci dětí, napsala dnes agentura Reuters. Kabinet premiéra Viktora Orbána zároveň navrhl ústavní dodatek o tom, že by děti měly být vychovávány v souladu s křesťanským pojetím pohlaví.

Orbán, jehož pravicová strana Fidesz bude začátkem roku 2022 usilovat o úspěch ve volbách, čelí nyní největší výzvě za desetiletí v úřadu, tedy pandemii covidu-19 a jejím ekonomickým dopadům v Maďarsku, píše Reuters. Oba návrhy byly parlamentu předloženy v úterý večer, aby podle agentury posílily podporu vládě jen několik hodin předtím, než ve středu začala platit přísná protikoronavirová omezení. Jako pokus o odvedení pozornosti od špatné situace v maďarských nemocnicích a potíží maďarské ekonomiky vnímá současnou vládní iniciativu také novinářka zpravodajského serveru Politico Europe.

Conditions in Hungarian hospitals are very, very bad. There’s a curfew. The economy is struggling. Then comes the attempt to distract: https://t.co/oyRjXhPtFa

— Lili Bayer (@liliebayer) November 11, 2020

Maďarská vláda tvrdí, že navrhovaný právní předpis klade důraz na práva adoptovaných dětí. Podle nového zákona by mohly děti adoptovat pouze sezdaní lidé a svobodní by museli mít k adopci speciální povolení od ministra, který stojí v čele resortu pro rodinné záležitosti.

Podle maďarské nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob), navrhovaný zákon prakticky znamená zákaz adopce pro homosexuální páry. Maďarsko sice homosexuálním párům nepovoluje manželství, o adopci ale může podle stávajících zákonů požádat jeden z partnerů a partneři pak mohou dítě vychovávat spolu. Organizace dodala, že vláda se zaměřuje na komunitu LGBT místo toho, aby se zabývala řešením pandemie. "Načasování není náhodné - návrh, který závažně omezuje práva a je v rozporu s mezinárodními a evropskými lidskými právy, je předložen v době, kdy nejsou povoleny protesty," uvedla organizace v prohlášení.

Dodatek k ústavě, který v úterý parlamentu předložila ministryně spravedlnosti Judit Vargová, má zaručit, že děti budou vychovávány v souladu s hodnotami vyplývajícími z "maďarské křesťanské kultury". Jeho text konstatuje, že "základem rodinných vztahů je manželství" a "matka je žena a otec je muž". Návrh také říká, že Maďarsko chrání "právo dětí na genderovou identitu odpovídající pohlaví, s nímž se narodily".

Také vicepremiér Zsolt Semjén minulý týden řekl, že Maďarsko by do své ústavy mělo v zájmu ochrany dětí začlenit zákaz "genderové propagandy". V květnu pak kabinet zakázal změny údajů o pohlaví v osobních dokladech. Maďarská komunita LGBT se podle Reuters obává, že by se před volbami v roce 2022 mohla stát terčem politických útoků stejně jako v Polsku, kde byl odpor proti "LGBT ideologii" jedním z klíčových témat vládní strany Právo a spravedlnost.

Související

Michaela Šebelová (použito s jejím svolením) Rozhovor

Boj za rovná práva pro stejnopohlavní páry pro mne nekončí, říká poslankyně Šebelová

Sněmovna schválila novelu občanského zákoníku, která umožní párům stejného pohlaví vstupovat do partnerství s podobnými právy jako mají manželé a manželky. Tato novela upravuje práva registrovaných partnerů, kteří v současné době nemají například společné jmění a po ztrátě partnera nemají nárok na vdovský důchod, nevyrovnává ale to nejdůležitější – totiž možnost adopce dětí. Jak vnímá výslednou podobu novely zastánkyně manželství pro všechny poslankyně Michaela Šebelová (STAN)? A jak se vyrovnává s protiargumenty odpůrců?

Více souvisejících

Homosexuálové adopce Viktor Orbán LGBT+ Maďarsko

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Kupka s Početím je novým rekordmanem českých aukčních síní

Česko má nový nejdražší vydražený obraz v dějinách země. Olejomalba Františka Kupky nazvaná Conception/Danae (Početí) se v neděli v Praze prodala za 115 milionů korun. S aukční přirážkou dosáhne finální cena částky 126,5 milionu korun.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy