Matovič chce další omezení při cestování z ČR na Slovensko

Pro další zpřísnění podmínek cestování z Česka na Slovensko kvůli šíření koronaviru se dnes vyslovil slovenský premiér Igor Matovič. Je pro omezení výjimek, které po zářijovém zařazení Česka na seznam rizikových států umožňují některým skupinám cestujících přijet na Slovensko bez negativního výsledku testu na koronavirus a bez nutnosti nastoupit v zemi pod Tatrami do karantény. Slovensko i Česko zaznamenávají rekordní denní přírůstky potvrzených případů nákazy koronavirem.

Igor Matovič (OLaNO)
doporučujeme

"Česká republika je na tom výrazně hůře, než jsme na tom momentálně my. Je na stole na otázka, zda netřeba zpřísnit režim s Českou republikou. Osobně si myslím, že je třeba zpřísnit," řekl dnes Matovič novinářům. Dodal, že Bratislava by měla zvážit množství výjimek z dříve zavedeného omezení při cestách z ČR na Slovensko.

Slovensko s platností od 18. září zařadilo Česko na svém koronavirovém seznamu mezi rizikové státy. V praxi to znamená, že turisté a další skupiny cestujících až na výjimky potřebují negativní výsledek testu na koronavirus, aby se na Slovensku vyhnuli karanténě a následnému testu na infekci.

Hlavní hygienik ale současně stanovil z povinné karantény, elektronické registrace při příjezdu na Slovensko či testu na koronavirus řadu výjimek. Vztahují se kromě jiných na řidiče nákladní a autobusové dopravy, piloty a posádky letadel či vlaků, dále na jiné vybrané profese včetně zdravotníků, na pendlery dojíždějící v blízkosti hranice za prací, na studenty, umělce či členy sportovních klubů.

Matovič dříve připustil, že zavedená omezení při cestách z Česka na Slovensko lze obejít příjezdem přes Rakousko nebo Polsko, které Bratislava mezi rizikové státy nezařadila.

Pětimilionové Slovensko ve středu zaznamenalo 1037 potvrzených případů infekce koronavirem, poprvé tak denní přírůstek přesáhl hranici 1000 nakažených. Také dvakrát větší Česko hlásí nové denní maximum infikovaných, a to 5335 případů za středu.

Na začátku října Slovensko až na výjimky zavedlo například povinné nošení roušek i venku, omezilo hromadné akce a konání některých z nich zakázalo. Podle Matoviče je třeba ještě vyčkat, zda zmíněná opatření pomohou zpomalit šíření koronaviru, v opačném případě dojde ke zpřísnění omezení.

Slovenská policie ohlásila zintenzivnění kontrol dodržování nařízených karanténních opatření na severu země, kde podle policejního prezidia lidé navzdory zákazu organizují svatební hostiny či rodinné oslavy. Právě severní část Slovenska patří ve stávající pandemii nemoci covid-19 k nejpostiženějším regionům.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Na Slovensku strmě vzrostl počet nově nakažených. Ve hře je lockdown

21.10.2020 12:43 Aktualizováno Slovensko v úterý zaznamenalo rekordní počet nově potvrzených případů koronaviru, přibylo 2202…

V Německu přibylo 7595 nakažených covidem, rekordní přírůstek hlásí…

21.10.2020 12:36 Aktualizováno V Německu za posledních 24 hodin přibylo 7595 případů nákazy koravirem. Přírůstek je jen o málo…

Slovensko patrně začne testovat cestující na hranicích, některé přechody…

21.10.2020 12:05 Slovensko patrně 2. listopadu začne na hranicích se sousedními zeměmi testovat cestující na…

Ursula von der Leyenová má negativní test na koronavirus

21.10.2020 12:01 Test na koronavirus, který si nechala udělat předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama