Mykonos je mrtvý. Turistický hit se změnil v ostrov přízraků

Když na počátku turistické sezóny přistanete na Mykonosu, nestačíte se divit: ostrov tradičně plný majetných turistů se změnil v přízrak. Návštěvník prochází prázdnými uličkami se zavřenými obchody, restauracemi a hotely, píše agentura AFP.

Mykonos
doporučujeme

Několik místních a novináři, kteří sem od počátku pandemie koronaviru jako jediní mohou, spatří domky prozářené slunce, jejichž dveře jsou však zamčeny a bazény zejí prázdnotou.

Od začátku celosvětové krize s covidem-19 má člověk, bez ohledu na uvolnění karantény a povolení otevírat obchody, dojem, že "vstoupil do přízračného města, kde v ulicích není ani človíčka, je to hrozivé", říká Lorraine McDermottová, která na ostrově bydlí už 26 let.

"Obvykle tu je plno lidí, hlučno a všude hudba, a také velký provoz," připomíná tato Irka provdaná za Řeka, která uprostřed labyrintu uliček ve starém Mykonosu pronajímá čtyři pokoje.

"Za celý svůj život jsem tu nikdy nezažil takové prázdno," říká šestaosmdesátiletý Nikos Degatis sedící na schodech svého krámku se suvenýry, jenž je v Mykonosu nejstarší.

"Mám strach otevřít obchod a obsluhovat zákazníky. Nesnáším roušku, a tak raději neotvírám a klidně spím," vysvětluje.

"Předpisy jsou příliš přísné, jak je možné dodržovat předepsanou vzdálenost v tak úzké uličce?" říká jeho vnuk Jorgos, který pracuje v rodinném podniku.

Na Mykonosu, kde jen málokdo nosí roušku, se mohou luxusní obchody i další prodejny od 11. května otevřít, ale raději tak nečiní, protože chybí majetná klientela.

"Všechno bude záviset na množství hostů," zdůrazňuje Vasilis Teodoropulos, který nechce svůj hotel otevřít koncem června, až to bude povolené. "Co by se stalo, kdybych měl v hotelu případ covidu-19? Musel bych hotel zavřít, a to se může opakovat každou sezónu," dodává.

"Loni jsme měli stále plno, letos nepřišel nikdo," stěžuje si Damianos Daktlidis, majitel plážového klubu a sousedního luxusního hotelu, který byl právě zcela renovován.

"Je tu úplně prázdno," podotýká smutně čtyřiadvacetiletý Řek, který převzal rodinný podnik. Obává se, že bude rentabilní až v závěru turistické sezóny, ale možná také až příští nebo přespříští rok. Čeká, až budou v červenci obnoveny mezinárodní lety, a je připraven dodržovat všechna pravidla, o nichž vláda rozhodne.

Atény v nadcházejících týdnech přijmou opatření, která by měla uklidnit turisty a co možná nejdříve je přilákat do země.

Pro řeckou ekonomiku je turistika zásadní, tvoří 12 procent hrubého domácího produktu. Premiér Kyriakos Mitsotakis slíbil, že vláda najde prostředky, jak turisty přivábit. Soudí, že by se mohli do země vrátit koncem července.

"Okružní plavby se konat nebudou, jsou oblíbeným terčem koronaviru," soudí turistická průvodkyně Ariadna Vulgariová, která už přišla o svou květnovou klientelu. "Rok 2020 je ztracený," tvrdí průvodkyně, která vlastní rodinnou restauraci Captain's ve starém přístavu. "Jestli se Mykonos nevzchopí, bude postiženo celé Řecko," dodává.

Řecký ministr turistiky již předpokládá pokles příjmů z turistiky z 18 miliard na osm. "Bude trvat několik let, než se zase postavíme na nohy," soudí Lorraine McDermottová.

"Mykonos má budoucnost, to je jasné," říká Dimitris Samaras, majitel zlatnictví. "Jestli letos turisté nepřijdou, budeme mít zákazníky z jachet. Mykonos je úsměv moře," zdůrazňuje.

Témata: Řecko | EuroZprávy.cz
Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Finský soud rozpustil neonacistickou skupinu, zneužívala svobody slova pro…

22.09.2020 16:06 Finský nejvyšší soud rozpustil neonacistickou skupinu Finské hnutí odporu. Napsala to dnes agentura…

Turisté v Chorvatsku přispívají k šíření nákazy po Evropě, píše The Wall…

22.09.2020 15:53 Chorvatsko bylo jednou z mála evropských zemí, kterým se podařilo v květnu snížit počet nových…

Vídeň chce testovat přímo na školách, rozešle 600 tisíc covid testů

22.09.2020 15:13 Rakouské hlavní město Vídeň chce žáky a učitele, u nichž se objeví podezření z nákazy koronavirem,…

Zaměstnankyně Charlie Hebdo musela během 10 minut opustit domov, výhrůžky…

22.09.2020 13:28 Členka vedení francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo musela minulý týden opustit svůj…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama