Slovenská finanční správa ohlásila rozložení skupiny, která podle ní při podvodech při dovozu textilu do země nezaplatila clo a daň z přidané hodnoty (DPH) v celkové hodnotě téměř 51 milionů eur (1,3 miliardy korun).
V případu byli zadrženi a následně obviněni čtyři lidé včetně jednoho příslušníka finanční správy, informovala dnes ČTK její mluvčí Martina Rybanská. Jde o jeden z největších odhalených daňových a celních úniků na Slovensku za posledních několik let.
Gang podle finanční správy v letech 2013 a 2014 v 924 případech dovozu čínského textilu ohlásil slovenským úřadům, že DPH zaplatí v jiné zemi EU, ani jednou tak ale neučinil. Kromě toho skupina záměrně snižovala vykazovanou hodnotu zboží, ze které se počítá clo a DPH.
Čtyři obvinění čelí stíhání za několik trestných činů včetně krácení cla a daně či legalizace příjmů z trestné činnosti, soud je již poslal do vazby. V případě prokázání viny jim hrozí vězení až na 20 let a propadnutí majetku. Úřady zajistily obviněným majetek v hodnotě přesahující milion eur (26 milionů korun).
Na případy celních a daňových podvodů, které souvisely s dovozem čínského textilu, před třemi lety upozornil Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Tehdejší šéf slovenské finanční správy František Imrecze v reakci odmítl, že by jeho úřad nezamezil možnému úniku několika stovek milionů eur na cle kvůli podezření ze záměrného podhodnocování dováženého zboží firmami. V souvislosti s touto kauzou ale Imrecze rezignoval na funkci šéfa finanční správy. Letos v lednu ho policie v jiné kauze zadržela a obvinila, soud ho poslal do vazby. Stíhání Imreczeho podle médií souvisí s přidělováním zakázek finanční správou dopředu vybrané firmě.
Funkci prezidenta finanční správy na Slovensku od loňského prosince zastává Jiří Žežulka, který v minulosti krátce vedl i české Generální finanční ředitelství.
Související
Konec jedné kapitoly. Exprezidenta Čaputová oznámila rozchod
Zraněný Fico se omlouval novinářům. Vysvětlil, co se mu stalo
Slovensko , Daně , podvody s DPH
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 22 minutami
Vláda jedná v rozporu s rozhodnutím ÚS, výzvu k neodjetí do Ankary nemohu splnit, řekl Pavel
před 2 hodinami
Bylo to nešťastné, řekl Babiš k vystoupení ve Strážnici. Macinka se překvapivě omluvil
před 3 hodinami
Pavel by měl zvážit přehodnocení své cesty do Turecka, vyzval Babiš
před 4 hodinami
Zázrak ve Venezuele: Muž byl po zemětřesení uvězněný 106 hodin, jeho záchrana trvala dva dny
před 4 hodinami
Střelba na severu Německa: Po útoku ve Stade je pět mrtvých
před 5 hodinami
Konec levných zásilek z Číny. EU zavádí bič na Temu a Shein
před 5 hodinami
Vlna veder končí, za pár dní ale může dorazit další. A mnohem horší, varují meteorologové
před 6 hodinami
Francie čelí po vlně veder další krizi. Márnice jsou přeplněné
před 6 hodinami
V Česku hrozí velmi silné bouřky. Meteorologové nastínili, kde budou nejintenzivnější
před 7 hodinami
Putin kvůli "katastrofálnímu nedostatku lidských zdrojů" odmítl ukrajinský návrh na omezení úderů
před 8 hodinami
USA a Írán se stáhnou z Hormuzského průlivu. Nechtějí situaci eskalovat
před 8 hodinami
"Vždyť v zimě u vás umírá víc lidí." V USA zlehčují extrémně horké počasí v Evropě
před 9 hodinami
WHO: Současná vlna veder si v Evropě vyžádala přes 1300 mrtvých
před 10 hodinami
Počasí v noci přineslo další extrémy. Meteorologové naměřili až 27 stupňů
před 11 hodinami
Po zemětřesení ve Venezuele už téměř 1500 mrtvých. Záchranáři dodnes nacházejí živé
před 12 hodinami
Předpověď počasí na celý týden. Změna bude patrná
včera
Norsko drží palce. Princezna je po vážné operaci, promluvila královna
včera
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
včera
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno včera