Na Slovensku v březnu zemřelo nejvíce lidí v tomto roce a také o šestinu obyvatel více než před vypuknutím koronavirové infekce, byť epidemická situace v zemi se zlepšovala. Onemocnění covid-19 bylo v březnu čtvrtou nejčastější příčinou úmrtí. ČTK o tom informoval slovenský statistický úřad.
Na pětimilionovém Slovensku ve třetím letošním měsíci zemřelo podle předběžných údajů 5701 obyvatel. To bylo o 16,5 procenta více úmrtí než v průměru za stejné období let 2015 až 2019, tedy před začátkem šíření koronavirové nákazy. Tato takzvaná nadúmrtnost byla více než dvojnásobná oproti lednu i únoru; původně zveřejněná data za tyto dva měsíce statistici revidovali, podle nových údajů zemřelo v lednu i v únoru na Slovensku více osob, než bylo hlášeno dříve.
"Epidemická situace se na Slovensku od začátku roku výrazně zlepšila, v březnu ovšem počet zemřelých začal opět stoupat. Vyšší nadúmrtnost způsobil stále vyšší počet zesnulých na infekci covid-19, ale i výrazný nárůst zemřelých na choroby dýchací soustavy či infekční a parazitární choroby, než byl pětiletý průměr před pandemií," uvedla ředitelka odboru statistiky obyvatelstva u statistického úřadu Zuzana Podmanická.
Oproti období před covidem-19 letos v březnu zemřelo na Slovensku více lidí starších 65 let, kteří se v tomto měsíci na celkovém počtu úmrtí podíleli 81 procenty.
Slovensko dříve postupně zrušilo prakticky všechny epidemické restrikce. Nošení respirátorů zůstalo v platnosti už jen v zařízeních sociální péče a ve zdravotnických zařízeních.
Loni na Slovensku zemřelo 73.461 obyvatel, v absolutním vyjádření to znamená nejvyšší počet zesnulých v zemi od roku 1919. Vývoj druhým rokem po sobě ovlivnila epidemie covidu-19, který byl v roce 2021 druhou nejčastější příčinou úmrtí.
Související
Fico se naštval kvůli tématu slovenské podpory Ukrajiny
Medvěd na Slovensku napadl muže přímo v obci. Místní dostali doporučení
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Praha kvůli extrémnímu počasí zakázala rozdělávání ohňů a kouření na rizikových místech
před 2 hodinami
Armáda byla připravena ruskou raketu sestřelit, prohlásil Tusk
před 3 hodinami
Válka s Íránem se dál rozrůstá. Poprvé byl zasažen i Egypt
před 3 hodinami
Polsko nebylo cílem ruské rakety, mírní napětí Tusk. EU incident ostře odsuzuje, USA jej chtějí prošetřit
před 4 hodinami
Další extrémní počasí je tady. Jak zvládnout vedra? Inspirujte se u obyvatel tropických států
před 5 hodinami
Jak se Rusko dostává ke klíčovým evropským technologiím? Sankce obchází skrze jeden asijský stát
před 5 hodinami
Zelenskyj se vypravil do Polska. Restartoval vztahy s Tuskem
před 6 hodinami
Horké počasí nabírá na síle. Experti upozorňují na extrémní zátěž i hrozbu požárů
před 6 hodinami
Detaily schůzky zveřejněny: Netanjahu postupoval opatrně, snažil se Trumpa nenaštvat
před 7 hodinami
Počet mrtvých po silném zemětřesení v Japonsku roste. Záchranné práci komplikují extrémní vedra
před 8 hodinami
Zásoby raket Patriot se tenčí. Na obzoru je unikátní trilaterální dohoda
před 8 hodinami
Ohnivé peklo o síle atomových bomb. Požáry v Evropě jsou největší v historii, vytváří vlastní bouřky
před 9 hodinami
Desetimetrový kráter v Polsku způsobila ruská střela
před 10 hodinami
V Polsku zněly sirény, do vzduchu vzlétly F-16. Neznámý objekt po sobě nechal desetimetrový kráter
před 11 hodinami
Rusko provedlo rozsáhlý útok na Ukrajinu. Mezi mrtvými jsou i děti
před 12 hodinami
Tropické počasí prohloubí opakující se problém
včera
Kavinsky rozesmutnil Francii. Smrt producenta komentoval i Macron
včera
Senátoři jsou pro. Rodičovský příspěvek vzroste na 400 tisíc korun
včera
Španělský tisk má jasno. Novým trenérem české reprezentace má být olympijský vítěz
včera
Turek nepřikročí k žalobě na prezidenta. Důvodů je hned několik
Poslanec Filip Turek (Motoristé) nakonec nebude žalovat prezidenta Petra Pavla v souvislosti s nejmenováním ministrem Babišovy vlády. Turek, jenž měl původně stanout v čele ministerstva životního prostředí, podle svých slov z mnoha důvodů změnil názor.
Zdroj: Jan Hrabě