Nejlepší penzijní zabezpečení poskytují Island, Nizozemsko a Dánsko. Vyplývá to z každoročního průzkumu, který porovnává 44 systémů důchodového zabezpečení na celém světě a zahrnuje 65 procent světové populace. Průzkum dnes zveřejnila společnost Mercer CFA Institute, která se zabývá poradenstvím v oblasti penzí.
Žebříček, který uzavírá Argentina, Filipíny a Thajsko, sestavila společně s Monash Business School. Ze střední Evropy je zastoupeno pouze Polsko na 28. pozici.
Mercer v žebříčku zohledňuje úroveň dostupných penzijních dávek v soukromém a veřejném sektoru, udržitelnost systému a kvalitu správy fondů. Průzkum tak hodnotil, kolik účastníci systému dostanou, zda systém tak, jak je nastavený, dokáže fungovat i dále a jestli je důvěryhodný.
Británie se ve světovém žebříčku propadla o jedno místo na 10. příčku. Po intervenci britské centrální banky na trhu s dlouhodobými státními dluhopisy na konci září byla řada britských penzijních fondů jen několik hodin před krachem. Sektor je příliš vystaven pohybům trhu, a tak se Británie umístila například za Austrálií (6. pozice) či za Singapurem (9. pozice).
Přesto si Británie v hodnocení důchodového systému vede lépe než Spojené státy, které obsadily 20. místo. Americký důchodový systém bodoval méně z hlediska udržitelnosti systému a kvality správy fondů. Hůře než Británie dopadly také Německo, Francie a Itálie, které získaly špatné hodnocení udržitelnosti svých rezerv.
Japonsko se umístilo na 35. místě, Čína na 36. místě a Indie na 41. místě. Díky penzijní reformě se na 29. místo, tedy meziročně o osm pozic, vyšvihlo Mexiko.
"Jednotlivci (po celém světě) už nějakou dobu přebírají větší odpovědnost za své úspory na důchod. V prostředí vysoké inflace, rostoucích úrokových sazeb a větší nejistoty ohledně ekonomických podmínek tak činí ve stále složitějším a nestabilnějším prostředí," konstatoval hlavní autor průzkumu David Knox.
Související
Květnové svátky zasahují do života i některým důchodcům. Mění se výplatní termíny
Důchody ovlivní i další svátky. V květnu budou dva výplatní termíny jiné
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
před 59 minutami
Rychleji než dřív. České dráhy od neděle opět jezdí přímo do Hamburku
před 1 hodinou
Írán stále budí nejistotu. Teherán naznačil, jak to má s podpisem dohody
před 2 hodinami
Ebola se nadále šíří v Kongu. Úřady potvrdily nové případy i další úmrtí
před 3 hodinami
Mírovou dohodu s Íránem podepíšeme dnes, oznámil Trump
před 4 hodinami
Počasí bude příští týden tropické, potvrdili meteorologové
včera
Epsteinova oběť ve výpovědi zmínila Andrewa. Dostal ji do královského paláce
včera
Prodejny Penny ve čtvrtek zavřou dříve. Má to zajímavý důvod
včera
Norská princezna se zřejmě nevyhne transplantaci, naznačil to manžel
včera
ODS uspořádala ideovou konferenci. Bouřlivě se řešila otázka přijetí eura
včera
Mírová dohoda mezi USA a Íránem nikdy nebyla tak blízko, tvrdí Šaríf
včera
Stovkám tisíc řidičáků letos vyprší platnost. Výměna je oproti minulosti jednodušší
včera
Moravec trvá na neplatnosti doložky. ČT tvrdí, že uplatňuje sankce
včera
Britové při Trooping the Colour oslavili narozeniny krále. Letos mu bude 78 let
včera
Pavel toho vyjedná více než vy, udeřil Rakušan v diskuzi s Macinkou
včera
Policie obvinila strojvedoucího, který řídil opilý. Nadýchal přes dvě promile
včera
Čech už má výhru v Eurojackpotu na svém kontě. Daň putuje do státní kasy
včera
Trumpa k odvolání útoků na Írán přesvědčili lídři zemí Perského zálivu
včera
Předpověď počasí pro vodáky. Medard pomohl, brzy se však oteplí
včera
Zemřela česká trenérská fotbalová legenda Petr Uličný
V době, kdy celý svět žije ve čtvrtek zahájeným fotbalovým světovým šampionátem, přišla pro český fotbal nesmírně bolestná a smutná zpráva. Ve věku 76 let totiž po dlouhé vážné nemoci zemřela tuzemská trenérská fotbalová legenda Petr Uličný, který jako trenér zaznamenal úspěchy s Brnem nebo Olomoucí. Tam zakončil i svou hráčskou kariéru, během které nastupoval i za Spartu a Plzeň.
Zdroj: David Holub