Nejvyšší soud SR odročil líčení v kauze padělání směnek. Rusko tvrdí, že byl napaden

Slovenský nejvyšší soud odročil na leden příštího roku líčení o odvoláních v kauze padělání směnek. Jeden z obžalovaných, exministr hospodářství Pavol Rusko, se krátce před začátkem dnešního jednání omluvil s odůvodněním, že byl napaden a ošetřen v nemocnici. Soud nevyhověl návrhu prokurátora a obhajoby, aby líčení pokračovalo s druhým obžalovaným, podnikatelem Marianem Kočnerem.

Podle žalobce lékařské potvrzení Ruska nesplňuje zákonem předepsané podmínky pro jeho řádné omluvení.

Specializovaný trestní soud letos v únoru uznal Ruska i Kočnera vinnými z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy korun) a vyměřil jim shodný trest 19 let vězení. Proplacení směnek požadovala i od soukromé televize Markíza jedna z firem Kočnera, který byl letos v září nepravomocně zproštěn obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. V případu směnek se odvolali obžalovaní i prokurátor, který žádal uložení přísnějšího trestu.

Rusko dnes ráno doručil soudu neschopenku vystavenou lékařem s odůvodněním, že má po polití patrně kyselinou od neznámého útočníka poraněné oči a dýchací cesty. Po ošetření v nemocnici byl propuštěn do domácí péče. Podle listu Denník N Rusko tvrdil, že ho při běhání neznámá osoba polila tekutinou. Exministr a bývalý šéf televize Markíza Rusko nedal souhlas k tomu, aby se líčení konalo v jeho nepřítomnosti.

Prokurátor Ján Šanta přirovnal Ruskův postup k obstrukci. Tvrdil, že lékařské potvrzení nesplňuje zákonem vyžadované podmínky pro omluvu z účasti na líčení, protože v něm nebylo uvedeno, že zdravotní stav dotyčného neumožňuje zúčastnit se líčení bez ohrožení jeho zdraví.

Podobné zdůvodnění jako Šanta přednesl taká právní zástupce Markízy Daniel Lipšic, který navíc navrhl soudu, aby vydal příkaz k Ruskovu zatčení. Lipšic uvedl, že Rusko předkládal neschopenky již u soudu první instance, který kvůli tomu některá naplánovaná jednání musel zrušit.

Rusko podle obžaloby zmíněné směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko směnky vystavil jako fyzická osoba a zároveň je podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit směnky by zůstala Markíze.

Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, kterou mezitím ovládla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Související

Pavol Rusko

Obžalovaný slovenský exministr Rusko byl zatčen, soud ho poslal do vazby

Soud na Slovensku dnes poslal do vazby obžalovaného exministra hospodářství Pavola Ruska, který se v úterý v kauze falšování směnek nedostavil k odvolacímu soudu a kterého policie následně zatkla. Novinářům to řekl prokurátor Ján Šanta, jenž Ruskovo vazební stíhání navrhl. Ve zmíněném případu soud první instance Ruskovi a podnikateli Marianu Kočnerovi v únoru vyměřil shodný trest 19 let vězení. Kočner je ve vazbě od června 2018.
Soud, ilustrační foto

Je třeba "sejmout" dva novináře, měl prohlásit Kočner. Ten se u soudu ohradil

Podnikatel Marian Kočner, který čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka, v minulosti prohlásil, že bude třeba "sejmout" dva novináře a pak žurnalisté dají pokoj. Vyplývá to ze starší výpovědi Kočnerova bratra Ivana před vyšetřovatelem, kterou dnes přečetla předsedkyně senátu v procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy.

Více souvisejících

Pavol Rusko Marian Kočner Slovensko soudy

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy