Slovenský nejvyšší soud odročil na leden příštího roku líčení o odvoláních v kauze padělání směnek. Jeden z obžalovaných, exministr hospodářství Pavol Rusko, se krátce před začátkem dnešního jednání omluvil s odůvodněním, že byl napaden a ošetřen v nemocnici. Soud nevyhověl návrhu prokurátora a obhajoby, aby líčení pokračovalo s druhým obžalovaným, podnikatelem Marianem Kočnerem.
Podle žalobce lékařské potvrzení Ruska nesplňuje zákonem předepsané podmínky pro jeho řádné omluvení.
Specializovaný trestní soud letos v únoru uznal Ruska i Kočnera vinnými z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy korun) a vyměřil jim shodný trest 19 let vězení. Proplacení směnek požadovala i od soukromé televize Markíza jedna z firem Kočnera, který byl letos v září nepravomocně zproštěn obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. V případu směnek se odvolali obžalovaní i prokurátor, který žádal uložení přísnějšího trestu.
Rusko dnes ráno doručil soudu neschopenku vystavenou lékařem s odůvodněním, že má po polití patrně kyselinou od neznámého útočníka poraněné oči a dýchací cesty. Po ošetření v nemocnici byl propuštěn do domácí péče. Podle listu Denník N Rusko tvrdil, že ho při běhání neznámá osoba polila tekutinou. Exministr a bývalý šéf televize Markíza Rusko nedal souhlas k tomu, aby se líčení konalo v jeho nepřítomnosti.
Prokurátor Ján Šanta přirovnal Ruskův postup k obstrukci. Tvrdil, že lékařské potvrzení nesplňuje zákonem vyžadované podmínky pro omluvu z účasti na líčení, protože v něm nebylo uvedeno, že zdravotní stav dotyčného neumožňuje zúčastnit se líčení bez ohrožení jeho zdraví.
Podobné zdůvodnění jako Šanta přednesl taká právní zástupce Markízy Daniel Lipšic, který navíc navrhl soudu, aby vydal příkaz k Ruskovu zatčení. Lipšic uvedl, že Rusko předkládal neschopenky již u soudu první instance, který kvůli tomu některá naplánovaná jednání musel zrušit.
Rusko podle obžaloby zmíněné směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko směnky vystavil jako fyzická osoba a zároveň je podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit směnky by zůstala Markíze.
Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, kterou mezitím ovládla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.
Související
Obžalovaný slovenský exministr Rusko byl zatčen, soud ho poslal do vazby
Je třeba "sejmout" dva novináře, měl prohlásit Kočner. Ten se u soudu ohradil
Pavol Rusko , Marian Kočner , Slovensko , soudy
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Může americký Kongres zabránit Trumpovi v převzetí Grónska? Má k tomu hned několik nástrojů
před 1 hodinou
Trump prohlásil, že se dnes setká v Davosu se Zelenským. Ten tam ale vůbec není, potkat se tak mají zítra
před 2 hodinami
Grónsko není Island, Spojeným státům nikdy nepatřilo. Trumpův projev byl plný chyb a hoaxů
před 4 hodinami
Trump navrhuje, aby jeho Rada míru nahradila OSN. Jmenoval se neodvolatelným předsedou
před 4 hodinami
Válka na Ukrajině se USA netýká, dal najevo Trump. Nemáme s ní nic společného, co z ní USA získaly, zeptal se
před 5 hodinami
Chceme okamžité jednání o koupi „kusu ledu“. Odmítněte a budeme si to pamatovat, řekl Trump v Davosu
před 5 hodinami
Trump v Davosu: Evropa se neubírá správným směrem. Ničí ji migrace a lídři nedělají nic, aby úpadek zastavili
před 6 hodinami
USA dávají najevo, že jsou ochotny jednat tvrdě. Zásah v Latinské Americe ale může povzbudit Čínu a Rusko, říká Řepa
před 6 hodinami
Češi více investují do bezpečnosti a estetiky bydlení. Moderní vchodové dveře do domu jsou toho důkazem
před 6 hodinami
Evropa by měla být Trumpovi vděčná, prohlásil v Davosu Rutte
před 7 hodinami
Nejprestižnější skupina v historii, říká Trump o Radě míru. Kdo do ní už vstoupil?
před 8 hodinami
Evropská unie pozastavila schvalování klíčové obchodní dohody s USA. Británie hrozí Trumpovi odvetnými cly
před 9 hodinami
Doba lichocení Trumpovi definitivně skončila. Evropa musí odpovědět silou, vyzval bývalý šéf NATO
před 10 hodinami
Do Davosu dorazil nečekaný dopis. Stovky milionářů a miliardářů požadují vyšší zdanění superbohatých
před 11 hodinami
Bessent dorazil do Davosu. Seďte a čekejte na Trumpa, vmetl evropským lídrům
před 11 hodinami
Může Trump skutečně získat Grónsko? Cesta k akvizici je mnohem složitější, než se zdá, ve hře jsou i jiné možnosti
před 12 hodinami
Letadlo s Trumpem mířící do Davosu se kvůli poruše muselo vrátit
před 13 hodinami
Výhled počasí na příští týden. Zima se otěží nepustí
včera
Policie odhalila detaily případu, který se má týkat zápasníka Vémoly
včera
Reshtenko se postaral o první krasobruslařskou medaili pro Česko z ME po 13 letech
Pokud se o něčem dá říct, že se někde kruh uzavřel, může to být nečekaný český úspěch na krasobruslařském mistrovství Evropy v anglickém Sheffieldu. Právě odsud totiž přišla během víkendu zpráva o zisku bronzové medaile, která skončila na krku Georgiia Reshtenka. A v čem že spočívá onen příslovečný uzavřený kruh? Jedná se totiž o první krasobruslařskou medaili z evropského šampionátu pro českého reprezentanta po dlouhých 13 letech, přičemž naposledy se takovýto počin podařil Michalu Březinovi, současnému trenérovi Reshtenka.
Zdroj: David Holub