Obžalovaný slovenský exministr Rusko byl zatčen, soud ho poslal do vazby

Soud na Slovensku dnes poslal do vazby obžalovaného exministra hospodářství Pavola Ruska, který se v úterý v kauze falšování směnek nedostavil k odvolacímu soudu a kterého policie následně zatkla. Novinářům to řekl prokurátor Ján Šanta, jenž Ruskovo vazební stíhání navrhl. Ve zmíněném případu soud první instance Ruskovi a podnikateli Marianu Kočnerovi v únoru vyměřil shodný trest 19 let vězení. Kočner je ve vazbě od června 2018.

Rusko se krátce před začátkem úterního líčení u slovenského nejvyššího soudu omluvil s odůvodněním, že byl napaden a ošetřen v nemocnici. Zároveň nedal souhlas k jednání ve své nepřítomnosti. Prokurátor před soudem ale upozornil, že lékařské potvrzení nesplňuje zákonem předepsané podmínky pro Ruskovo řádné omluvení. Senát pak nevyhověl návrhu obhajoby i žalobce, aby líčení pokračovalo pouze s Kočnerem, a proces odročil na leden.

Šanta uvedl, že návrh na vazební stíhání podal už v uplynulých dnech, a to kvůli obavě z útěku obžalovaného. Nepopřel informace médií, že Rusko by mohl uprchnout do Afriky. Důvodem vazebního stíhaní exministra nebyly podle Šanty jen obavy z jeho útěku či to, že se obžalovaný nedostavil k soudu, ale i skutečnost, že nedodržoval omezení v souvislosti s nošením monitorovacího náramku.

Obhajoba podala vůči rozhodnutí o vazebním stíhání stížnost, na rozhodnutí o ní bude exministr čekat ve vazbě.

Při předvedení k soudu kvůli rozhodnutí o vazbě měl Rusko oči přelepené obvazem a ironicky řekl, že plánuje útěk do Afriky. Neúčast na úterním líčení dříve zdůvodňoval tím, že ho někdo polil žíravinou a způsobil mu kromě jiného poranění očí. Po ošetření v nemocnici byl v pondělí propuštěn do domácí péče.

Rusko v kauze předkládal neschopenky již u soudu první instance, který kvůli tomu některá jednání musel zrušit.

Slovenský nejvyšší soud má projednat odvolání prokurátora i obou obžalovaných vůči verdiktu Specializovaného trestního soudu, který Ruska i Kočnera uznal vinnými z padělání čtyř směnek v hodnotě téměř 69 milionů eur (1,8 miliardy korun). Proplacení směnek požadovala i od soukromé televize Markíza jedna z firem Kočnera, který byl letos v září nepravomocně zproštěn obžaloby z objednání předloňské vraždy novináře Jána Kuciaka a jeho přítelkyně. Prokurátor žádá uložit Ruskovi i Kočnerovi přísnější trest.

Rusko podle obžaloby zmíněné směnky nepodepsal v roce 2000, jak je na nich uvedeno, ale až po roce 2013, kdy už nebyl ředitelem ani spolumajitelem Markízy. Rusko směnky vystavil jako fyzická osoba a zároveň je podepsal za Markízu, která se tak měla stát ručitelem. Vzhledem k tomu, že Rusko coby hlavní dlužník ze směnek nyní vystupuje na veřejnosti jako nemajetný, povinnost proplatit směnky by zůstala Markíze.

Směnky nebyly zahrnuty do účetnictví Markízy ze skupiny Central European Media Enterprises, kterou mezitím ovládla investiční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera.

Související

Soud, ilustrační foto

Nejvyšší soud SR odročil líčení v kauze padělání směnek. Rusko tvrdí, že byl napaden

Slovenský nejvyšší soud odročil na leden příštího roku líčení o odvoláních v kauze padělání směnek. Jeden z obžalovaných, exministr hospodářství Pavol Rusko, se krátce před začátkem dnešního jednání omluvil s odůvodněním, že byl napaden a ošetřen v nemocnici. Soud nevyhověl návrhu prokurátora a obhajoby, aby líčení pokračovalo s druhým obžalovaným, podnikatelem Marianem Kočnerem.
Soud, ilustrační foto

Je třeba "sejmout" dva novináře, měl prohlásit Kočner. Ten se u soudu ohradil

Podnikatel Marian Kočner, který čelí obžalobě z objednání předloňské vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka, v minulosti prohlásil, že bude třeba "sejmout" dva novináře a pak žurnalisté dají pokoj. Vyplývá to ze starší výpovědi Kočnerova bratra Ivana před vyšetřovatelem, kterou dnes přečetla předsedkyně senátu v procesu s obžalovanými v případu Kuciakovy vraždy.

Více souvisejících

Pavol Rusko Slovensko Marian Kočner

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri

Feri míří na tři roky do vězení, rozhodl odvolací soud

Exposlanec Dominik Feri půjde na tři roky do vězení za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění, rozhodl odvolací soud v pondělí. Feri byl už loni v listopadu uznán vinným ve všech třech bodech obžaloby a potrestán nepodmíněným trestem v délce tří let. Někdejší politik, který vinu odmítá, se může dovolat k Nejvyššímu soudu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Válka v Pásmu Gazy má už 34 tisíc mrtvých. Úřady nacházejí stovky těl u nemocnic

Pracovníci úřadu civilní obrany v Pásmu Gazy od pátku vyzvedli těla 210 Palestinců z improvizovaného pohřebiště v areálu nemocnice Násir ve městě Chán Júnis na jihu oblasti, informuje agentura AP. Od začátku izraelské operace loni v říjnu v Pásmu Gazy zemřelo nejméně 34 151 Palestinců a dalších 77 084 bylo zraněno, sdělily dnes tamní úřady.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Zemřela Hana Brejchová, mladší z dvojice herecky nadaných sester

Den po oznámení ohledně Josefa Laufera přichází další smutná zpráva. Ve věku 77 let zemřela Hana Brejchová, mladší ze sesterského dua a hvězda filmu Lásky jedné plavovlásky režiséra Miloše Formana. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy