Německo má za den přes 11 tisíc nakažených, platí zákaz turistických cest do Česka

Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45 méně než předchozí den. Uvádí to statistika Institutu Roberta Kocha (RKI). Podle ministra zdravotnictví Jense Spahna, který se sám virem SARS-CoV-2 nakazil, bude vakcína proti covidu-19 k dispozici v prvních měsících příštího roku.

Covid-19, ilustrační foto

S aktuálním přírůstkem stoupl počet potvrzených nákaz koronavirem v Německu na 403.291. Mrtvých má země s 83 miliony obyvatel od začátku epidemie 9954, za minulý den do této statistiky přibylo podle RKI 49 zemřelých. Viru SARS-CoV-2 se už zbavilo asi 310.200 lidí.

Německo na začátku podzimu nemělo tak rychlý nástup nových případů jako jiné země, ale tento týden počet nakažených skokově stoupl z původních hodnot kolem 7600 na nynějších více než 11.000. Epidemiologové už upozornili, že se virus může v zemi začít šířit nekontrolovaně.

RKI už také rozšiřuje seznam zemí považovaných za rizikové. Od soboty na něm bude celé Polsko, Švýcarsko, Irsko, Británie a Lichtenštejnsko. Z Rakouska nebude na seznamu již jen spolková země Korutany a přibudou regiony několika dalších států. 

Ministr zdravotnictví Spahn dnes v rozhovoru s časopisem Der Spiegel uvedl, že podle něj bude možné nechat se proti covidu-19 očkovat už v prvních měsících příštího roku. Nejdříve vakcínu dostanou zdravotníci. Velká část Němců, kteří ji budou chtít, by mohla vakcínu dostat nejpozději sedm měsíců od zahájení očkovací akce. Povinné očkování podle Spahna v Německu plánované není.

Časopisu Spahn rovněž řekl, že má Německo objednáno "výrazně více" dávek vakcíny, než bude zřejmě potřebovat. Přebytky by mohlo prodat či darovat chudším zemím.

Podle bulvárního listu Bild by po celém Německu mělo vzniknout 60 očkovacích center. Adresy k doručení očkovací látky mají spolkové země dodat ministerstvu zdravotnictví ještě letos - do 10. listopadu. Spahn už dříve řekl, že by se očkovat mohlo například na výstavištích nebo v jiných velkých halách, které budou mít chladicí zařízení k uskladnění vakcíny.

Tento týden Spahn oznámil, že se sám nakazil koronavirem. Jeho mluvčí dnes uvedl, že test měl pozitivní i ministrův manžel Daniel Funke. Zatímco Spahn má příznaky nachlazení, jeho partner žádné symptomy nákazy nevykazuje. Pozitivní test nemá zatím žádný z členů vlády, kteří přišli s ministrem zdravotnictví v posledních dnech do kontaktu.

Česká republika omezením volného pohybu kvůli pandemii nemoci covid-19 zakázala turistické cesty ze zahraničí. Německé ministerstvo zahraničí proto varuje, že cesty z Německa a dalších států Evropské unie do Česka nejsou bez zdůvodnění prozatím možné.

Česko počínaje 22. říjnem upravilo podmínky vstupu ze zahraničí. Nejméně do 3. listopadu tak není možné do Česka cestovat z turistických důvodů nebo kvůli návštěvám přátel, naopak kvůli práci, zdravotnímu vyšetření či návštěvě rodiny platí výjimky, uvádí německé ministerstvo zahraničí. Výjimka se vztahuje i na návštěvu hřbitovů či jednání s úřady, možný je i tranzit přes české území.

RKI zařadil Česko na seznam rizikových oblastí 25. září, což pro cesty z Česka do Německa znamená karanténu, kterou může po pěti dnech ukončit negativní koronavirový test. Pro lidi, kteří do Německa dojíždějí za prací či za studiem z rizikových oblastí, tedy i z České republiky, ale platí výjimka.

Vlastní cestu zvolilo Bavorsko, které počínaje dneškem požaduje od pendlerů předložení negativního testu. Na pořízení rozboru mají lidé sedm dní, poté testy musí opakovat v týdenním intervalu.

Očkovací certifikáty mají od ledna platit jen devět měsíců

02.12.2021 22:05 Platnost očkovacích certifikátů proti covidu se od ledna 2022 zkrátí na devět měsíců. Pro…

Jedna dávka nestačí. Na lidi s vakcínou Janssen bude čekat přeočkování

02.12.2021 14:19 Ministerstvo zdravotnictví vyzve lidi očkované proti covidu-19 jednodávkovou vakcínou Janssen od…

U pacientů, kteří přežili těžký covid, je podle vědců dvakrát vyšší riziko…

02.12.2021 09:05 U pacientů, kteří přežili těžký průběh onemocnění covid-19, existuje asi dvakrát vyšší riziko, že…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Pozitivněji než dříve vnímá vakcinaci čtvrtina lidí, ukázal průzkum

02.12.2021 16:40 Postoj k očkování proti koronaviru se během roku u 63 procent občanů Česka nezměnil. Pozitivněji…

Otřes v rakouské politice: Končí Kurz i kancléř Schallenberg

02.12.2021 22:03 Aktualizováno Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz se úplně stahuje z politiky. Chce se věnovat rodině, oznámil…

Finský úřad doporučil do 11 let očkovat jen rizikové děti

02.12.2021 21:13 Finský institut národního zdraví (THL) dnes doporučil očkovat vakcínou Pfizer/BioNTech jen děti od…

Papež vyzval k větší integraci migrantů v Evropě

02.12.2021 20:57 Papež František dnes, v první den své návštěvy na Kypru, vyzval k lepšímu zacházení s migranty a k…

Johnson dostal třetí dávku vakcíny a vyzval k tomu i ostatní Brity

02.12.2021 18:10 Britský premiér Boris Johnson dnes dostal posilující třetí dávku vakcíny proti covidu-19 a vyzval…

Polský parlament zamítl návrh zákona na celkový zákaz potratů

02.12.2021 17:58 Polští poslanci dnes podle očekávání velkou většinou hlasů zamítli návrh zákona, který by ženám v…

Další státy hlásí první výskyt koronavirové varianty omikron

02.12.2021 16:19 Varianta koronaviru nazvaná omikron se nově potvrdila i v metropolitní Francii, oznámily dnes…

Omikron může brzy představovat víc než polovinu případů v Evropě

02.12.2021 15:49 Varianta koronaviru omikron může během několika měsíců představovat více než polovinu všech případů…

Německo směřuje k povinnému očkování. Neočkované nepustí ani do obchodů

02.12.2021 15:33 Aktualizováno Neočkovaní lidé v Německu nově nebudou smět do volnočasových zařízení, jako jsou kina a divadla, a…

Italský soud: Lékaři nemohou odmítnout vakcínu proti covidu

02.12.2021 14:49 Italská Státní rada, která má v Itálii roli nejvyššího správního soudu, rozhodla, že lékaři nemohou…

Evropská komise potrestala pět bank za kartel při obchodování s měnami

02.12.2021 13:16 Aktualizováno Evropská komise (EK) vyměřila nadnárodním finančním institucím UBS, Barclays, RBS, HSBC a Credit…

Související:

Právě se děje

reklama