Německo má za den přes 11 tisíc nakažených, platí zákaz turistických cest do Česka

Německo zaznamenalo za minulých 24 hodin 11.242 nových nakažených koronavirem, což je jenom o 45 méně než předchozí den. Uvádí to statistika Institutu Roberta Kocha (RKI). Podle ministra zdravotnictví Jense Spahna, který se sám virem SARS-CoV-2 nakazil, bude vakcína proti covidu-19 k dispozici v prvních měsících příštího roku.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

S aktuálním přírůstkem stoupl počet potvrzených nákaz koronavirem v Německu na 403.291. Mrtvých má země s 83 miliony obyvatel od začátku epidemie 9954, za minulý den do této statistiky přibylo podle RKI 49 zemřelých. Viru SARS-CoV-2 se už zbavilo asi 310.200 lidí.

Německo na začátku podzimu nemělo tak rychlý nástup nových případů jako jiné země, ale tento týden počet nakažených skokově stoupl z původních hodnot kolem 7600 na nynějších více než 11.000. Epidemiologové už upozornili, že se virus může v zemi začít šířit nekontrolovaně.

RKI už také rozšiřuje seznam zemí považovaných za rizikové. Od soboty na něm bude celé Polsko, Švýcarsko, Irsko, Británie a Lichtenštejnsko. Z Rakouska nebude na seznamu již jen spolková země Korutany a přibudou regiony několika dalších států. 

Ministr zdravotnictví Spahn dnes v rozhovoru s časopisem Der Spiegel uvedl, že podle něj bude možné nechat se proti covidu-19 očkovat už v prvních měsících příštího roku. Nejdříve vakcínu dostanou zdravotníci. Velká část Němců, kteří ji budou chtít, by mohla vakcínu dostat nejpozději sedm měsíců od zahájení očkovací akce. Povinné očkování podle Spahna v Německu plánované není.

Časopisu Spahn rovněž řekl, že má Německo objednáno "výrazně více" dávek vakcíny, než bude zřejmě potřebovat. Přebytky by mohlo prodat či darovat chudším zemím.

Podle bulvárního listu Bild by po celém Německu mělo vzniknout 60 očkovacích center. Adresy k doručení očkovací látky mají spolkové země dodat ministerstvu zdravotnictví ještě letos - do 10. listopadu. Spahn už dříve řekl, že by se očkovat mohlo například na výstavištích nebo v jiných velkých halách, které budou mít chladicí zařízení k uskladnění vakcíny.

Tento týden Spahn oznámil, že se sám nakazil koronavirem. Jeho mluvčí dnes uvedl, že test měl pozitivní i ministrův manžel Daniel Funke. Zatímco Spahn má příznaky nachlazení, jeho partner žádné symptomy nákazy nevykazuje. Pozitivní test nemá zatím žádný z členů vlády, kteří přišli s ministrem zdravotnictví v posledních dnech do kontaktu.

Česká republika omezením volného pohybu kvůli pandemii nemoci covid-19 zakázala turistické cesty ze zahraničí. Německé ministerstvo zahraničí proto varuje, že cesty z Německa a dalších států Evropské unie do Česka nejsou bez zdůvodnění prozatím možné.

Česko počínaje 22. říjnem upravilo podmínky vstupu ze zahraničí. Nejméně do 3. listopadu tak není možné do Česka cestovat z turistických důvodů nebo kvůli návštěvám přátel, naopak kvůli práci, zdravotnímu vyšetření či návštěvě rodiny platí výjimky, uvádí německé ministerstvo zahraničí. Výjimka se vztahuje i na návštěvu hřbitovů či jednání s úřady, možný je i tranzit přes české území.

RKI zařadil Česko na seznam rizikových oblastí 25. září, což pro cesty z Česka do Německa znamená karanténu, kterou může po pěti dnech ukončit negativní koronavirový test. Pro lidi, kteří do Německa dojíždějí za prací či za studiem z rizikových oblastí, tedy i z České republiky, ale platí výjimka.

Vlastní cestu zvolilo Bavorsko, které počínaje dneškem požaduje od pendlerů předložení negativního testu. Na pořízení rozboru mají lidé sedm dní, poté testy musí opakovat v týdenním intervalu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovenský soud poslal stíhaného finančníka Haščáka do vazby

04.12.2020 21:50 Aktualizováno Advokát finančníka už dříve označil obvinění svého klienta za nedůvodné. Pochybnosti v souvislosti…

Bulharsko představilo plán očkování proti koronaviru

04.12.2020 21:44 Bulharsko dnes představilo národní plán očkování proti koronaviru. V první z pěti fází dostane…

Johnson bude s šéfkou EK mluvit o pobrexitových vztazích

04.12.2020 21:15 Intenzivní jednání o smlouvě, která by měla od počátku příštího roku upravit podobu vzájemných…

Počet případů nákazy covidem-19 v Itálii či Turecku stoupá

04.12.2020 20:20 Aktualizováno Rekordních 32.736 případů nákazy koronavirem za posledních 24 hodin zaznamenalo Turecko, kde za…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama