Německé spolkové země mají podle ministra přijmout přísnější restrikce

Německý ministr zdravotnictví Jens Spahn dnes spolkové země vyzval, aby přijaly přísnější restrikce, a zastavily tak nárůst třetí vlny covidové epidemie v zemi. Německo za předchozí den zaznamenalo více než 29.000 nových případů nákazy koronavirem, což je bilance blížící se prosincovému maximu.

Německé úřady ale dnes také informovaly, že za středu zdravotníci naočkovali doposud nejvíce lidí během jednoho dne, první nebo druhou dávku vakcíny dostalo 738.500 osob. Deník Die Welt napsal, že v pátek si první dávku očkovací látky nechá aplikovat kancléřka Angela Merkelová.

"Z minulého podzimu víme, co se stane, když nebudeme jednat rychle," prohlásil Spahn podle agentury Reuters. Lékaři podle něj očekávají do konce měsíce 6000 covidových pacientů na jednotkách intenzivní péče. "Situace v nemocnicích se vyhrocuje, v některých případech dramaticky," dodal s tím, že nápor na lékařská zařízení bude vyšší než za druhé podzimní vlny covidu-19. Šéf Institutu Roberta Kocha (RKI) Lothar Wieler vyzval, aby nemocnice odložily plánované operace a uvolnily lůžka na jednotkách intenzivní péče pro pacienty, kteří je brzy budou potřebovat.

Nemocnice ve spolkové zemi Durynsko jednají se zdravotnickými zařízeními v jiných částech Německa o převozu pacientů vyžadujících intenzivní péči. Agentura DPA napsala, že situace je tam nyní obdobně napjatá jako během vrcholu druhé vlny pandemie covidu-19 koncem loňského roku.

Německý Institut Roberta Kocha (RKI) dnes oznámil, že za posledních 24 hodin přibylo 29.426 nově infikovaných koronavirem. Úmrtí v souvislosti s nemocí covid-19 bylo za poslední den 294.

"Po dočasném poklesu nových případů během Velikonoc pokračuje prudký vzestup," uvedl RKI. Před týdnem úřad zaznamenal 20.407 nových případů a 306 úmrtí. Denní bilance nově infikovaných se podle RKI začínají blížit dosavadnímu rekordu z 18. prosince, kdy za jeden den přibylo 33.777. Z toho 3500 případů bylo ale nahlášeno se zpožděním.

Počet nových případů nákazy na 100.000 obyvatel za posledních sedm dní se dnes zvýšil na 160,1, v úterý činil 153,2. Před čtyřmi týdny to bylo jen 90,4, připomněla agentura DPA. Dosavadní nejvyšší incidenci 197,6 ohlásil RKI 22. prosince. Rychlé šíření nákazy má na svědomí nakažlivější britská mutace koronaviru B.1.1.7., která již v Německu převládla a podle RKI snižuje účinnost platných epidemických opatření. Nakažených momentálně přibývá nejrychleji mezi mladšími věkovými skupinami.

Méně dramaticky se situace vyvíjí, pokud jde o počet úmrtí spojených s covidem-19. Podle RKI lze již patrně pozorovat příznivé dopady očkování především starších lidí, kteří jsou koronavirem nejvíce ohroženou skupinou obyvatel.

Od začátku epidemie bylo v Německu, kde žije na 83 milionů lidí, potvrzeno 3,07 milionu případů koronaviru. To je zhruba dvakrát tolik, co v osmkrát méně lidnaté České republice. V souvislosti s nemocí covid-19 zemřelo 79.381 osob.

Sedmidenní reprodukční číslo v Německu nyní činí 1,11, předchozí den mělo hodnotu 1,08. Znamená to, že 100 infikovaných lidí nakazilo v průměru zhruba 111 dalších osob. Pokud je číslo dlouhodobě nad hodnotou jedna, má se za to, že se šíření nákazy zrychluje.

Agentura AP připomíná, že v Německu se díky zapojení praktických lékařů v posledních dnech zrychluje tempo očkování. Die Welt s odvoláním na nejmenované zdroje napsal, že 66letou kancléřku Merkelovou zdravotníci v pátek naočkují vakcínou firmy AstraZeneca. Její úřad tuto informaci odmítl komentovat a odkázal na pondělní vyjádření mluvčího Merkelové, podle kterého "bude naočkována brzy a veřejnost se o tom dozví". Německé úřady použití očkovací látky od AstraZeneky omezily pro lidi nad 60 let kvůli vzácně se vyskytujícím případům krevních sraženin u naočkovaných lidí. Merkelová v minulosti dala najevo, že je ochotná nechat se vakcínou od AstraZeneky naočkovat. Na počátku dubna injekci s tímto preparátem dostal německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Související

Více souvisejících

Německo Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Jens Spahn (CDU)

Aktuálně se děje

před 8 minutami

Medvěd hnědý, ilustrační foto

Medvěd Wojtek. Zvíře, které před 80 lety pomohlo vybojovat vítězství v bitvě o Monte Cassino

V poslední době k nám ze sousedního Slovenska přicházejí zprávy o napadení lidí medvědem. Soužití člověka a medvěda je doloženo již z dob pravěku, postupem času si toto zvíře lidé dokázali i ochočit. Toho je důkazem například medvěd Wojtek, který se uplatnil v armádě za druhé světové války. Přesně před 80 lety pomohl porazit nacistická vojska v bitvě o Monte Cassino.

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

před 2 hodinami

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

před 2 hodinami

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 3 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 4 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 5 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 5 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 5 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 9 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 10 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 10 hodinami

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

Zdroj: David Holub

Další zprávy