Německo mění status JAR, kvůli nové mutaci zakáže cestování

Německo bude s účinností od soboty považovat Jihoafrickou republiku kvůli nové variantě koronaviru za oblast s mutacemi. Dnes ráno to oznámil německý ministr zdravotnictví Jens Spahn. Na dopolední tiskové konferenci pak bez upřesnění uvedl, že spolu s JAR budou na seznam zapsány i další země v regionu. Zpřísněné epidemické hodnocení znemožňuje cestování mezi Německem a postiženými oblastmi.

Jens Spahn

Krátce před Spahnovým oznámením řekl šéf úřadu kancléřky Angely Merkelové Helge Braun televizi ARD, že brzy očekává zákaz letů na jih Afriky. Takový krok se chystá navrhnout i Evropská komise, což dnes na twitteru oznámila její šéfka Ursula von der Leyenová.

"Nově objevená varianta B.1.1.529 nás znepokojuje, proto jednáme proaktivně a včasně. To poslední, co nám ještě chybí, je zavlečení nové mutace, která způsobí ještě více problémů," napsal na twitteru Spahn. Německo se nyní potýká s rychlým šířením nákazy covidem-19.

Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro boj s pandemií nemoci covid-19, dnes zveřejní aktualizovaný seznam epidemicky rizikových zemí, na kterém bude JAR podle Spahna označena jako oblast s mutacemi. O epidemickém hodnocení států rozhodují společně německá ministerstva zahraničí, zdravotnictví a vnitra. Jako oblast s mutacemi dosud Německo neeviduje žádnou zemi.

Spolu s JAR budou za oblast s mutacemi označeny i další země na jihu Afriky. "Konkrétní země nebudu zmiňovat, jednání ještě pokračují," řekl Spahn. Uvedl také, že situace je pro JAR a další státy v regionu složitá, když ostatní země s nimi přerušují letecká spojení. "Proto chceme jednat co nejtransparentněji," řekl ministr zdravotnictví.

Německá letecká společnost Lufthansa nadále s lety do JAR počítá. "Budeme dále létat, abychom lidi dostali domů a přepravovali náklad," oznámil mluvčí aerolinek. Do Německa tak zatím lidé z JAR mohou bez výraznějších komplikací cestovat, protože zemi Berlín stále formálně považuje za epidemicky bezpečnou. Spahn v této souvislosti vyzval cestující, kteří v posledních dnech z JAR do Německa přicestovali, aby byli obezřetní, nechali se otestovat a co nejvíce omezili kontakty.

Označení za oblast s mutacemi znamená, že z daného regionu je do Německa zakázána přeprava cestujících. Výjimku pro vstup do Německa mají jen němečtí občané, lidé s právem pobytu v Německu a manželé či partneři německých občanů včetně jejich nezletilých dětí. Lidé, kteří z oblastí s mutacemi do Německa vstoupit mohou, musí po příjezdu na 14 dní do karantény. Dvoutýdenní izolace se bez rozdílu týká všech, tedy i malých dětí a očkovaných.

Už ve čtvrtek lety z JAR a některých sousedících zemí pozastavila Británie, ke které se dnes přidaly Singapur s Japonskem. Učinily tak kvůli obavám, že by nová varianta koronaviru mohla ohrozit či překonat účinnost vakcín proti covidu-19. O nové variantě, která se rychle šíří v Jihoafrické republice, chce dnes jednat pracovní skupina Světové zdravotnické organizace (WHO).

Šéf RKI Lothar Wieler dnes na tiskové konferenci řekl, že nová varianta koronaviru je důvodem ke znepokojení. "Tato varianta má totiž velké množství mutací, obzvláště na spike proteinu. Některé tyto mutace byly zaznamenány již dříve," řekl Wieler. Zmíněný spike protein je pro nový koronavirus typický, díky němu dokáže napadat buňky v lidské těle. Jak přesně je nová varianta nebezpečná, je podle Wielera ještě otázkou výzkumu. Dodal ale, že tato varianta dosud nebyla v Evropě zjištěna. Zachycena byla ale v Botswaně a v Hongkongu, kam ji zřejmě zavlekl cestující z Jihoafrické republiky.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

Zeman zítra opustí ÚVN, v neděli jmenuje Fialu premiérem

26.11.2021 13:44 Prezident Miloš Zeman bude v sobotu propuštěn z Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN), kam byl ve…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Izrael je i kvůli nové mutaci na prahu vyhlášení nouzového stavu

26.11.2021 14:12 Izrael dnes kvůli nové variantě koronaviru, jež byla poprvé zaznamenána v Jihoafrické republice,…

Návrat do Česka se lidem z mnoha zemí ztíží

26.11.2021 22:02 Od pondělí se ztíží lidem neočkovaným proti covidu-19 návrat do České republiky z Francie,…

Státy EU kvůli mutaci omikron omezují vstup na své území, ruší lety z jihu…

26.11.2021 20:58 Řada států dnes reagovala na výskyt nové mutace koronaviru zpřísněním podmínek vstupu na svá území,…

Německo hlásí největší přírůstek nakažených od začátku pandemie

26.11.2021 16:13 Aktualizováno V Německu během uplynulých 24 hodin přibylo 76.414 nově potvrzených případů nákazy koronavirem, což…

Belgie zaznamenala nákazu novou variantou, omezí provoz restaurací a…

26.11.2021 16:03 Aktualizováno Evropa má první potvrzený případ infekce koronavirovou variantou B.1.1.529, která vyvolává obavy…

Německá kancléřka Merkelová vyzvala zemi k omezení kontaktů

26.11.2021 14:34 Německá kancléřka Angela Merkelová kvůli rychlému šíření koronaviru v zemi vyzývá k omezení…

Evropská komise kvůli nové mutaci viru navrhne zastavit lety z jihu Afriky

26.11.2021 12:44 Aktualizováno Evropská komise navrhne zastavení letů z jihu Afriky do Evropské unie kvůli výskytu nové varianty…

Nizozemsko a Itálie omezí kvůli nové variantě koronaviru vstup do země

26.11.2021 11:13 Nizozemsko od dnešního poledne zastaví lety z jihu Afriky kvůli výskytu nové varianty koronaviru,…

Na Slovensku klesl přírůstek nových případů pod 10 tisíc

26.11.2021 10:40 Denní přírůstek nových případů nákazy koronavirem na Slovensku po dvou dnech klesl pod hranici 10…

V Rakousku ve druhém listopadovém týdnu zemřelo nejvíce lidí za letošní rok

25.11.2021 21:11 Ve druhém listopadovém týdnu zemřel v Rakousku nejvyšší počet lidí za letošní rok a bylo jich…

Portugalsko znovu zavádí část opatření, budou se vztahovat i na očkované

25.11.2021 19:35 Portugalsko, které patří k světovým premiantům co do proočkovanosti, znovu zavádí některá opatření…

Duda požádal NATO o více vojáků u východní hranice aliance

25.11.2021 18:54 Polský prezident Andrzej Duda dnes požádal generálního tajemníka Severoatlantické aliance Jense…

Související:

Právě se děje

reklama