Německo převzalo předsednictví EU, Merkelová zamíří do Bruselu

Německo dnes na půl roku převzalo předsednictví Evropské unie a chce především pomoci evropskému bloku zotavit se z panedemie covidu-19 a jejích hospodářských následků. Vedle rychlé shody na bezprecedentním záchranném fondu se Berlín hodlá snažit o postupný návrat unijních institucí k běžnému provozu. Kancléřka Angela Merkelová se za týden chystá navštívit dosud omezeně fungující Evropský parlament a do Bruselu se poté pod německou taktovkou postupně začnou opět sjíždět i ministři členských zemí.

Angela Merkelová, německá kancléřka
doporučujeme

Berlín sice hovoří o dalších prioritách jako je ochrana klimatu, dohoda s Británií či posílení role EU ve světě, následky koronavirové krize však budou hrát v jeho agendě hlavní roli. Merkelová by ráda přiměla další lídry členských zemí ke shodě na fondu obsahujícím podle návrhu Evropské komise 750 miliard eur (přes 20 bilionů korun) již do konce července, což je podle některých unijních činitelů vzhledem k zásadním námitkám části zemí velmi nejistý cíl. Prezidenti a premiéři se k očekávanému jednání do Bruselu sjedou 17. července.

"Není to jistota, ale šance existuje," citoval dnes bruselský web Politico německého velvyslance při EU Michaela Clausse, podle něhož čeká Berlín velmi těžká práce jak před samotnou dohodou lídrů, tak při následném podrobném rozpracovávání dílčích částí návrhů na úrovni expertů a ministrů členských zemí.

Německo se podle něj chystá chopit své role velmi aktivně od samého počátku a postupně se hodlá vrátit k osobním jednáním, které kvůli šířící se nákaze na jaře nahradily videokonference. Mluvčí EP dnes oznámil, že Merkelová osobně představí europoslancům priority německého předsednictví na plenárním zasedání začínajícím příští středu. Parlament přitom v minulých měsících fungoval v omezeném režimu, na jednáních byla pouze malá část poslanců a i červencová plenární schůze bude kratší než obvykle.

Jako první zástupci vlád se za dva týdny sejdou v Bruselu ministři zahraničí, většina dalších ministerských jednání se ale tento měsíc ještě odehraje na dálku.

"Je tu stále spousta neznámých. Budeme muset reagovat pružně" připustil Clauss, že předsednictví bude bedlivě sledovat vývoj nákazy a v případě zhoršení situace se může vrátit k videokonferencím.

Bruselští diplomaté však obecně vkládají do předsednické role nejlidnatější země a zároveň nejsilnější ekonomiky velká očekávání. Podle řady z nich nemá současný předseda Evropské rady Charles Michel po únorovém krachu rozhovorů o rozpočtu silnou pozici a právě Merkelová posílená dohodou s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem by mohla k vyjednání shody na pokrizovém balíku výrazně pomoci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko je v krizovém módu. Zeman a Babiš ztratili morální autoritu, píšou…

19.10.2020 22:23 Aktualizováno Česko se ještě nedávno prezentovalo jako vzorová země v boji s koronavirem, nyní je ale v krizovém…

Ve Francii prudce roste počet hospitalizovaných s covidem-19

19.10.2020 20:41 Ve Francii prudce roste počet hospitalizovaných s covidem-19, poprvé od 12. června je jich více než…

Instituce EU se kvůli nákaze vracejí do virtuálního prostoru

19.10.2020 20:15 Podzimní vlna koronavirové nákazy přiměla tento týden k omezení provozu instituce Evropské unie.…

Na Kanárské ostrovy připlulo už osmkrát víc migrantů než loni, španělská…

19.10.2020 17:13 Na Kanárské ostrovy dorazilo o tomto víkendu z Afriky na 560 migrantů a další tři desítky běženců u…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama