Německo s okamžitou platností rozšiřuje hraniční kontroly kvůli koronaviru na letiště a přístavy. Kontrolovat budou policisté letadla a lodě, s nimiž do země dorazí lidé ze sedmi zemí Evropské unie: Itálie, Španělska, Francie, Rakouska, Lucemburska, Švýcarska a Dánska. V tiskové zprávě o tom dnes informovalo německé ministerstvo vnitra.
Už od pondělí Německo kontroluje své pozemní hranice s pěti sousedy na západě a jihu. Hranici s Německem bude naopak od dnešní půlnoci přísně kontrolovat Rakousko.
Kontroly na německých letištích a v přístavech, kam jezdí lodě z Dánska, budou podle ministerstva vnitra "dočasné". "Pro cestující bez pádného důvodu k cestě bude na spojích (se sedmi zeměmi) s okamžitou platností platit omezení," stojí v prohlášení.
Naléhavost své cesty budou muset cestující ze jmenovaných zemí prokazovat. Doklady u sebe budou muset mít také lidé dojíždějící přes hranice za prací, na které se vztahuje výjimka.
"Je absurdní, že zakazujeme lidem v Německu chodit do kina a zároveň dovolujeme přijíždět lidem z rizikových oblastí v rámci EU," uvedl ministr vnitra Horst Seehofer. Ministr dopravy Andreas Scheuer zdůraznil, že se omezení na německých hranicích netýká nákladní dopravy.
Podle agentury DPA budou moci do Německa unijní občané nadále létat, pokud chtějí na některém z místních letišť pouze přestoupit na spoj do vlasti.
Už v pondělí ráno Německo zavedlo kontroly na svých pozemních hranicích s Francií, Rakouskem, Švýcarskem, Lucemburskem a Dánskem. Za pondělí a úterý spolková policie na západní a jižní hranici odmítla vpustit celkem 21.000 lidí.
O víkendu hranice s Německem uzavřely Česko, Polsko a Dánsko. Dnes o půlnoci se k nim přidá také Rakousko, které už dříve zavedlo přísné kontroly i na hranici s Itálií, Švýcarskem a Lichtenštejnskem. Uzavřou se všechny menší rakousko-německé hraniční přechody, přes ty větší budou moci do Rakouska vjet z Německa jen osoby s "pádným důvodem", oznámil ministr vnitra Karl Nehammer. Zdravotníci budou ale u takových lidí kontrolovat zdravotní stav.
Související
Proč se plán Francie a Německa na stavbu stíhačky budoucnosti rozpadá? Problém je v požadavcích i velení
Jaderné zbraně rezonují Evropou. Polsko zvažuje vlastní, Německo o nich jedná s Francií
Německo , hranice , Letiště Frankfurt nad Mohanem , lodní doprava
Aktuálně se děje
včera
Pavel odcestoval do zahraničí. Do práce se vrátí po víkendu
včera
Ústavní soud posvětil snížení důchodů představitelům minulého režimu
včera
Orbán se pustil do Kyjeva a zmínil údajnou hrozbu pro maďarskou energetiku
včera
Napadená taxikářka ze Šumperka podlehla zraněním v nemocnici
včera
Českého lva letos doprovodí hudba skladatele Adriána Čermáka
včera
Babišova vláda se zabývala prevencí vzniku závislostí a zrušila několik orgánů
včera
Ukrajinci zaútočili na ruskou továrnu. Sedm lidí přišlo o život
včera
Fico opět kritizuje Kyjev. Dodávky ropy na Slovensko se obnoví až v březnu
včera
Japonsko odhalilo, kdy nasadí rakety na ostrově u Tchaj-wanu
včera
Policie chce vědět, co se na svahu stalo. Hledají se svědci tragédie v Harrachově
včera
Britská policie ukončila činnost v někdejším sídle bývalého prince Andrewa
včera
Jarní počasí začíná úřadovat. Meteorologové nastínili výhled na měsíc dopředu
včera
Tragédie v řadách policie. Potápěč se nevynořil při výcviku na Vysočině
včera
Norský expremiér se pokusil vzít si život. Uškodily mu Epstein Files
včera
Policejní manévry v Havířově. Muž, který střelbou zranil policistu, je po smrti
včera
Měl závratě a bolesti. Ministr Klempíř popsal pondělní nehodu
včera
Trump se chválil a vyjmenovával úspěchy. Írán označil za největšího sponzora teroru
včera
Počasí: Jaro přišlo do Česka. Teploty ještě tento týden vyrostou až na 17 stupňů
24. února 2026 21:07
Experti: Rusko bude schopno pokračovat v invazi po celý rok 2026. Hrozba pro Evropu narůstá
24. února 2026 19:42
Nemáte odvahu přiznat, že jste selhali. Žádná velmoc nemůže vyhrát válku proti realitě, vzkázal Macinka Lavrovovi
Český ministr zahraničí Petr Macinka vystoupil v úterý na půdě Valného shromáždění OSN v New Yorku s neobvykle přímočarým projevem. U příležitosti čtvrtého výročí ruské invaze na Ukrajinu odmítl opakovat diplomatické fráze a svůj apel adresoval přímo ruskému šéfovi diplomacie Sergeji Lavrovovi, i když ten v sále osobně přítomen nebyl.
Zdroj: Libor Novák