Německo vyřadilo Česko ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru

Německo s účinností od neděle 28. března vyřazuje Českou republiku, Slovensko a rakouskou spolkovou zemi Tyrolsko ze seznamu oblastí s mutacemi koronaviru. Dnes to oznámil Institut Roberta Kocha (RKI), který seznam spravuje. Na seznamu, který prakticky znemožnil cestování mezi Německem a Českem byla republika od 14. února. Nyní bude Německo nahlížet na Česko jako na oblast s vysokou mírou infekce.

Ilustrační fotografie
doporučujeme

"Přinese to úlevu jak pro tranzit, tak pro dopravce a nejspíše i pendlery, pokud Sasko a Bavorsko uplatní možnost rozšířit oblast výjimek z karantény," sdělil ČTK o změnách v německém hodnocení český velvyslanec v Německu Tomáš Kafka.

Sasko s Bavorskem nyní umožňují dojíždět za prací těm pendlerům, kteří jsou považováni za nezbytné. Týká se to především zdravotníků, energetiků či pracovníků v telekomunikačním sektoru. Sasko přistupuje k přeshraničním pracovníkům volněji a vstup umožňuje všem, které zaměstnavatel označí za nepostradatelné. I tak ale konečný souhlas dávají okresní úřady.

Velkou změnou pro cesty do Německa bude možnost zkrátit desetidenní karanténu po pěti dnech dalším negativním testem. Sasko s Bavorskem pro oblasti s mutacemi vyžadují dvoutýdenní izolaci, kterou není možné testem zkrátit. Nadále platí, že pro vstup do Německa bude nezbytný negativní test. Kafka zdůraznil, že turistické návštěvy nadále nepřipadají v úvahu, pohraniční režim ale bude mírnější.

Nové hodnocení Česka otevírá více možností pro přeshraniční dopravu. Německé karanténní nařízení zakazuje leteckým, autobusovým i železničním dopravcům až na výjimky přepravu cestujících z oblastí s mutacemi. Zákaz se nevztahuje na německé občany a cizince, kteří v Německu žijí. Toto omezení již od neděle nebude pro cesty z Česka platit.

Německo spolu se zařazením Česka a Tyrolska mezi oblasti s mutacemi obnovilo na společné hranici stále kontroly, což učinilo na výslovnou žádost Saska a Bavorska. Osud kontrol, které platí prozatím do 31. března, je nejasný. Očekává se ale, že přinejmenším na pomezí s Tyrolskem bude stálá ostraha ještě tento měsíc ukončena. Německý ministr vnitra Horst Seehofer uvedl, že kontroly, kterými Německo vymáhá karanténní opatření, jsou podmíněné epidemickou situací v daných zemích. Seehofer k tomu před týdnem uvedl, že kvůli extrémně vysokým infekčním číslům v Česku k uvolnění režimu na společných hranicích nevidí zatím žádný prostor.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

NATO zahájí odchod z Afghánistánu v květnu, potrvá několik měsíců

14.04.2021 21:46 Jednotky Severoatlantické aliance zahájí postupný odchod z Afghánistánu 1. května, Spojené státy…

Belgie chce rozvolnit na začátku května, Francie hlásí přes 43.000 nákaz

14.04.2021 20:57 Belgie plánuje na začátku května po šestiměsíční přestávce kvůli koronaviru znovu otevřít venkovní…

Orbán: Zahrádky v restauracích se otevřou, když bude očkováno 3,5 milionu…

14.04.2021 19:33 Maďarsko uvolní další opatření proti šíření koronaviru, jakmile bude naočkováno proti covidu 3,5…

V EU jsou na tom v očkování proti covidu nejlépe Malta a Maďarsko

14.04.2021 16:30 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bylo v EU podáno již 100 milionů dávek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama