Německou vládní sociální demokracii (SPD) nově povedou kritici vlády velké koalice Saskia Eskenová a Norbert Walter-Borjans. O vítězství členky Spolkového sněmu z Bádenska-Württemberska a exministra financí Severního Porýní-Vestfálska rozhodli sociální demokraté ve vnitrostranickém hlasování, jehož výsledky zveřejnili dnes večer.
Eskenová a Walter-Borjans jsou kritičtí k nynější vládě s konzervativní unií CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové a požadují změny v koaliční smlouvě. CDU a CSU to striktně odmítají.
Dvojice budoucích předsedů ve druhém kole hlasování porazila duo ve složení ministr financí Olaf Scholz a braniborská politička Klara Geywitzová, když získala 53,06 procenta hlasů. Scholz a Geywitzová, kteří jsou jednoznačně pro pokračování vládní koalice, dostali 45,33 procenta hlasů.
Do volby se přes internet nebo poštovním hlasováním mohlo zapojit všech více než 425.000 členů nejstarší německé demokratické strany, kterou dvojice předsedů povede poprvé. Výsledky musí ještě potvrdit prosincový sjezd strany, což by ale měla být formalita.
„Wir müssen dafür sorgen, dass wir zusammen bleiben. Wir vier, aber auch alle, die uns unterstützt haben. Ein großer Dank an @larsklingbeil und sein Team und an die kommissarische Parteiführung. Es geht um mehr, als Sieg und Niederlage.“ @NowaboFM und @EskenSaskia. #unsereSPD pic.twitter.com/6BGA5uuUya
— SPD Parteivorstand ?? (@spdde) November 30, 2019
Po dlouhém volebním klání, jehož součástí bylo i 23 regionálních konferencí, dnes obě dvojice finalistů stranu vyzvaly k jednotě. "Potřebujeme všechny, nejen ty, co nás podporovali, ale i všechny ostatní," prohlásila osmapadesátiletá Eskenová. "Jen tak se strana znovu může stát silnou." S tím souhlasí sedmašedesátiletý Walter-Borjans, kterého ve volbě podporovala především levicovější část SPD a také mladí sociální demokraté.
Eskenová a Walter-Borjans sice oceňují dosavadní úspěchy velké koalice, zároveň ale požadují zvýšení investic na ochranu klimatu nebo zvýšení minimální mzdy na 12 eur (306 korun) za hodinu. V kampani se nechali slyšet, že pokud CDU a CSU odmítnou vyjednávat o změnách koaliční smlouvy, doporučí stranickému sjezdu ukončit vládní spolupráci.
V takovém případě by spolkovou republiku mohla dočasně vést menšinová vláda CDU a CSU, nebo by se hledala nová koalice. Předčasné volby těsně předtím, než se Berlín ve druhé polovině příštího roku ujme předsednictví Evropské unie, jsou nepravděpodobné.
Sociální demokracie, jejíž vedení z velké části podporovalo pragmatiky Scholze s Geywitzovou, v posledních letech prochází těžkou krizí a opakovaně dosahuje nejhorších volebních výsledků od konce druhé světové války. Nové předáky musela strana hledat kvůli rezignaci Andreji Nahlesové, která skončila začátkem června po propadu strany ve volbách do Evropského parlamentu.
Související
Německá SPD má nové vedení. Plánuje sociálnědemokratické desetiletí
Německou SPD povede do voleb Olaf Scholz, lídr CDU/CSU zatím není znám
Saskia Eskenová (SPD) , Norbert Walter-Borjans (SPD) , Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) , Německo
Aktuálně se děje
včera
Nová proruská bulharská vláda zastaví veškeré dodávky zbraní na Ukrajinu
včera
Při výbuchu auta v Moskvě údajně zahynul ruský generál
včera
EU chce zakázat vstup všem Rusům, kteří od začátku války sloužili v armádě
včera
Lukašenko odmítl poslat běloruské vojáky na Ukrajinu: Nebudeme potravou pro děla
včera
Tajnůstkářství, nedůvěra, testování loajality. Co se děje v Pentagonu pod vedením Hegsetha?
včera
Netanjahu v kleštích. Izraelci požadují masivní údery na Libanon, tím by naštval Trumpa
včera
Zelenskyj je přesvědčen, že NATO Ukrajinu potřebuje
včera
Izraelská armáda nařídila evakuaci pátého největšího města Libanonu
včera
Uživatelé v EU mají smůlu. Apple jim přepracovanou Siri s umělou inteligencí nedodá
včera
Trumpa na zápase NBA vypískali. Během utkání usnul
včera
Izrael bez obvinění už 500 dní vězní významného lékaře. Přemístil ho na samotku, kde si ani nelehne
včera
Na frontě se mu nedaří, ve světě čelí rostoucí izolaci. Zelenskyj popsal bezútěšnou pozici Ruska
včera
Trump: K podpisu mírové dohody s Íránem dojde do tří dnů
včera
Írán a Izrael oznámily zastavení vzájemných útoků
včera
Soud opět zasáhl proti Trumpovi. Zrušil poplatek 100 000 dolarů za žádost o víza
včera
Výhled počasí na měsíc. Teploty budou jiné, než bývá zvykem
8. června 2026 22:01
Do Varů dorazí dvě hollywoodské hvězdy. Oscarové nominace zatím neproměnily
8. června 2026 21:08
Další tornádo potvrzeno. Meteorologové ho zachytili v Děčíně
8. června 2026 20:19
Šéfka poslanců ANO Malá skončila v nemocnici. Babiš je s ní v kontaktu
8. června 2026 19:36
Česko dá v příštím roce více peněz za státní pojištěnce, rozhodla vláda
Stát příští rok odvede do systému veřejného zdravotního pojištění za tzv. státní pojištěnce o 24 miliard korun více než letos. Skokové navýšení platby má zajistit novela zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění, jejíž návrh odsouhlasila vláda Andreje Babiše (ANO) na pondělním zasedání. Části jednání byl přítomen i prezident republiky Petr Pavel.
Zdroj: Jan Hrabě