Německá SPD má nové vedení. Plánuje sociálnědemokratické desetiletí

Německá sociální demokracie (SPD) si na dnešním volebním sjezdu opět vybrala do vedení stávající spolupředsedkyni Saskii Eskenovou, kterou nově doplní dosavadní generální tajemník Lars Klingbeil.

Sjezd, který byl kvůli pandemii nemoci covid-19 svolán jako digitální, strana využila i ke zhodnocení zářijových parlamentních voleb. Ty SPD zajistily post kancléře, kterým je od středy Olaf Scholz. Strana chce volební úspěch přetavit v sociálnědemokratické desetiletí. Zda své ambice SPD dokáže proměnit ve skutečnost, budou moci sociální demokraté ukázat v nadcházejícím roce ve čtyřech zemských volbách.

Pro Eskenovou zvedlo ruku 76,7 procenta ze zhruba 600 delegátů. Klingbeil měl podporu ještě větší, dostal 86,3 procenta hlasů. "Velmi ráda volbu přijímám," prohlásila po oznámení výsledků Eskenová. "Nemám, co bych k Saskii dodal, volbu rovněž rád přijímám a děkuji za důvěru," uvedl Klingbeil.

Klingbeil (43) nahradil ve zdvojené předsednické funkci dosavadního spolupředsedu Norberta Waltera-Borjanse (69), který již nekandidoval, protože chtěl post přenechat mladší generaci.

O uvolněné místo generálního tajemníka SPD, kterým byl dosud Klingbeil, se ucházel někdejší šéf mladých sociálních demokratů (Jusos) Kevin Kühnert. Delegáti ho podpořili 77,8 procenty hlasů.

Hlasování, které se konalo přes internet, musí delegáti ještě potvrdit poštou. To je vnímáno jako formalita, je ale nezbytná, aby byly splněny všechny náležitosti výběru nového vedení. Delegáti se původně měli sejít ke třídennímu prezenčnímu sjezdu, kvůli pandemii ale strana setkání zkrátila na dnešek a z velké části převedla na internet.

Volbě nového vedení předcházela rozsáhlá debata, ve které delegáti neskrývali radost z výsledku parlamentních voleb. Díky nim SPD po 16 letech vlády konzervativní kancléřky Angely Merkelové získala opět kancléřství. Scholz, který je od vzniku spolkové republiky v pořadí devátým kancléřem a čtvrtým sociálnědemokratickým, od středy Německu vládne spolu s koaličními Zelenými a liberálními svobodnými demokraty (FDP).

Eskenová volby označila za velký návrat sociální demokracie. "Změníme tuto zem, uděláme ji silnější a spravedlivější," řekla. Prohlásila, že zářijové volby vyhrála SPD pro děti, rodiny i důchodce. Zaměřit se chce na posílení vnitroněmecké jednoty, kde i po třech desetiletích od znovusjednocení země vidí velké nedostatky nejen v sociální a finanční oblasti, ale také v zastoupení na správě Německa. Jako příklad uvedla to, že v Scholzově vládě usedli jen dva ministři z východu Německa. Výzvou je podle Eskenové i boj proti pravicovému extremismu.

O významu kancléřství pro sociální demokracii hovořil před delegáty také Klingbeil. "Naše vítězství ve volbách je velkou šancí změnit toto desetiletí na sociálnědemokratické," řekl. "Jedno vítězství v parlamentních volbách mi nestačí, chci více," dodal. SPD bez započítání letošních voleb naposledy zvítězila v parlamentních volbách v roce 2002.

V sociálnědemokratické desetiletí, o kterém dnes strana hovořila, věří i Scholz. "Chceme utvářet dvacátá léta," řekl kancléř v projevu. Uvedl, že ačkoli mnozí nevěřili v opětovný úspěch sociálních demokratů, opak se stal pravdou a tyto strany opět v Evropě zažívají úspěch. "Mnozí mají nyní pocit, že může přijít něco nového. Pokrok je možný," řekl. Dodal, že Německo se nyní vydává na novou cestu, která bude pro zemi dobrá a úspěšná.

Nyní již bývalý spolupředseda strany Norbert Walter-Borjans varoval, že další úspěch SPD je podmíněn dobrou prací ve vládě a také tím, že strana zůstane v kontaktu se svými voliči. Zopakoval tak zavedené motto, že po volbách znamená před volbami. "Bez důvěry voličů se neobejdeme," řekl.

První zkouška čeká SPD již v nadcházejícím roce, kdy se konají zemské volby v Sársku, Šlesvicku-Holštýnsku, Severním Porýní-Vestfálsku a Dolním Sasku. Zemského premiéra mají sociální demokraté z této čtveřice jen v Dolním Sasku, kde vládne Stephan Weil (SPD) v koalici s konzervativní Křesťanskodemokratickou unií (CDU).

Související

Gerhard Schröder

Schröder unikne trestu za vstřícnost k Rusku

Někdejšího německého kancléře Gerharda Schrödera nečeká v jeho domovské sociální demokracii (SPD) žádný postih za jeho vstřícné postoje k Rusku a angažmá v ruských státních koncernech. Rozhodčí komise regionální organizace SPD v Hannoveru dnes v odvolacím řízení došla k závěru, že Schröder žádné stranické regule neporušil, napsala agentura DPA. Orgán v případě porušení předpisů může provinilce ze strany vyloučit.

Více souvisejících

Sociálnědemokratická strana Německa (SPD) Saskia Eskenová (SPD)

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 32 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy