Německý prezident Steinmeier varoval před návratem k nacionálnímu egoismu

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier se obává, že je v dnešní době na místě se ptát, zda se svět nevrací k nacionálnímu egoismu a brutální mocenské politice. Prohlásil to v projevu ke 150. výročí vzniku Německé říše, která podle něj postrádala demokratické a pluralitní principy.

"Vzestup německého císařství v globální vojenskou a hospodářskou mocnost mnohým připomíná dnešní vzestup Číny. Modernizace a rychlé změny tehdy byly důvodem nejistoty, který zažehla nacionalismus a populismus. Podobné reakce vidíme dnes v globalizaci a změnách společnosti," řekl Steinmeier.

"A když se dívám na erozi mezinárodního uspořádání, hrozí světové politice další úpadek k nacionálnímu egoismu a brutální mocenské politice se všemi důsledky, tedy k takové mocenské politice, která kdysi vedla k první světové válce?" položil si prezident otázku.

V projevu Steinmeier připomněl srpnový čin německých demonstrantů nespokojených s karanténními opatřeními, kteří přelezli hrazení u budovy Reichstagu, sídla parlamentu, a s říšskými vlajkami pronikli až na přístupové schodiště.

Připomenul rovněž nedávnou akci příznivců amerického prezidenta Donalda Trumpa, kteří vzali útokem budovu Kongresu USA. Takové výjevy by podle prezidenta měly společnost chránit před přílišným sebevědomím. "Demokracie totiž potřebuje nejen sebevědomé ochránce, ale také ty chytré a obranyschopné," uvedl.

Související

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

Více souvisejících

Frank-Walter Steinmeier Německo populismus

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

před 57 minutami

před 1 hodinou

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

před 2 hodinami

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Dominik Feri (TOP 09)

Feri obdrží výzvu k nástupu do vězení, odsedět si má tři roky

Exposlanec Dominik Feri dostane výzvu k nástupu do vězení bez odkladu, rozsudek byl shledán vykonatelným, informovala Česká televize ve středu. Ferimu byl na konci dubna potvrzen tříletý trest odnětí svobody za znásilnění dvou dívek a jeden další pokus o znásilnění. 

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tusk: Tisíce migrantů z Afriky do Evropy pašuje Rusko

Polský premiér Donald Tusk v úterý obvinil Rusko z pokusů o propašování tisíců migrantů z Afriky do Evropy. Polsko už o víkendu avizovalo, že se chystá posílit své východní hranice, informuje agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy