Nová předsedkyně komise chce nadále upevňovat vztahy se státy Balkánu

Nově zvolená předsedkyně Evropské komise - Ursula von der Leyenová, jejíž komise doposud nenastoupila k výkonu své funkce, včera během konference v Berlíně prohlásila, že kooperace EU se státy západního Balkánu má pro obě strany velmi strategický význam. Von der Leyenová se bude ve svém funkčním období snažit o další posílení vztahů s Albánií a Severní Makedonií, které v posledních letech projevily snahy v přibližování se unijním hodnotám.

Ursula von der Leyenová považuje vazby mezi Evropskou unií na jedné straně a státy západního Balkánu na straně druhé za důležité. Navíc z jejích slov v Berlíně vyplývá, že v tuto chvíli není pro unii příliš problematické připojit Albánii a Severní Makedonii blíže k ostatním zemím evropského bloku. 

"Albánie a Severní Makedonie prokázaly neuvěřitelnou snahu, aby dosáhly úrovně a všech podmínek, které jsme od nich (EU, pozn. red.) žádali," prohlásila nová lídryně Evropské komise. Před novináři dala také najevo, že se chce zasadit o nalezení alternativy, kterou by dva balkánské státy k unii více "připoutala". Jedním z cílů její nové komise tak bude udržování a posilování vztahů se zeměmi Balkánu a v budoucnu jejich možná integrace mezi ostatní unijní země. 

Její prohlášení nepřímo reaguje na postoj francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který při posledním summitu Evropské rady stál v čele koalice států, jež další přibližování Albánie a Severní Makedonie k EU odmítly. Padly tak snahy o otevření přístupových rozhovorů a Albánie a Severní Makedonie ještě po nějakou dobu zůstanou mimo evropský blok. 

Ursula von der Leyenová je nicméně v záležitosti dalšího prohlubování vztahů s Albánií a Severní Makedonií optimistická. Hodlá dokonce spustit projekty a iniciativy, díky kterým dojde k dalšímu přibližování těchto států k zemím EU-28 (potažmo EU-27). I německá kancléřka Angela Merkelová souhlasí se strategickým významem, který země a spolupráce s nimi pro EU představují. 

Související

Více souvisejících

EU (Evropská unie) albánie Rozšiřování EU Ursula von der Leyenová Severní Makedonie Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

V Evropě se nikdo nechystá poslat vojáky na Ukrajinu, reagoval Fiala na interpelaci

Evropské země se nechystají poslat vojáky na Ukrajinu, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v rámci čtvrtečních interpelací v Poslanecké sněmovně. Odpovídal na dotaz, který vyplýval z předchozích slov francouzského prezidenta Emmanuela Macrona. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy