Nová vláda SR? Matovič je optimista ohledně plánu sestavit čtyřkoalici, jednal s Kiskou

Šéf slovenského protestního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Igor Matovič po prvním kole rozhovorů s možnými koaličními partnery řekl, že je optimistou ve své snaze vytvořit po sobotních volbách vládu ze čtyř stran. Bývalý prezident a šéf nejmenší strany v možné příští koalici Andrej Kiska ale vyjádřil pochybnosti ohledně vstupu populistického hnutí Jsme rodina podnikatele Borise Kollára do vlády, což mezi oběma politiky vyvolalo slovní přestřelku.

"Nadále jsem optimistou, bude dobře. Musíme se dohodnout," řekl Matovič na dotaz ČTK po jednání s Kiskou, který stojí v čele nové strany Za lidi.

Protikorupční OLaNO se ziskem 25 procent hlasů přesvědčivě vyhrálo parlamentní volby a Matovič do příští koalice pozval kromě Kiskovy strany a hnutí Jsme rodina také liberální stranu Svoboda solidarita (SaS). Taková čtyřkoalice by měla ve sněmovně ústavní většinu, kterou chce Matovič využít například k zavedení plošných prověrek soudů.

Kiska zopakoval svůj předvolební názor, že by byl pro vytvoření vlády bez hnutí Jsme rodina, pokud by existovala taková možnost. Bez této formace, která před loňskými eurovolbami spolupracovala s nacionalistickými a protiimigračními stranami, by OLaNO, SaS a Za lidi ale měly ve sněmovně většinu jen tří hlasů.

"Naše strana je připravena převzít spoluodpovědnost a zásadně změnit naši zemi. Na každého člena vlády, na každého zástupce koalice ve státních orgánech musejí být kladeny nejvyšší požadavky," řekl Kiska, jehož strana ve čtvrtek rozhodne o tom, zda zahájí oficiální koaliční jednání. Kiska také zmínil nejasný postoj Kollárova hnutí k otázkám zahraničního směřování země.

Kollár v reakci řekl, že on sám morální kredit má. Podnikatel sice dříve poutal pozornost médií kvůli tomu, že má deset dětí s vícero ženami, po vstupu do politiky před čtyřmi lety ale vyšly najevo také informace o kontaktech Kollára na problematické osoby. Média tehdy například zveřejnila společnou fotografii Kollára s Jurajem Ondrejčákem, kterého slovenské soudy v roce 2014 poslaly na 16 let do vězení kromě jiného za řízení zločinecké skupiny. Kollár dříve také přiznal, že od dětství znal údajného šéfa bratislavského podsvětí Petera Steinhübelä, který byl na konci 90. let zavražděn.

Předseda SaS Richard Sulík zase za nereálné označil plány Kollárova hnutí, aby stát stavěl 25.000 nájemných bytů ročně. Podle Sulíka vláda na to nemá peníze ani pozemky, stavební firmy zase nedisponují potřebnými kapacitami.

Související

Více souvisejících

Igor Matovič (OLaNO) Slovensko Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLaNO) Za lidi (Kiskova strana) Svoboda a solidarita (SaS) hnutí Jsme rodina Andrej Kiska

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 59 minutami

Ropa

Slovensko se kvůli ukrajinské stopce pro ruskou ropu obrací na EU

Slovensko volá po zásahu Evropské unie kvůli zastavení tranzitu ropy z Ruska, ze kterého Bratislava viní Ukrajinu. Po premiérovi Robertu Ficovi (Smer-SD) se ozval i jeho stranický kolega a ministr zahraničí Juraj Blanár. Problém se týká také sousedního Maďarska. 

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Markéta Vondroušová

Česko bude mít o jednoho olympionika v Paříži méně. Vondroušová se her nezúčastní kvůli zranění

Do Paříže chtěla jet s ambicí minimálně vyrovnat či dokonce vylepšit stříbrnou medaili z posledních her v Tokiu. Nakonec ale pro tenistku Markétu Vondroušovou, loňskou wimbledonskou vítězku a vítězku Roland Garros z roku 2019, pokračuje ne zrovna vydařená letošní sezóna. Po nedávném vyřazení z Wimbledonu hned v 1. kole totiž krátce před plánovaným odletem do francouzské metropole uvedla, že se her nezúčastní kvůli zranění ruky.

před 2 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Atentát na Trumpa? Selhali jsme, přiznala šéfka Tajné služby

Za selhání Tajné služby USA v pondělí označila její šéfka Kimberly Cheatleová červencový atentát na exprezidenta Donalda Trumpa, který utrpěl lehké zranění, zatímco útočník byl zneškodněn. Podle Cheatleové došlo k největšímu operačnímu selhání USSS za poslední desetiletí. Informovala o tom CNN. 

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Manchin chce nahradit Bidena. Zvažuje kandidaturu za demokraty

Joe Manchin zvažuje opětovnou registraci za člena Demokratické strany a kandidaturu na prezidenta. Oznámila to v noci na neděli televize CNN s odvoláním na zdroje blízké tomuto v současnosti nezávislému senátorovi za stát Západní Virginie a jeho někdejšímu demokratickému guvernérovi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy