Ochránci práv kritizují návštěvu egyptského prezidenta ve Francii

Francouzské organizace na ochranu lidských práv vyzvaly francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, aby podmínil spolupráci s Egyptem propuštěním opozičních představitelů a aktivistů.

Abd Fattáh Sísí
doporučujeme

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí přijede v neděli na návštěvu Paříže a v úterý se setká s francouzským prezidentem, uvedla dnes agentura AFP. Podle lidskoprávních aktivistů egyptský režim zneužívá protiteroristické zákony k perzekuci svých kritiků. Elysejský palác uvedl, že jednání se dotknou i stavu lidských práv v Egyptě.

"Nejvyšší patra francouzské diplomacie již dlouho projevují shovívavost vůči brutální represi všech forem opozice ze strany režimu prezidenta Sísího," uvádí organizace ve společném prohlášení, které podepsaly mimo jiné francouzské pobočky Amnesty International či Human Rights Watch.

Organizace prezidenta Macrona vyzvaly, aby "dal egyptskému prezidentovi najevo, že současná úroveň spolupráce mezi oběma zeměmi nebude moci pokračovat, pokud egyptské úřady budou zcela opovrhovat mezinárodní právem".

Spolupráce mezi Egyptem a Francií v posledních letech výrazně posílila, a to hlavně ve vojenské oblasti a v boji proti terorismu. Podle zprávy francouzského parlamentu v roce 2017 Francie prodala Egyptu zbraně v hodnotě 1,4 miliardy eur, a tím se stala největším dodavatelem vojenské techniky Egyptu. Podle ochránců lidských práv ale francouzská vláda dostatečně nekontroluje, k čemu Egypt francouzskou techniku, včetně prostředků na sledování osob, používá.

V prohlášení organizace poukazují i na nedávné zatčení tří pracovníků egyptské lidskoprávní iniciativy EIPR. Ti byli tento týden po tlaku mezinárodních osobností propuštěni. "Egypt ale zůstává diktaturou, pokud dnes propustí dvě nebo tři osoby, tak příští týden zatkne jiné," uvedla Mezinárodní organizace na ochranu lidských práv (FIDH). Podle ní je v Egyptě až 60.000 vězňů svědomí.

Na začátku prosince Amnesty International vydala zprávu, podle které v říjnu a listopadu v Egyptě prudce vzrostl počet vykonaných poprav. Část popravených byla podle organizace odsouzena "hromadnými soudy", při kterých nebyla zaručena práva obžalovaných. Egyptská vláda, která statistiky trestů smrti nezveřejňuje, na zprávu nereagovala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Registrační systém k očkování měl po spuštění potíže, Pfizer omezí dodávky…

15.01.2021 21:58 Aktualizováno Čína zaznamenala nejvyšší denní přírůstek nakažených koronavirem za posledních více než deset…

Polsko chce trestat Facebook či Twitter, chystá k tomu zákon

15.01.2021 21:55 Aktualizováno Polské ministerstvo spravedlnosti dnes oznámilo, že připravuje nový zákon, který by měl omezit moc…

Pfizer dočasně omezí dodávky vakcíny do Evropy. Země chtějí vysvětlení

15.01.2021 21:43 Aktualizováno Farmaceutická firma Pfizer dočasně omezí dodávky své vakcíny proti nemoci covid-19 do Evropy,…

V létě se bude cestovat s očkovacími pasy a testy, myslí si Leyenová

15.01.2021 21:37 Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové bude možné v Evropské unii v létě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama