Paříž na hraničním bodu. Nemocnice se blíží maximálnímu vytížení

Epidemická situace je ve Francii kritická. Lékaři v Paříži upozorňují na vytíženost nemocnic a na to, že se blíží chvíle, kdy budou muset vybírat, koho k léčbě přijmout. Prezident Emmanuel Macron řekl, že stát zváží všechny možné prostředky, jak epidemii zbrzdit.

V sobotu večer bylo na jednotkách intenzivní péče 4791 lidí, což se blíží vrcholu druhé vlny epidemie na podzim, kdy jich bylo 4903. Ve Francii od začátku pandemie zemřelo na komplikace covidu-19 už 94.492 lidí a nákaza se potvrdila u více než 4,5 milionu občanů.

V 19 departmentech, k nimž patří Paříž, byla zavedena zpřísněná opatření - lidé se nemají přesouvat na víc než desetikilometrové vzdálenosti od domovů, nemají ze svého regionu bez závažných důvodů vyjíždět, jsou zavřené obchody a ve středních školách se učí vždy jen polovina třídy. V zemi platí zákaz vycházení mezi 19:00 a 6:00 hodinou a na celém území jsou zavřené restaurace i kulturní zařízení.

Macron na dotaz v rozhovoru, který poskytl nedělníku Le Journal du dimanche (JDD), řekl, že o případném dalším zpřísnění ještě není rozhodnuto. "V příštích dnech budeme sledovat účinnost brzdných opatření, a bude-li to nutné, zavedeme, to, co bude třeba," řekl.

Prohlásil, že se v příštích dnech vláda zaměří na očkovací plán a ochranu ošetřujícího personálu a zranitelných skupin. Macron prozatím odmítá vyhlásit celonárodní uzávěru, jak to vláda učinila loni.

JDD dnes otiskl článek, pod nějž se podepsalo 41 lékařů z oblasti Paříže a který se týká situace v tamních nemocnicích. Podle nich hrozí vyčerpání kapacit a bude nutné vybírat, které z pacientů přijmout.

"Nikdy jsme ještě podobnou situaci nezažili, ani při nejhorších teroristických útocích. Víme, že za čtrnáct dní budou naše kapacity přijímat další pacienty vyčerpány", stojí v materiálu. Situaci by mohl řešit převoz do méně postižených částí země, ale list Le Monde píše, že nyní, ve třetí vlně jsou lidé hospitalizováni v těžkém stavu a nejsou většinou převozu schopni.

Podle agentury AFP začíná být rovněž těžké udržet v chodu školy, protože přibývá nemocných mezi učiteli, personálem i žáky. Mezi dětmi ve věku do 14 let činí míra nákazy 31 procent. Francie na rozdíl od jiných evropských zemí školy nezavřela, i když kvůli jednomu nakaženému dítěti se zavírá celá třída.

Související

Více souvisejících

Paříž nemocnice Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 55 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Jak se lidem v Česku žije? Stát nepodporuje důchodce a bydlení, myslí si veřejnost

Podle nedávného průzkumu veřejného mínění provedeného Centrem pro výzkum veřejného mínění (CVVM) hodnotí 57 procent Čechů sociální politiku negativně, zatímco 38 procent ji hodnotí pozitivně. Nejvíce kritiky si vysloužily opatření týkající se podpory bydlení a zajištění na stáří, naopak nejlépe byly hodnoceny oblasti zdravotnictví a školství.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jaderná elektrárna Temelín

Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?

I přesto, že snad všechna mainstreamová média přinášejí v poslední době zprávy o tom, že jedny z nejsledovanějších cenových položek každodenního života obyvatel této země, totiž ceny energií, neustále klesají níž a níž, je vidět o to snad intenzivnější kritika politiků z opozičních stran k současné vládě. Na tom by asi nebylo nic divného, vždyť je jasné, že je třeba zkritizovat cokoliv a kdykoliv. Jenže ta poselství jsou oproti všemu očekávání spíše hodně smutná. A smutnější je při nich jedno zjištění o nás samých.

před 6 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

německý tank Leopard 2 A7 02

Německo chce darovat Česku další bojové tanky Leopard 2A4

Armáda ČR má možnost získat další bojové tanky Leopard 2A4 z Německa. V současnosti probíhají jednání o dalším daru Spolkové republiky Německo za českou pomoc Ukrajině. Konkrétně by ČR mohla darem získat dalších 14 bojových tanků a jeden vyprošťovací. 

včera

včera

Češi by uvítali štědřejší sociální podporu od státu, ukázal průzkum

Státní sociální politiku hodnotí špatně 57 procent lidí, vyplývá z výsledků podzimního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Nejhůře vnímají Češi podporu bydlení a zajištění na stáří. Nejlépe si stát vede v oblastech zdravotnictví a školství. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy