Z Paříže do Berlína nově za 8 hodin. Bude spuštěna nová linka superrychlého vlaku

Nový vlakový spoj mezi Berlínem a Paříží bude zastavovat v městech jako Frankfurt Süd, Karlsruhe a Štrasburk, přičemž na některých úsecích trasy se může pohybovat rychlostí až 320 km/h.

Na veletrhu InnoTrans 2024 oznámily dle serveru Pravda.sk Deutsche Bahn (DB) a SNCF Voyageurs spuštění nové přímé vysokorychlostní linky ICE, která spojí Berlín s Paříží. Tento inovativní projekt, který začne fungovat 16. prosince 2024, slibuje zkrátit cestu mezi oběma hlavními městy na pouhých osm hodin. Cestující se tak budou moci těšit na pohodlnou jízdu skrze Frankfurt (Süd), Karlsruhe a Štrasburk, což významně zjednoduší a urychlí přesun mezi těmito evropskými metropolemi.

Tato nová trasa je nejen praktickým krokem pro cestující, ale také důležitým příspěvkem k posílení mezinárodního železničního spojení. Podle DB se jedná o klíčovou součást strategie "Strong Rail", která se zaměřuje na rozvoj přeshraničních železničních služeb. Navíc je to první denní přímá linka mezi Berlínem a Štrasburkem, čímž se podpoří i důležitost Štrasburku jako sídla Evropského parlamentu.

Zavedením nové linky se vytváří nové možnosti pro obchodní i turistické cesty, což posílí vztahy mezi Německem a Francií. "Tato nová vysokorychlostní linka zjednoduší a zpříjemní cestování mezi našimi zeměmi," prohlásil zástupce DB. Tento projekt tak nejen přispěje k ekologičtějšímu způsobu cestování, ale také podpoří kulturní a ekonomickou výměnu v regionu.

Ceny na nové vysokorychlostní vlakové lince tak vyjde mezi Berlínem a Paříží na startovní částce 59,99 € za druhou třídu a 69,99 € za první třídu. Prodej jízdenek bude zahájen 16. října a očekává se vysoký zájem o toto spojení. Vlak nabídne kapacitu 444 míst, z toho 111 ve vyšší třídě.

Odjezd z berlínského hlavního nádraží je naplánován na 11:54, přičemž do pařížského Gare de l'Est dorazí v 19:55. Zpáteční cesta z Paříže začne v 9:55 a do Berlína dorazí v 18:03. V průběhu jízdy po francouzské železniční trati LGV Est vlak dosahuje rychlosti až 320 km/h.

Nová denní linka mezi Berlínem a Paříží doplní oblíbené noční vlaky, které byly po desetileté přestávce obnoveny loni. Tyto noční spoje, provozované ÖBB, čelí technickým problémům a jsou dočasně pozastaveny kvůli stavebním pracím, přičemž jejich znovuotevření je očekáváno na konci příštího měsíce.

Nové spojení poskytne cestujícím pohodlnou alternativu k letecké dopravě a zlepší propojení mezi klíčovými evropskými městy, čímž podpoří ekologičtější způsoby cestování na kontinentu.

Související

Olympijské hry, ilustrační foto

Letní olympiáda v Paříži je minulostí. Na příští v Los Angeles zval i Tom Cruise

V neděli večer zhasl nad Paříží olympijský oheň, čímž skončily hry 33. olympiády. Slavnostní zakončení oproti zahajovacímu ceremoniálu, který se netradičně konal na Seině, konalo na Stade de France. Než došlo k uhašení ohně, bylo k vidění defilé sportovců, umělecká část programu připomínající olympijskou myšlenku a začátky moderního olympismu a představení příštího pořadatelského města Los Angeles. Stejně jako byly k vidění tradiční protokolární povinnosti včetně svěšení olympijské vlajky. Tu českou na stadion přinesli medailisté: kanoista Martin Fuksa a oštěpařka Nikola Ogrodníková.
Seina v Paříži, ilustrační fotografie.

Průšvih na spadnutí. Může Seina za bakteriální infekci u triatlonistky?

O čistotě pařížské řeky Seiny se toho už před samotnými Hrami namluvilo spoustu. Existovaly oprávněné obavy, zda se v ní budou moct uskutečnit triatlonové závody. Ještě během her, zvlášť po deštích, se pokaždé bral vzorek z řeky, aby následně pořadatelé posoudili, zda je řeka způsobilá k tomu, aby se v ní závody mohly uskutečnit. Uskutečnily se, zřejmě však nikoliv bez následků. Po závodě žen se smíšeného štafetového závodu nemohla zúčastnit Belgie, protože Claire Michelová skončila s bakteriální infekcí v nemocnici. 

Více souvisejících

Paříž Berlín Vlaky Deutsche Bahn

Aktuálně se děje

před 27 minutami

Ilustrační foto

Finanční trhy zachvátila panika. Svět se podle expertů řítí do recese

Americká cla dosáhnou nejvyšší úrovně za posledních 131 let, pokud budou plně zavedena opatření, která včera oznámil prezident USA Donald Trump. Podle ekonomů z Capital Economics se efektivní celní sazba na všechny dovozy zvýší z loňských 2,3 % na přibližně 26 %, čímž překoná i nechvalně proslulý Smoot-Hawleyho tarifní zákon z roku 1930. Tento zákon, přijatý během Velké hospodářské krize, způsobil výrazné oslabení globálního obchodu a přispěl k prohloubení ekonomického propadu. 

před 53 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Domácnosti zaplatí tisíce dolarů navíc. Trumpova cla zasáhnou malé podniky, střední třídu i globální obchod

Americký prezident Donald Trump čelí sílící kritice za nově zavedená cla, která podle ekonomů a podnikatelů zasáhnou především malé firmy, střední třídu a nejchudší ekonomiky světa. Podle Adama Leeba, spoluzakladatele společnosti Astrohaus, se malé podniky v USA budou muset vyrovnat s neustále se měnícími pravidly a zvyšujícími se náklady, což povede ke zdražování pro zákazníky.

před 1 hodinou

Tučňáci

Nikde na světě už není bezpečno. Trump uvalil cla i na tučňáky u Antarktidy

Americký prezident Donald Trump rozšířil svůj tarifní režim i na odlehlé, neobydlené ostrovy v Jižním oceánu, čímž vyvolal překvapení a kritiku nejen v Austrálii. Do seznamu zemí a území postižených novými obchodními opatřeními se dostaly i Heardův ostrov a McDonaldovy ostrovy – nehostinné kusy země pokryté ledovci, kam lidé zavítají jen zřídka a kde jedinými trvalými obyvateli jsou tučňáci.

před 2 hodinami

Dovoz a vývoz zboží

Trump svrhl jadernou bombu na globální obchod. Cla osvobodí jen peníze z kapes Američanů, tvrdí experti

Ekonomové i přední představitelé amerického byznysu bijí na poplach. Tvrdí, že nová cla, která prezident Donald Trump uvalil takřka na celý svět, mohou mít pro americkou i globální ekonomiku vážné následky. Zaznívají hlasy, že s ekonomikou se nedá zacházet jako s vypínačem, který stačí jen přepnout. Odborníci navíc upozorňují na přímý dopad na každodenní život obyčejných lidí. Trumpova opatření podle nich neznamenají ochranu, ale zátěž. Jak podotkl jeden z expertů, prezident svými cly vysává peníze z peněženek běžných Američanů.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Peking

Obchodní válka se stupňuje. Čína chystá tvrdou odvetu proti Trumpovým clům

Čína oznámila, že podnikne tvrdá protiopatření poté, co prezident Spojených států Donald Trump ve středu představil nová 54% cla na veškerý čínský dovoz do USA. Tento krok znamená dramatickou eskalaci obchodního konfliktu mezi dvěma největšími ekonomikami světa a zásadní změnu americké obchodní politiky.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vláda ČR

Běloruska a rozvědčík míří na sankční seznam. Armáda pomůže v boji se slintavkou a kulhavkou

Vláda ve středu rozhodla o nasazení armády na pomoc Státní veterinární správě s opatřeními, která se zavedla na hranicích se Slovenskem a Rakouskem proti zavlečení slintavky a kulhavky a schválila další rozšíření vnitrostátního sankčního seznamu osob a firem podporujících nepřátelskou cizí moc. Podpořila rovněž poslanecký návrh novely zákonů o azylu a o pobytu cizinců na území České republiky, který přichází s řadou opatření proti nelegálním migrantům.

včera

včera

včera

včera

Sáhnou si do peněženek a přijdou o práci. Američanům dochází, že za zvýšení cel nejvíce zaplatí oni sami

Ekonomická situace v USA se v poslední době nevyvíjí příznivě. Spotřebitelská důvěra klesá, zadlužení domácností narůstá a lidé stále více zvažují své výdaje v obavách o budoucnost. Rostoucí inflace a vysoké úrokové sazby zvyšují zranitelnost spotřebitelů, a právě v této chvíli přichází další faktor, který může ekonomiku dále zatížit – rozsáhlé celní tarify.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy