Berlín

Rammstein

"Žádný Rammstein v Berlíně" - 300 lidí žádalo zrušení koncertu

Před prvním ze tří berlínských koncertů skupiny Rammstein dnes v německé metropoli lidé protestovali kvůli obvinění zpěváka Tilla Lindemanna ze sexuálního obtěžování. Před olympijským stadionem se podle policie sešlo asi 300 demonstrantů, kteří žádali zrušení koncertu, napsala agentura DPA.
Berlíňané sledují přistání letounu Douglas C-54 na letišti Tempelhof. Komentář

75 let od blokády Berlína. Západní řešení bez vojenského střetu s Moskvou je inspirativní i dnes

Před 75 lety, v noci z 23. na 24. června 1948, zahájil Sovětský svaz blokádu pozemních přístupů do západními mocnostmi spravovaných sektorů okupovaného Berlína. Sovětský diktátor Josif Stalin se takto pokusil čelit krokům někdejších spojenců z protihitlerovské koalice, které stále více směřovaly k vytvoření samostatného západoněmeckého státu stojícího mimo vliv Moskvy. Reakce Západu v podobě masivního leteckého mostu, který městu zajistil životně důležité zásoby, znamenala elegantní řešení. Ukázala odhodlání čelit požadavkům Kremlu bez vyvolání devastujícího ozbrojeného střetu, navíc v počínající studené válce demonstrovala západní technologickou převahu.
Berlín, ilustrační fotografie.

Berlín se po opakovaných volbách přiblížil k nové vládě

Vedení berlínské pobočky sociální demokracie (SPD) dnes podpořilo zahájení koaličních rozhovorů s konzervativní Křesťanskodemokratickou unií (CDU) o sestavení regionální vlády v německé metropoli. Spojenectví SPD a CDU bude pro nynější sociálnědemokratickou primátorku Franzisku Giffeyovou znamenat odchod z vedení metropole, její funkci by v takovém případě převzal konzervativec Kai Wegner.
Berlín, ilustrační fotografie.

Berlín čekají opakované volby. Budou vzorové, slibuje město

Loňské regionální volby v Berlíně se budou kvůli chaosu opakovat. Vedení německé metropole nyní opakovaně ujišťuje, že 12. února 2023, kdy se nové hlasování koná, město předvede vzorové volby. Dokázat to chce nejen místním obyvatelům, ale i světu - do Berlína totiž pozvalo mezinárodní pozorovatele. 
Berlín, ilustrační fotografie.

V Berlíně se musí zopakovat místní volby, rozhodl soud

Loňské regionální volby v Berlíně se musí kvůli chaosu zcela zopakovat. Dnes o tom rozhodl berlínský ústavní soud. Verdikt se týká výběru berlínské poslanecké sněmovny a také zastupitelstev městských částí. Hlasování se musí uskutečnit do 90 dnů od verdiktu, za pravděpodobný termín proto šéf berlínské volební komise Stephan Bröchler považuje 12. únor 2023.
Berlín, ilustrační foto.

Berlín nestojí o výstavu ruské vojenské techniky, kterou zničila Ukrajina

Úřady v Berlíně nechtějí, aby byla před velvyslanectvím Ruska vystavena ruská vojenská technika, kterou zneškodnila ukrajinská armáda. Postoj berlínských úřadů kritizuje ukrajinský velvyslanec v Německu. Tato výstava skončila před několika dny v Praze, kde byla pro velký zájem veřejnosti prodloužena.
Záchranáři odvážejí jednoho ze zraněných poté, co auto najelo do davu. (8.6.2022)

V Berlíně najel řidič do davu školáků, 14 jich zranil a učitelku zabil

Devětadvacetiletý řidič u berlínského náměstí Breitscheidplatz dnes dopoledne najel do davu lidí, mezi nimiž byli především účastníci školního výletu. Při incidentu na místě zemřela učitelka a zranilo se mimo jiné 14 žáků ze spolkové země Hesensko. Potvrdila to dnes večer berlínská policie, která předtím také sdělila, že řidiče, který je arménského původu, zadržela. Podle zdrojů bulvárního listu Bild a novin Berliner Zeitung byl čin zjevně úmyslný, jeho motiv je ale nejasný, i když patrně nebyl politický. Na náměstí Breitscheidplatz se v roce 2016 stal teroristický útok, při kterém zahynula i jedna Češka.
NATO

V Berlíně se koná neformální jednání ministrů zahraničí zemí NATO

V Berlíně dnes začíná dvoudenní neformální jednání ministrů zahraničí zemí Severoatlantické aliance, tématem schůzky bude ruská invaze na Ukrajinu. Česko bude zastupovat šéf diplomacie Jan Lipavský. Do německé metropole dostali pozvání i ministři zahraničí Švédska a Finska, které by mohly v brzké době požádat o vstup do NATO.
Berlín, ilustrační foto

Berlín znemožní neočkovaným vstup do restaurací, kin či muzeí

Německé hlavní město Berlín od pondělí umožní vstup do restaurací, kin, divadel, muzeí nebo galerií jen očkovaným proti covidu-19 nebo sobám zotaveným po tomto onemocnění. Negativní test nebude stačit. Oznámil to dnes berlínský senát, exekutivní orgán metropole.
Sociálnědemokratická strana Německa (SPD)

Regionální volby v Berlíně: O vítězství se pere SPD se Zelenými

Regionální volby v Berlíně, které se dnes konaly spolu se spolkovými volbami, skončily těsným výsledkem. Odhady veřejnoprávní televize ZDF za vítěze voleb do berlínské Poslanecké sněmovny považují sociální demokracii (SPD), veřejnoprávní televize ARD první místo připsala Zeleným. V obou případech ale obě strany od sebe dělí jen desetiny procentního bodu, o vítězi tak stále není rozhodnuto.

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 16 minutami

před 1 hodinou

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 5 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Klíčové chyby při zakládání SRO a jak se jim vyhnout

Samostatně založená společnost s ručením omezeným (SRO) je v České republice jednou z nejběžnějších forem podnikání. Tento právní subjekt je oblíbený pro svou relativní jednoduchost a omezení osobní odpovědnosti majitelů. Nicméně, jaké problémy mohou vzniknout při založení SRO a jak se jim vyhnout? Pokusíme se prozkoumat klíčové problémy a poskytnout tipy, jak se s nimi vypořádat.

včera

včera

Hrad jako místo debat o zahraniční politice či velvyslanci v Rusku. Pavel prozradil výsledek

Na Pražském hradě se ve čtvrtek řešila koordinace české zahraniční politiky, schůzku nejvyšších ústavních činitelů hostil prezident Petr Pavel. Řeč přišla nejen na dění na Ukrajině a v Izraeli, ale také například na vztah k Číně. Politici si také vyjasnili postoj k otázce obsazení postu českého velvyslance v Rusku. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy