Berlínská policie zakázala přítomnost portrétů ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinské hlavy státu Volodymyra Zelenského v blízkosti památníků sovětské armády během blížící se připomínky konce druhé světové války.
Podle informací deníku Tagesspiegel se zákaz pro dny 8. a 9. května týká i portrétu běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, ruské a ukrajinské vlajky, písmen V a Z, Jiříkovy stuhy a dalších symbolů.
Policisté tak chtějí zabránit zneužití připomínky konce druhé světové války pro účely válečné propagandy. Rusko napadlo sousední Ukrajinu loni v únoru, obě země spolu válčí déle než 14 měsíců.
List připomíná aktuální skandál bezpečnostních složek z německého hlavního města, kdy probíhá vyšetřování kvůli podezření z vyzrazení tajemství. Do médií totiž unikly zprávy o chystané návštěvě Zelenského v Berlíně, která má proběhnout 13. května. Aktuálně je ale v ohrožení, Kyjev je totiž únikem rozčarován.
Berlín je symbolickým místem, proběhla zde poslední velká bitva druhé světové války. Městská posádka se sice oficiálně vzdala už 2. května, boje ale pokračovaly až do definitivního konce konfliktu v Evropě o několik dní později.
Související
Pád Berlínské zdi před 35 lety je symbol. Studenou válku ale neukončil
Z Paříže do Berlína nově za 8 hodin. Bude spuštěna nová linka superrychlého vlaku
Berlín , Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina) , Vladimír Putin , Německo , Policie Německo , Alexandr Lukašenko
Aktuálně se děje
před 53 minutami
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
před 1 hodinou
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 2 hodinami
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 2 hodinami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 3 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 4 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
Válka v Íránu citelně zasahuje do ekonomické stability Evropy, která se potýká s dramatickým nárůstem nákladů na fosilní paliva. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové stojí tento konflikt Evropskou unii téměř 500 milionů eur denně. Situaci navíc komplikuje postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který připravuje své poradce na dlouhodobou blokádu Íránu, což hrozí dalším ochromením globálních energetických trhů.
Zdroj: Libor Novák