KOMENTÁŘ | 75 let od blokády Berlína. Západní řešení bez vojenského střetu s Moskvou je inspirativní i dnes

Před 75 lety, v noci z 23. na 24. června 1948, zahájil Sovětský svaz blokádu pozemních přístupů do západními mocnostmi spravovaných sektorů okupovaného Berlína. Sovětský diktátor Josif Stalin se takto pokusil čelit krokům někdejších spojenců z protihitlerovské koalice, které stále více směřovaly k vytvoření samostatného západoněmeckého státu stojícího mimo vliv Moskvy. Reakce Západu v podobě masivního leteckého mostu, který městu zajistil životně důležité zásoby, znamenala elegantní řešení. Ukázala odhodlání čelit požadavkům Kremlu bez vyvolání devastujícího ozbrojeného střetu, navíc v počínající studené válce demonstrovala západní technologickou převahu.

Sovětské vedení si od konce roku 1947 uvědomovalo, že řešení německé otázky ze strany západních mocností antinacistické koalice se začíná zřetelně rozcházet s jeho představami. Moskva na sklonku druhé světové války odmítala úvahy o rozdělení Německa. Odrazem toho byla i dohoda z postupimské konference, kde se na přelomu července a srpna 1945 setkali nejvyšší představitelé Spojených států, Velké Británie a Sovětského svazu. K poraženému Německu se mělo přistupovat jako jednotnému útvaru, rozdělení na okupační zóny měla ukončit mírová smlouva. Nikdy však nebyla podepsána, jednání v následujících letech zkrachovala v důsledku sílících sporů mezi Západem a Moskvou.     

Poválečná situace v Německu byla bez jakýchkoliv nadsázek katastrofální. Boji a nálety zdevastovaná země postrádala funkční hospodářskou základnu. Zásobování vázlo natolik, že příděly potravin pro obyvatelstvo na základě lístkového systému se v jistou dobu blížily situaci v koncentračních táborech. Zaznamenána byla úmrtí z podvýživy, vše umocnily následné zimní měsíce a nedostatek tepla. Není překvapivé, že Německem začaly zmítat rozsáhlé sociální nepokoje, které ohrožovaly jeho zamýšlenou obnovu. 

Jako komplikace se ukázal samotný koncept, který jednotlivé okupační zóny stavěl fakticky do pozice samostatných ekonomických jednotek, jejichž zásobování měly zajistit konkrétní okupační mocnosti. Problémy prohlubovaly nejen sílící hospodářské těžkosti některých z nich, především Velké Británie, ale i celní bariéry mezi zónami. Výraznější krok směrem k řešení přesto přišel až s téměř sedmnáctiměsíčním odstupem, když se v prosinci 1946 dohodl Londýn s Washingtonem na sloučení svých zón do tzv. bizonie. Zahrnovala před válkou ekonomicky nejsilnější německé země a většinu německé populace. Později, v dubnu 1948, se k tomuto útvaru připojila i francouzská okupační zóna a vznikla tzv. trizonie.

Další zásadní otázku, kterou bylo při hospodářské obnově Německa potřeba vyřešit, představovala zcela znehodnocená měna. Mezi okupačními mocnostmi víceméně panovala shoda na potřebě měnové reformy, představy o praktickém provedení se však velmi rozcházely. Právě rozhodnutí západních mocností zavést v červnu 1948 separátně novou měnu ve vlastních okupačních zónách a sektorech, přimělo Moskvu k akci. 

V Kremlu v té souvislosti panovaly tři hlavní obavy. Zaprvé, zavedení nové měny v západních sektorech by dále zvýšilo nemalé náklady Sovětského svazu za okupaci Německa, jelikož stará měna, kterou sovětské okupační úřady nechávaly dle potřeby tisknout ve své zóně, pozbývala platnosti v zónách západních. Zadruhé, finanční a potažmo hospodářské osamostatnění západních zón umožňovalo jejich plné zapojení do Marshallova plánu poválečné obnovy Evropy. Moskva jej odmítala, jelikož správně předpokládala, že otevírá cestu k dlouhodobému americkému angažmá na kontinentu. Ukazovalo se, že navzdory původním Stalinovým představám se Američané z Evropy stáhnout nehodlají a Německo hraje v jejich další evropské strategii výraznou roli. S tím souvisela třetí obava, tedy že v západních okupačních zónách vzniká nejen samostatný západoněmecký stát, ale i jádro širšího západoevropského bloku, který bude vůči Sovětskému svazu nepřátelský. 

Plány sovětské protireakce nezahrnovaly jen vůbec první zmínky o možném vytvoření promoskevského a komunisty ovládaného východoněmeckého státu. Padlo rozhodnutí provést vlastní měnovou reformu, jejíž působnost se ovšem neměla omezit na sovětskou okupační zónu; platit měla také v západních sektorech Berlína, které spravovaly tři západní mocnosti. Ty nepřekvapivě takový nárok Moskvy odmítly a trvaly na tom, že v jejich sektorech bude platit jen měna zaváděná v trizonii. Stalin zvolil nátlakové řešení v podobě blokády Berlína. Vyhlášena byla 24. června a oproti původním záměrům se netýkala leteckého spojení – Sovětský svaz se obával konfrontace se silnějším západním letectvem, která navíc mohla spustit novou válku.

Přesné cíle blokády nejsou dodnes zcela zřejmé. Stalin si od ní patrně sliboval, že dosáhne nejen stažení západních mocností z Berlína, ale také přinejmenším zkomplikuje formování západoněmeckého, z pohledu Moskvy nepřátelského státu a jeho hospodářskou konsolidaci. Zároveň testoval, kam až může zajít, aniž by rozpoutal válku s bývalými spojenci. Blokáda však skončila pro Sovětský svaz fiaskem.

Západní mocnosti stály před výzvou jak zajistit zásobování svých sektorů v Berlíně, aniž by došlo k vypuknutí nové války. Prolomení blokády silou proto nepřipadalo v úvahu. Řešením se ukázal být letecký most. Jednalo se přitom o enormní operaci, která demonstrovala západní logistický a technologický potenciál. Do západních berlínských sektorů tak v některých fázích blokády dopravovaly stovky letounů přes pět tisíc tun zásob denně. Během 318 dnů se uskutečnilo více než půl milionu zásobovacích letů, které zajistilo především americké a britské letectvo. Sovětská představa, že tak rozsáhlý letecký most není realizovatelný, se rozplynula.

Navzdory několika nehodám, při kterých zahynuly více než tři desítky západních letců, šlo o působivou ukázku. Na poli rozbíhající se propagandistické války získal Západ cenné vítězství. Sovětská blokáda nepůsobila pouze jako agresivní, ale také jako zcela neúčinný tah. Moskva ostatně ze svých původních požadavků slevovala. Původně oznámila, že blokáda bude trvat tak dlouho, dokud západní mocnosti neupustí od záměru vytvořit západoněmecký stát, později hovořila „jen“ o zrušení měnové reformy v západních zónách a sektorech. Nakonec byla 12. května 1949 blokáda ukončena, aniž by dosáhla jakéhokoliv úspěchu. Naopak přinesla západní sankce vůči sovětské okupační zóně, které stály Moskvu další zdroje. V neposlední řadě akcelerovala založení Severoatlantické aliance.

Události let 1948 a 1949, pro které se vžilo označení první berlínská krize, přinesly první skutečně viditelnou ukázku odhodlání západních mocností čelit stále asertivněji prosazovaným mocenským nárokům komunisty ovládaného Sovětského svazu. Důležité je, že Západ – ale do velké míry i Kreml – postupoval obezřetně a volil řešení, které minimalizovalo možnost vypuknutí ničivého ozbrojeného střetu. Namísto prosté demonstrace vojenské síly bylo zvoleno řešení, které stavělo na technologické převaze, bylo dobře přijímané širokou veřejností a zároveň demonstrovalo jasné odhodlání neustoupit tlaku Moskvy. V mnoha směrech může být inspirativní i v dnešní mimořádně vypjaté době.     

Autor je historik.

Související

Summit NATO 2024 ve Washingtonu Komentář

Vzájemně zaručené zničení se musí připomínat. Ruská snaha o aktivaci článku 5 může mít děsivé důsledky

Existuje riziko, že se Rusové snaží donutit Severoatlantickou alianci k aktivaci článku 5 Smlouvy o NATO. Tento vývoj ale bude mít zásadní dopady na celosvětovou bezpečnost, neboť západní spojenci mají dostatečné prostředky na zasažení většiny velkých ruských měst – a totéž platí pro Rusko, které dokáže zlikvidovat západní hlavní města bez mrknutí oka.

Více souvisejících

komentář Berlín USA (Spojené státy americké) Německo Velká Británie Sovětský svaz

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Jun Sok-jol

Nejskloňovanější jméno týdne. Kdo je Jun Sok-jol?

Jun Sok-jol, celým jménem Yoon Suk-yeol, je jednou z nejvýznamnějších postav současné jihokorejské politiky. Tento právník a politik, narozený 18. prosince 1960 ve městě Soul, se v roce 2022 stal prezidentem Jižní Koreje. Jeho kariéra, názory i rozhodnutí však vyvolávají jak obdiv, tak kontroverze.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Zimní mrazy, ilustrační foto

Počasí o víkendu nebude tak teplé, jak se čekalo. Naopak

Ačkoliv původně meteorologové z ČHMÚ.cz předpovídali na nadcházející neděli teploty místy až kolem 10 stupňů, aktualizovaná předpověď ukazuje, že takové teplo nebude. Teploty sice v sobotu vyrostou až k osmi stupňům, v neděli se ale citelně ochladí.

včera

Jun Sok-jol

Prezident Jižní Koreje Sok-jol zrušil stanné právo

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol oznámil, že na základě hlasování parlamentu zruší vyhlášené stanné právo. Rozhodnutí přišlo po jednomyslném odmítnutí tohoto kroku Národním shromážděním, které hlasovalo v poměru 190:0 proti dekretu, uvedl server CNN.

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Krize v Jižní Koreji se stupňuje. Parlament stanné právo zrušil, na Sok-jola tlačí i vlastní strana

Politická krize v Jižní Koreji se prohlubuje. prezident Jun Suk-jol čelí nejen silnému odporu opozice, ale i tlaku z vlastní strany, aby stáhl své rozhodnutí o vyhlášení stanného práva. Vládnoucí strana People’s Power Party (PPP) se během mimořádného zasedání usnesla, že prezident by měl respektovat rozhodnutí parlamentu, který stanné právo označil za neplatné, a okamžitě jej zrušit. 

včera

jihokorejský prezident Jun Sok-jol

Sok-jol se potácí na hranici politického kolapsu. Proč Jižní Korea vyhlásila stanné právo?

Jižní Korea zažila jeden z nejdramatičtějších politických okamžiků za poslední desetiletí, když prezident Jun Sok-jol nečekaně vyhlásil stanné právo. Tento krok, první svého druhu za více než 50 let, byl oznámen v úterý večer v přímém televizním vysílání, kde prezident argumentoval ochranou národní bezpečnosti a hrozbou ze Severní Koreje. Avšak skutečné důvody tohoto rozhodnutí byly spíše politické než vojenské.

včera

Michel Barnier

EU sleduje s obavami dění ve Francii. Barnierova vláda se rozpadá

Rozpad vlády Michela Barniera, který je na postu francouzského premiéra jen velmi krátce, se zdá nevyhnutelný. Jeho kabinet se blíží k hlasování o vyslovení nedůvěry, které pravděpodobně prohraje již tento týden. Tento vývoj by mohl vést k finanční krizi v druhé největší ekonomice eurozóny a vyvolat obavy v celé Evropské unii, uvedl server Politico.

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO: Putin zneužívá zimu jako zbraň a Ukrajinu jako testovací pole. Nikdo nevěří, že Putin Kyjevu vrátí území

Odcházející americký ministr zahraničí Antony Blinken na tiskové konferenci v Bruselu zdůraznil, že administrativa Joea Bidena bude stát pevně za Ukrajinou až do konce svého mandátu. Blinken na setkání ministrů zahraničí NATO uvedl, že cílem je zajistit, aby Ukrajina měla vše potřebné nejen na bojišti, ale také pro zvládnutí útoků na svou energetickou infrastrukturu.

včera

Letadla, ilustrační foto

Rusko použilo k deportaci dětí z Ukrajiny Putinova letadla. Zbavilo je identity a rozmístilo do rodin

Podle výzkumu podpořeného americkou vládou bylo prezidentské letadlo Vladimira Putina využito k deportacím ukrajinských dětí do Ruska. Tento výzkum, zpracovaný Yaleovou školou veřejného zdraví a financovaný americkým ministerstvem zahraničí, tvrdí, že ruský prezidentský letecký park a státní finance byly zapojeny do programu, který přemisťoval děti z okupovaných ukrajinských území do Ruska.

včera

včera

Izraelská armáda

Libanon není jen Hizballáh? Pokud příměří padne, bude nám to jedno, varuje Izrael

Izraelský ministr obrany Izrael Katz varoval, že pokud dojde ke zhroucení příměří v Libanonu, izraelské síly přestanou rozlišovat mezi Libanonem jako státem a militantní skupinou Hizballáh. Toto prohlášení přichází uprostřed stále napjatější situace na severní izraelské hranici, kde konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem pokračuje od 7. října 2023. Uvedl to server The Guardian.

včera

Bílý dům, Washington D.C., USA

Proč Biden omilostnil syna? Bílý dům odráží rostoucí kritiku

Prezident Joe Biden čelí ostré kritice za rozhodnutí omilostnit svého syna Huntera Bidena, které přichází krátce před jeho plánovaným odsouzením ve dvou federálních případech. Bílý dům toto rozhodnutí hájí s tím, že bylo nezbytné k ochraně Huntera před politicky motivovanými útoky, které mohly být podněcovány odcházející administrativou a jejími spojenci, uvedl server BBC.

včera

včera

Praha

Doprava v Praze zkolabovala. Policie řeší desítky nehod a přejetých chodců

Pražskou dopravu dnes ráno ochromilo více než 20 dopravních nehod, přičemž dvě z nich byly vážné a zahrnovaly srážky s chodci. Situaci navíc komplikoval silný déšť, který přispěl k četným nehodám na klíčových komunikacích. Policie i záchranné složky apelují na řidiče, aby zvážili použití hromadné dopravy, pokud směřují do hlavního města.

včera

Angela Merkelová

Merkelová: Trumpa fascinuje Putin a Kim. Chtěl po jejich vzoru vládnout sám

Angela Merkelová, bývalá německá kancléřka, ve svých pamětech přiblížila svůj pohled na Donalda Trumpa, Vladimira Putina a výzvy, kterým čelila během svého šestnáctiletého působení ve funkci. Rozhovor s CNN a její nová memoárová kniha "Svoboda" otevírají téma vztahů mezi západními lídry a autoritářskými režimy, stejně jako dilemata, která se Merkelová snažila řešit.

včera

včera

včera

včera

včera

Trump přiletí do Evropy. Zúčastní se otevření katedrály Notre-Dame

Nově zvolený prezident Spojených států amerických se chystá na svou první zahraniční cestu od prezidentských voleb, a to do Paříže. V sobotu se zde zúčastní slavnostní ceremonie při příležitosti znovuotevření katedrály Notre-Dame, která byla vážně poškozena požárem v roce 2019.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy