Spolkový sněm podpořil plán na snížení plateb Maďarsku z fondů Evropské unie kvůli korupci a porušování zásad právního státu.
V usnesení přijatém v noci na dnešek vyzval německou vládu, aby v Evropské radě souhlasila s krácením finančních prostředků, pokud budou reformy slíbené Budapeští shledány za nedostatečné. Informovala o tom agentura DPA. Členské státy musí o návrhu Evropské komise rozhodnout do 19. prosince.
Komise v polovině září navrhla odebrat Maďarsku 7,5 miliardy eur (182 miliard korun) z fondů pro méně rozvinuté regiony. Brusel k tomu vedly obavy z korupce, nedostatků v zadávání veřejných zakázek, nezávislé práci vyšetřovacích či justičních orgánů nebo v řešení možných střetů zájmů. Maďarsko se kvůli tomu může stát prvním členským státem EU, který přijde o peníze kvůli předloni schváleným pravidlům podmiňujícím čerpání z unijního rozpočtu dodržováním principů právního státu. Rozhodovat budou členské státy kvalifikovanou většinou.
Vláda premiéra Viktora Orbána ve snaze vyhnout se krácení plateb z unijních fondů navrhla 17 opatření, z nichž některá již schválil maďarský parlament. Komise má zhodnotit, zda byly úpravy účinné, a tím poskytnout členským zemím vodítko ke konečnému rozhodnutí. To by měli učinit ministři financí na prosincovém jednání, které bude posledním během půlročního českého předsednictví EU.
Související
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
Německo , Berlín , Maďarsko , Korupce
Aktuálně se děje
před 53 minutami
V Irsku vyšetřují vraždu Česky. Policie mluví o brutálním útoku
před 1 hodinou
Pardubice se po čtrnácti letech konečně dočkaly. Titul jim vystřelil Červenka
před 2 hodinami
Macinkovy esemesky na Hrad u policie prošly. Případ se odkládá
před 2 hodinami
Barma změnila trest pro Su Ťij. Politička opustila vězení
před 3 hodinami
Podezřelí z útoku v Pardubicích si stěžovali na vazbu. Soud jasně rozhodl
před 4 hodinami
Počasí o prodlouženém víkendu: Do Česka poprvé dorazí léto
včera
Odradil ji Trumpův přístup? Kanada zavádí zásadní změnu, vytváří mocnou agenturu
včera
Natankujte ještě dnes. Od zítřka ceny pohonných hmot prudce vzrostou
včera
OBRAZEM: Pardubice po 14 letech slaví hokejový titul. Trefil ho Červenka
včera
Kim Čong-un ocenil severokorejské vojáky, kteří na Ukrajině raději spáchali sebevraždu
včera
Německo drží nelichotivý trend. Výrazně se zhoršila i Británie
včera
Život na Kubě se v tichosti hroutí. V zemi kolabují základní pilíře společnosti, varuje koordinátor OSN
včera
Jak na bezpečné pálení čarodějnic? Hasiči vydali důležitá doporučení
včera
Bydlí v obecním bytě, chce legalizovat své černé stavby. Mrázová čelí výzvám k rezignaci, Babiš to neřeší
včera
Modžtaba Chameneí vydal další ostré prohlášení. Trumpovi ustupovat nehodlá
včera
USA řeší zásadní otázku: Pokud je "86 47" trestný čin, skončí za mřížemi tisíce lidí?
včera
Otevření Hormuzského průlivu, ale za vysokou cenu. Co obsahuje nový íránský mírový návrh zaslaný USA?
včera
Timmy míří ke břehům Švédska. Skončí v čelistech kosatek, nebo se utopí, varují vědci. Dánsko se od něj distancuje
včera
Pentagon zvažuje, že stáhne 40 000 amerických vojáků z Německa
včera
EU čelí nečekanému problému. Zjistila, že vůbec neví, kolik má ropy
Válka v Íránu citelně zasahuje do ekonomické stability Evropy, která se potýká s dramatickým nárůstem nákladů na fosilní paliva. Podle předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové stojí tento konflikt Evropskou unii téměř 500 milionů eur denně. Situaci navíc komplikuje postoj amerického prezidenta Donalda Trumpa, který připravuje své poradce na dlouhodobou blokádu Íránu, což hrozí dalším ochromením globálních energetických trhů.
Zdroj: Libor Novák